Advertisement

"Rekordzista" przewożący szamba ważył 17,5 tony za dużo

ITD Poniedziałek, 25 września 20236
Trzy przeładowane ciężarówki wykluczyli z dalszej jazdy funkcjonariusze piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego. „Rekordzista”, przewożący szamba betonowe, ważył 17,5 tony za dużo. Jeden ze skontrolowanych kierowców miał nieważne prawo jazdy. Ważnych badań technicznych nie miał też jeden z przeładowanych pojazdów.
fot. ITD fot. ITD

Z niedzieli na poniedziałek (24/25 września), inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z oddziału w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili nocne działania kontrolne z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Trzy zatrzymane ciężarówki okazały się przeładowane. W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono również inne naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym.


Najcięższy był zespół pojazdów z szambami betonowymi. Ważył 57,5 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Tak duża masa ładunku spowodowała przekroczenia przepisowych nacisków osi pojazdu na drogę. Naciski podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego wynosiły 23,4 t przy normie 19 t. O tym fakcie najlepiej świadczyły mocno ugięte resory i poduszki zawieszenia pneumatycznego. Oprócz tego przyczepa nie miała ważnego przeglądu technicznego od 15 września 2023 r. Kierowcy wydano zakaz dalszej jazdy do momentu usunięcia nieprawidłowości. Zespół pojazdów skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone wysoką karą pieniężną.

 

fot. ITD


Na inspekcyjne wagi skierowano też dwie ciężarówki, którymi przewożono za dużo świń. Pierwsza ważyła 20,25 t zamiast dopuszczalnych 18 t, a druga 42,25 t przy normie 40 t. W obu przypadkach przekroczone zostały naciski pojedynczych osi napędowych ciężarówek. Przewoźnik, do którego należała przeciążona „solówka”, nie był w stanie zorganizować drugiego pojazdu do przeładunku zwierząt. Lekarz weterynarii zdecydował o cofnięciu transportu świń do gospodarstwa rolnego. W drugim przypadku, przewoźnik podstawił na miejsce kontroli drugi pojazd, na który przeładowano część zwierząt pod nadzorem lekarza weterynarii. Obaj przewoźnicy muszą spodziewać się decyzji o nałożeniu kary pieniężnej.

 

Kolejna zatrzymana ciężarówka, przewożąca świnie, nie była przeładowana. Inspektorzy stwierdzili jednak inne naruszenie obowiązujących przepisów prawa. Termin ważności prawa jazdy kierowcy (wpis w kolumnie 11) upłynął 3 września 2023 r. Oznacza to, że kierowca wykonywał przewóz, choć miał nieważne badania lekarskie, psychologiczne i szkolenie okresowe. Wobec kontrolowanego kierowcy zostanie też skierowany wniosek do sądu za jazdę bez ważnych uprawnień. Za stwierdzone naruszenie będzie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Grozi mu kara pieniężna. Transport zwierząt mógł być kontynuowany dopiero po przyjeździe na miejsce kolejnego kierowcy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)27.09.2023 22:22

Chłopstwo zrobiło się teraz cwane i transporty ze świniami i szambami wysyła nocą, żeby nie było widać ich za dnia. A później się dziwić, że asfalt na piotrkowskich ulicach przypomina harmonię. Ganiać i karać to towarzystwo cwancyków.

00


abcde ~abcde (Gość)26.09.2023 20:28

Szambo +

20


gosc138211 ~gosc138211 (Gość)26.09.2023 14:34

"Rekordzista" przewożący szamba ważył 17,5 tony za dużo
- było nie jeść w McDonaldzie...

20


Haha ~Haha (Gość)25.09.2023 21:03

A drewna nie zatrzymali? Przepiękne to były "pomiary" 11,99;-)
Te też są niczego sobie. Sprawdzali czy czasem świnie nie jadą z kina. Dramat. 15X!

35


Abbxfmfo ~Abbxfmfo (Gość)25.09.2023 20:09

Karać za niezgodny przewóz zwierząt.chłopki wysłodki jak zawsze muszą kombinować

22


Karuzela śmiechu. ~Karuzela śmiechu. (Gość)25.09.2023 17:15

Dobrze, że miał szamba, bo ma przesrane

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat