Powiat piotrkowski u źródeł odnawialnej energii

Czwartek, 09 października 20145
Pracownicy naukowi Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN są zgodni, że powiat piotrkowski ma zasoby, dzięki którym można, w sposób niezagrażający środowisku, produkować ciepło.
Powiat piotrkowski u źródeł odnawialnej energii

Zamiast węgla – słoma, biogaz i geotermia. Propozycja bardzo realna, zwłaszcza, że poparta badaniami naukowymi, przeprowadzonymi przez Polską Akademię Nauk z Krakowa.

O ocenę możliwości zagospodarowania wód geotermalnych przy wsparciu innych odnawialnych źródeł energii, wystąpiły do PAN, władze powiatu piotrkowskiego. Z uwagi na fakt, że prowadzone badania miały wskazać alternatywne - bezpieczne dla środowiska - sposoby produkcji ciepła, powiat pozyskał na ich sfinansowanie dotacje, w wysokości 120 tys. zł, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Krakowscy badacze, jako naturalne zasoby energetyczne powiatu, wskazali słomę, biogaz i wody geotermalne. Słoma, w postaci peletu, bądź bezpośrednio spalana w dostosowanych do tego piecach, to bogactwo jakim dysponują rolnicy z gmin położonych w południowej części powiatu piotrkowskiego. Potencjał nadwyżek słomy dotyczy mieszkańców gminy Rozprza, Sulejów, Aleksandrów, Gorzkowice, Łęki Szlacheckie i Ręczno. Tymczasem blisko półmilionowa produkcja trzody chlewnej w powiecie (4% w skali kraju), z czego połowa w samej Grabicy, stwarza niezaprzeczalne możliwości produkcji energii elektrycznej, ale także cieplnej, z biogazu. Indywidualni odbiorcy z terenu gmin: Wola Krzysztoporska, Wolbórz, Moszczenica i wspomnianej Grabicy, mogą wykorzystywać to, co dziś jest ich największym problemem, czyli gnojowicę, do wytwarzania biogazu. Trzecim niewyczerpalnym źródłem ciepła na terenie powiatu są wody geotermalne. Ich efektywna eksploatacja, wiąże się jednak, jak przyznaje starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała, z liczbą odbiorców. - W związku z tym, że największe zagęszczenie ludności występuje w mieście Piotrkowie, rodzi to możliwości dla przyszłych inwestycji na obrzeżach miasta, związanych z ciepłownictwem, jak i wykorzystania tych gorących źródeł w balneologii, czyli w celach uzdrowiskowych – podkreślił, na ostatniej sesji Rady Powiatu, starosta Stanisław Cubała. Drugi, a jednocześnie ostatni etap badań, który dobiega końca, zawierać będzie warianty kosztów eksploatacji wspomnianych zasobów, w oparciu o proponowane konkretne rozwiązania techniczne. Dane te, z pewnością, będą ważnym kryterium ekonomicznym dla potencjalnych inwestorów (samorządów, firm prywatnych, indywidualnych odbiorców) w podejmowaniu decyzji biznesowych, wykorzystujących odnawialne źródła energii.


Zainteresował temat?

6

3


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

regual ~regual (Gość)09.10.2014 17:19

Bardzo ciekawa i fajna sprawa. Może oprócz powiatu ktoś się jeszcze zainteresuje

40


bugaj ~bugaj (Gość)09.10.2014 15:47

Projekt unijny dobry trzeba napisać i można by ogrzewać Piotrków takim geotermalnym źródłem nie wspomnę, że i na Bugaju można by zbudować piękne centrum basenowo-rekreacyjne, do którego będa przyjeżdżać okoliczni mieszkańcy. Tak zrobił Uniejów i wygrał, cała Polska w zetce o tym trąbi !!!
Ale za Chojniaka raczej nie jest to możliwe, ten prezio nie wie o co kaman. Dlatego trzeba znaleźć dobrego gospodarza co to wyzwań się nie boi. Ja głosuje na Olę Rozpędek ona ma i kontakty i nie boi się wyzwań.

51


gosc ~gosc (Gość)09.10.2014 15:14

Sloma to wam z butow wysyaje

15


księgowy ~księgowy (Gość)09.10.2014 11:02

Z badań wynika ,że największym bogactwem powiatu jest gnojowica!
Zasoby geotermalne były zbadane już w epoce Gierka. Kto łyknął te 120 tysięcy zł?

64


Bleki Blekiranga09.10.2014 10:14

No ale jak to - przecież wiceprezydent, oficer MAO i etc genialny Karzewnik chciał rurę budować z Bełchatowa, czyżby lobbyści z Bełchatowa zaniechali smarowania tej rury? Żeby nie zardzewiała!!!

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat