Zamiast węgla – słoma, biogaz i geotermia. Propozycja bardzo realna, zwłaszcza, że poparta badaniami naukowymi, przeprowadzonymi przez Polską Akademię Nauk z Krakowa.
O ocenę możliwości zagospodarowania wód geotermalnych przy wsparciu innych odnawialnych źródeł energii, wystąpiły do PAN, władze powiatu piotrkowskiego. Z uwagi na fakt, że prowadzone badania miały wskazać alternatywne - bezpieczne dla środowiska - sposoby produkcji ciepła, powiat pozyskał na ich sfinansowanie dotacje, w wysokości 120 tys. zł, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Krakowscy badacze, jako naturalne zasoby energetyczne powiatu, wskazali słomę, biogaz i wody geotermalne. Słoma, w postaci peletu, bądź bezpośrednio spalana w dostosowanych do tego piecach, to bogactwo jakim dysponują rolnicy z gmin położonych w południowej części powiatu piotrkowskiego. Potencjał nadwyżek słomy dotyczy mieszkańców gminy Rozprza, Sulejów, Aleksandrów, Gorzkowice, Łęki Szlacheckie i Ręczno. Tymczasem blisko półmilionowa produkcja trzody chlewnej w powiecie (4% w skali kraju), z czego połowa w samej Grabicy, stwarza niezaprzeczalne możliwości produkcji energii elektrycznej, ale także cieplnej, z biogazu. Indywidualni odbiorcy z terenu gmin: Wola Krzysztoporska, Wolbórz, Moszczenica i wspomnianej Grabicy, mogą wykorzystywać to, co dziś jest ich największym problemem, czyli gnojowicę, do wytwarzania biogazu. Trzecim niewyczerpalnym źródłem ciepła na terenie powiatu są wody geotermalne. Ich efektywna eksploatacja, wiąże się jednak, jak przyznaje starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała, z liczbą odbiorców. - W związku z tym, że największe zagęszczenie ludności występuje w mieście Piotrkowie, rodzi to możliwości dla przyszłych inwestycji na obrzeżach miasta, związanych z ciepłownictwem, jak i wykorzystania tych gorących źródeł w balneologii, czyli w celach uzdrowiskowych – podkreślił, na ostatniej sesji Rady Powiatu, starosta Stanisław Cubała. Drugi, a jednocześnie ostatni etap badań, który dobiega końca, zawierać będzie warianty kosztów eksploatacji wspomnianych zasobów, w oparciu o proponowane konkretne rozwiązania techniczne. Dane te, z pewnością, będą ważnym kryterium ekonomicznym dla potencjalnych inwestorów (samorządów, firm prywatnych, indywidualnych odbiorców) w podejmowaniu decyzji biznesowych, wykorzystujących odnawialne źródła energii.
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a