Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim, w ostatnim czasie nastąpił wzrost zachorowań na choroby grypopodobne. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim zarejestrowała w styczniu 268 podejrzeń grypy, w lutym 434 podejrzenia grypy, do 14 marca 488 podejrzeń grypy.
-Wirusowe infekcje dróg oddechowych są przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażonymi rękami i przedmiotami. Najwyższą zakaźność wykazuje chory w objawowym okresie infekcji. Okres wylęgania choroby od momentu zakażenia wynosi od kilku do 48 godzin. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, bólem: głowy, gardła, mięśni, stawów oraz suchym, napadowym kaszlem i katarem. Często do objawów dołącza ból brzucha i biegunka – informują inspektorzy sanepidu.
Osoby chore powinny: pozostać w domu, w ciepłej pościeli, pić dużo płynów, stosować się do zaleceń lekarza, zasłaniać usta i nos chusteczką, unikać dotykania rękoma oczu, nosa i ust, zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza, myć ręce mydłem i ciepłą wodą.
Z tym pozostawaniem w domu jest jednak u nas źle. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii edukacyjnej “Zwalczmy grypę”, aż 44% aktywnych zawodowo osób pracowało pomimo objawów choroby. A takie lekceważenie przeziębienia czy grypy nie tylko zwiększa ryzyko powikłań, ale też naraża na infekcję współpracowników. Do listy zaleceń warto więc dodać dbanie o czystość swojego stanowiska pracy – regularne dezynfekowanie klawiatury komputera, słuchawki telefonu czy blatu biurka. Koniecznie trzeba też wietrzyć biurowy pokój i - jeśli jest taka możliwość - zrezygnować z centralnego ogrzewania czy klimatyzacji – suche i nieodpowiednio filtrowane powietrze to siedlisko wirusów, a przesuszona błona śluzowa dróg oddechowych to pierwszy krok do rozwinięcia się infekcji.
W ramach profilaktyki należy zadbać o wzmocnienie odporności organizmu. Należy dokładnie i często myć ręce, wysypiać się, spożywać posiłki bogate w witaminy, kwasy omega-3 oraz mikroelementy. Zatem w zbilansowanej diecie pamiętajmy o spożywaniu warzyw, owoców, mięsa ryb, drobiu, jaj, serów. Ważne jest unikanie alkoholu, papierosów oraz zwiększenie aktywności fizycznej, chociażby poprzez spacery.
- Najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które zabezpieczają przed bardzo poważnymi powikłaniami tej choroby. Ze względów epidemiologicznych szczepienia zalecane są dzieciom, młodzieży, osobom starszym i przewlekle chorym oraz przebywającym w dużych skupiskach ludzkich – podpowiadają pracownicy sanepidu.
Or
- Kobiety Mają Moc!
- Jazdę zakończył na drzewie
- Zderzenie dwóch samochodów przed pasami w Piotrkowie
- Pożar samochodu w Sulejowie. Są utrudnienia!
- Ponad 41 milionów euro na rozwój ekologiczny i bezpieczeństwo – ważne porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim
- Ukonstytuowała się Rada Seniorów powiatu piotrkowskiego
- Nowoczesny sprzęt medyczny za 1,24 mln złotych trafi do szpitala w Piotrkowie Trybunalskim – poprawa diagnostyki i leczenia pacjentów
- Sportowe wsparcie dla stowarzyszeń z Piotrkowa i Radomska – rozstrzygnięcie konkursu „Trenuj w Łódzkim”
- Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę