Jak to działa?
Pożyczka prywatna od ręki to zazwyczaj kredyt na niewielką kwotę, rzędu 2-3 tysięcy złotych, udzielny na okres do 30 dni. Pieniądze nie pochodzą z banku ani żadnej firmy świadczącej usługi w sektorze pozabankowym, a wykłada je dla nas prywatny inwestor. Tego typu pożyczka różni się także oprocentowaniem - odsetki notuje się zwykle na poziomie nie mniejszym niż 50%, co stanowi z jednej strony zabezpieczenie dla pożyczkodawcy, a z drugiej zapewnia mu stosowny zysk. Duże odsetki wynikają z faktu, że osoba prywatna nie ma możliwości zweryfikowania pożyczkobiorcy w bazach zbierających dane o dłużnikach.
Sprawdź dokumenty zanim podpiszesz
Pieniądze zawsze generują ryzyko bycia oszukanym, zarówno po stronie kredytobiorcy, jak i udzielającego pożyczki. Dlatego najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł i dokładnie czytać wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem. Jeżeli mamy choćby cień wątpliwości, czy umowa została poprawnie skonstruowana, powinniśmy albo skonsultować ją ze specjalistą, albo odstąpić. W nawiązaniu kontaktu z uczciwym pożyczkodawcą mogą nam pomóc firmy specjalizujące się w zrzeszaniu i weryfikacji ofert od prywatnych inwestorów. Takiego pośrednika również powinniśmy "prześwietlić" w bazie KRS, aby sprawdzić, czy firma jest prowadzona legalnie.
Na co może nam się przydać prywatna pożyczka?
Kwoty pożyczane w ten sposób nie są duże, ale mogą stanowić wsparcie dla budżetu domowego w nagłym wypadku, np. gdy zepsuje nam się jakiś sprzęt domowy, a nie mamy w danym miesiącu wolnego kapitału na zakup nowej maszyny. Pożyczkę prywatną możemy również wykorzystać, jeżeli przeliczymy się z kosztami remontu czy zaplanowanych wakacji. Może ona nas wesprzeć we wszystkich drobnych, nagłych wydatkach.
Pożyczka prywatna różni się od kredytów udzielanych przez bank, jednak może być bardzo pomocna, gdy znajdziemy się w nieprzewidzianej, nieprzyjemnej sytuacji. Choć odsetki od takiego kredytu są większe, proces jego otrzymywania nie jest tak długi, jak w przypadku procedur bankowych, dzięki czemu możemy szybko otrzymać pieniądze, a potem równie szybko je oddać i zapomnieć o całym przedsięwzięciu.
/Artykuł powstał we współpracy z firmą kredyt-dla-zadluzonych.pl