Te elementy konstrukcyjne są powszechnie używane chociażby w naszych domach. Występują one w oknach, a także stanowią ważną część wykończenia wnętrz. Proces tworzenia profili jest bardzo ciekawy, a sam klient ma praktycznie nieskończoną ilość możliwości w kontekście kształtów i formy tych elementów. Sprawdźmy więc, w jaki sposób możliwe jest wykonanie tego typu artykułów, a także jakie dodatkowe usługi posiadają w swojej ofercie producenci profili.
Jak tworzone są profile?
Produkcja profili oparta jest przeważnie na procesie ekstruzji. Jest to nic innego, jak po prostu wytłaczanie materiału przez odpowiednią głowicę. Kluczowym zadaniem w kontekście przystąpienia do ekstruzji jest właśnie stworzenie owego szablonu. Z początku, projektuje się go za pomocą specjalistycznego programu komputerowego. Gotowy projekt jest komputerowo przekazywany do maszyny, która wypala w stalowym szablonie odpowiedni kształt na wylot.
Następnym krokiem jest sprowadzenie tworzywa do formy półpłynnej. Najczęściej w tym celu używa się termoplastów, które pod wpływem zwiększonej temperatury ulegają i przechodzą ze stanu stałego w półciekły. Tak wylany materiał przechodzi linią produkcyjną przez głowicę i to właśnie w tym miejscu powstaje pierwotna forma tego elementu konstrukcyjnego. Oczywiście, istnieje jeszcze kilka etapów, przez które profile przechodzą, jednak mają one na celu już tylko poprawne wysuszenie i “doszlifowanie” artykułów.
Dodatkowe oferty producentów
Praktycznie każdy producent profili z tworzyw sztucznych jest w stanie zaoferować nam więcej niż samo wytłoczenie elementu. Pierwszym, podstawowym kryterium wyboru profilu jest rodzaj jego wytłoczenia. Wyróżniamy profile twarde i miękkie, spienione, ko-ekstrudowane i post-ekstrudowane. Wszystkie różnią się od siebie właściwościami, a na specjalne życzenie klienta istnieje możliwość zastosowania odpowiednich dodatków poprawiających chociażby wytrzymałość mechaniczną.
Pozostałymi, ale równie ważnymi usługami powinny być: możliwość cięcia na wymiar, oklejanie czy malowanie. Nie da się ukryć, że będąc klientami oczekujemy fachowej współpracy. Z tego względu, producenci profili gwarantują jeszcze wiercenie i frezowanie na życzenie. Po stworzeniu gotowej wersji, profil jest odpowiednio foliowany, co zapobiega powstawaniu zniszczeń w transporcie, a następnie pakowany do odpowiednich pudełek.
Z jakich tworzyw najczęściej wykonuje się profile?
Do stworzenia profili mających pełnić funkcję elementów konstrukcyjnych, używa się tylko i wyłącznie mocnych tworzyw sztucznych. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, z reguły służą do tego celu termoplasty, jednak niekiedy korzysta się także z elastomerów.
Przechodząc jednak do konkretnych materiałów, najczęściej spotykamy się z opcjami, takimi jak polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE) czy też polipropylen (PP).