Region: Ochronią Zalew Sulejowski?

Wtorek, 22 maja 20126
Zalew Sulejowski to jeden z trzech najważniejszych zbiorników w centralnej Polsce. Jest to też duża atrakcja turystyczna dla mieszkańców Łodzi, Piotrkowa czy Tomaszowa Mazowieckiego. Niestety od lat jest to królestwo sinic czyli bakterii toksyno twórczych, które odstraszają wędkarzy oraz amatorów kąpieli. A wszystko przez wieloletnie zaniedbania. Były plany, projekty i programy a działań niewiele. W tym zakresie sytuacja jednak powoli się zmienia. Działania proekologiczne prowadzą gminy, powstają także strefy ekotonowe wokół zbiornika. Dziś na ten temat rozmawiano m.in. podczas konferencji zorganizowanej w Smardzewicach.
Fot. A.WolskiFot. A.Wolski

Zalew Sulejowski znajduje się na terenie czterech gmin w trzech powiatach województwa łódzkiego. Zajmuje 2700 hektarów i ma 17 km długości. Turystów z roku na rok jest coraz mniej ze względu m.in. na sinice. Azot i fosfor to dwa pierwiastki, które są zmorą Zalewu Sulejowskiego. Głównym źródłem tych związków są nieoczyszczone ścieki i nawozy, które spływają do akwenu. Pomysłem na poprawienie sytuacji jest stworzenie wokół zbiornika ekotonowych stref. Zdaniem twórcy tej koncepcji prof. Macieja Zalewskiego to innowacyjne przedsięwzięcie na skalę europejską a nawet światową.

O tych rozwiązaniach i koncepcjach mówiono podczas spotkanie jakie odbyła się w Ośrodku Molo w Smardzewicach. Uczestniczyli w niej naukowcy, przedstawiciele samorządów, Regionalnego Centrum Hydrologii w Łodzi realizującego projekt EKOROB.

W jego ramach przeprowadzono m.in. ankiety wśród władz samorządowych. Wynika z nich, że  nie wszystkie gminy na terenie których znajduje się Zalew Sulejowski zdają sobie sprawę z zanieczyszczeń obszarowych.

Aby nad Zalewem Sulejowskim mogła się rozwijać turystyka potrzebne jest też wsparcie samorządów. A te modernizują oczyszczalnię, budują kanalizacje. Dzięki takim inwestycjom już poprawia się jakość wody w Zalewie. Tymczasem strefy ekotonowe powstają na razie w czterech miejscach. Dwa stanowiska są w Barkowicach oraz po jednym w Zarzęcinie i w Swolszewicach Dużych.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kozicki67@interia.pl ~kozicki67@interia.pl (Gość)29.05.2012 16:07

00


as ~as (Gość)29.05.2012 14:20

Był tam może Starosta Powiatu Piotrkowskiego???

00


sulejowianka ~sulejowianka (Gość)24.05.2012 16:33

Sulejów był i jest miejscowością wypoczynkową. A dzięki takim decyzjom nim nie będzie. Ci, którzy mieszkają dalej od Pilicy to jeszcze jakoś ujdzie, a co mają powiedzieć ci, którzy mieszkają na ulicy Podkurnędz?

00


SBW ~SBW (Gość)23.05.2012 13:34

"sul" napisał(a):
A w tym samym czasie starosta wydaje pozwolenie na składowanie odpadów min. azbestu w Sulejowie.


Więc właśnie, z tego co słyszałem ten azbest ma być składowany w dawnym dołku po wapienniku przy ul. Podkurnędz.
Pytanie, które od razu się nasuwa, to czy ten, kto na coś takiego pozwala zdaje sobie w pełni z tego sprawę, że to wyrobisko podchodzi wodą? Teren jest poniżej poziomu rzeki. Inaczej mówiąc jest tam "jezioro" (tak nawiasem mówiąc jest tam bardzo ładnie, przyjeżdżają np. amatorzy nurkowania głębinowego). Kiedyś, gdy czynna była kopalnia, to aby teren nie został zalany cały czas wypompowywano wodę do osadników, a następnie do Pilicy.
Jeśli nawalą tam azbestu i innych śmieci, to podchodząca tam woda będzie to wszystko wypłukiwać i podskórnie roznosić.
Czy Pan Starosta wiedział co robi? A może raczej powinno się zapytać, czy Panu Staroście ...

00


sul ~sul (Gość)23.05.2012 08:33

A w tym samym czasie starosta wydaje pozwolenie na składowanie odpadów min. azbestu w Sulejowie.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat