Jak zapewnia Jacek Kalle, kierownik Zespołu Świadczeń Rodzinnych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim, wypłacanie środków przebiegło bez problemów. - To po prostu więcej pracy, ale poradziliśmy sobie – mówi. Przypomnijmy, że wypłatę świadczeń obsługiwało łącznie 13 osób (zespół został powiększony o trzech dodatkowych pracowników).
I, jeśli spojrzymy na liczby, pracy rzeczywiście było sporo. Przez 9 miesięcy działania programu piotrkowski MOPR wydał decyzje o przyznaniu świadczeń dla 5129 piotrkowskich rodzin, co przekłada się na 7736 dzieci. Na ten cel wypłacono łącznie 31 milionów 346 tysięcy 962 złote. Jak zapewnia kierownik, pracownicy MOPR-u do tej pory nie sygnalizowali przypadków marnotrawienia środków finansowych z tytułu programu oraz konieczności zmiany formy świadczenia na bony towarowe.
Warto dodać, że z dniem 1 stycznia w życie weszła ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. W jej ramach każdej rodzinie, „z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu”, przysługuje jednorazowo świadczenie w wysokości 4000 złotych. Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia osoba uprawniona (matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny) będzie mogła złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka – pod warunkiem, że dołączy odpowiednie zaświadczenia od lekarza (szczegóły TUTAJ). Jak jednak udało nam się ustalić, do tej pory do Zespołu Świadczeń Rodzinnych piotrkowskiego MOPR-u nie trafił póki co żaden wniosek o przyznanie wsparcia.