Szlakiem gubernialnych ulic Piotrkowa

Tydzień Trybunalski Czwartek, 01 marca 20120
Były jednymi z najbardziej znienawidzonych nazw w mieście, efektem rusyfikacyjnej polityki zaborców. Część z nich nawiązywała do imion członków carskiej rodziny, część do miana znanych miast i rzek rosyjskiego imperium.

Dziś odnaleźć je można na archiwalnych planach Piotrkowa z przełomu XIX i XX stulecia. Gdzie w mieście przebiegała ulica Newska, a gdzie Odesska? Czyje imię nosiła obecna aleja 3 Maja? Co mieściło się przy Ruskim Prospekcie?

 

Utworzona w 1867 roku i istniejąca do wybuchu I wojny światowej gubernia piotrkowska ze stolicą w Piotrkowie była jedną z najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych guberni carskiego imperium. Zajmowała powierzchnię ponad 12 tys. km kw. , liczyła 1 mln 240 tys. ludności i składała się z ośmiu powiatów. Swymi granicami obejmowała łódzki okręg przemysłowy, Zagłębie Dąbrowskie oraz częstochowski rejon przemysłowy. Z tej racji polityka rusyfikacyjna na tym terenie była prowadzona ze wzmożoną siłą i brutalną bezwzględnością carskich urzędników. Wszelkie przejawy polskości, od prób identyfikacji się z narodowymi symbolami, poprzez używanie języka polskiego w szkołach czy urzędach, po chęć krzewienia polskiej kultury, były niszczone już w zarodku, a ich pomysłodawcy poddawani wnikliwej inwigilacji i szykanom carskiej “Ochrany”. Jednym z elementów tejże polityki była m.in. szeroko zakrojona akcja zmiany nazw miejscowych. W 1869 roku ówczesny gubernator piotrkowski, major Iwan S. Kachanow wydał rozkaz, wedle którego nazwy wszystkich ulic i placów zostały zamienione na rosyjsko brzmiące i nawiązujące do dziejów i tradycji imperium rosyjskiego. Nazwy te stały się jednymi z najbardziej znienawidzonych nazw nad Strawą. Co ciekawe, funkcjonowały wśród mieszkańców miasta w wersji spolszczonej.

Al. AleksandryjskaAl. Aleksandryjska

Na cześć cara

 

Jedną z najsłynniejszych nazw gubernialnych nadaną w owym czasie i występującą jako miano dwóch toponimów było imię Aleksandra, które otrzymała nowo wytyczona i zarazem najbardziej reprezentacyjna aleja w mieście, prowadząca na południowe błonie Piotrkowa. Obecnie aleja ta nosi miano 3 Maja. Imieniem Aleksandra nazwano także plac, który dziś sławi imię Tadeusza Kościuszki. Można domniemywać, że takie określenie dwóch miejsc jednym imieniem mogło wynikać z m.in. z faktu, że w czasie powstania guberni piotrkowskiej na tronie rosyjskim zasiadał Aleksander II (1818 - 1881), słynący z negatywnego stosunku do Polaków, więc tym bardziej carskie władze miasta chciały uhonorować imperatora. Jakby tego było mało, w 1820 roku z kolei car Aleksander I (1777 - 1825), ukochany wnuk carycy Katarzyny i głośny pogromca Napoleona, w drodze do Turyngii odwiedził Piotrków. Określenie więc alei i placu tylko imieniem, bez wskazania, o którego konkretnie z władców chodzi, pozwalało na uczczenie obu Romanowów. Jeśli chodzi o rodzinę carską, obaj ww. imperatorowie nie byli jedynymi, których imię określało piotrkowskie nazwy miejscowe. Obecny plac Czarnieckiego w okresie gubernialnym nazywano Nikołajewskim (na cześć cara Mikołaja I 1796 - 1855).

 

Stare Miasto wedle imion

 

Imiona jako nazwy dla ulic i placów carscy urzędnicy zastosowali w przypadku ciągów komunikacyjnych Starego Miasta. I tak obecny Rynek Trybunalski otrzymał nazwę Marijńskaja Płoszczad (polska część piotrkowskiej społeczeństwa nazywała go placem Maryjskim), zaś znaną nam wszystkim ulicę Sieradzką przemianowano na Pietrowską, a dzisiejsza Zamurowa mogła pochwalić się mianem Iwanowskiej.

ul. Petersburska (Kaliska)ul. Petersburska (Kaliska)

Ku chwale imperium Romanowów

 

Część nowych, gubernilanych nazw ulic Piotrkowa bezpośrednio nawiązywała do nazw miast, krain i rzek imperium carskiego. I tak główna arteria miasta, obecna ulica Słowackiego, wcześniej Kaliska, w latach 1869 - 1914 nosiła nazwę Petersburskiej, zaś dzisiejsza Wojska Polskiego w tamtym czasie otrzymała miano Moskiewskiej. Natomiast Rokszyckiemu Przedmieściu, nam współczesnym bardziej znanemu jako ulica Narutowicza, nadano nazwę Odesska. Istniała w Piotrkowie również ulica Tobolska – to miano otrzymała dzisiejsza ulica Wiejska - oraz ulica Połtawska – współczesna Grodzka. Nie tylko nazwy miast wykorzystali carscy urzędnicy do określenia piotrkowskich toponimów. Części ulic nadano nazwy rzek wielkiego imperium Romanowów. I tak na archiwalnych mapach gubernialnego Piotrkowa można odnaleźć takie ulice, jak: Newska (obecna Piastowska), Kazańska (dzisiejsza Garncarska), Kijowska (współczesna Zamkowa), Dnieprowska (dziś Żeromskiego) czy Dońska (obecnie Przedborska).


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat