Popularny Popielec to początek Wielkiego Postu, czyli czasu przygotowania do najważniejszych wydarzenia w roku dla wszystkich chrześcijan - świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 40-dniowy okres postu jest czasem modlitwy, pokuty i nawrócenia.
Środa Popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. Obrzęd jest przypomnieniem o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem przemijania. Przypomina o tym, że wszystko co materialne i doczesne przemija, a podczas samego obrzędu kapłan wypowiada nad każdym wiernym słowa: prochem jesteś i w proch się obrócisz.
Dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu to także obowiązkowy ścisły post. Oznacza to nie tylko powstrzymanie od spożywania pokarmów mięsnych, ale także ograniczenie się do trzech posiłków w ciągu dnia: jednego "do syta" i dwóch na "zaspokojenie głodu".
Tegoroczny Popielec, na prośbę papieża Franciszka, jest przede wszystkim czasem modlitwy i postu w intencji powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę. W wielu kościołach na koniec mszy świętej śpiewana jest także suplikacja "Święty Boże", a zbierane ofiary będą przekazywane na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.