Piotrków: Za przemoc i długi trafią do noclegowni

Strefa FM Piątek, 02 grudnia 20116
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która weszła w życie 16 listopada, daje nową możliwość do walki z osobami stosującymi przemoc w rodzinie.
fot. M. Wagafot. M. Waga

Takie osoby nie mają już prawa do zastępczego lokalu od gminy. Gdy sąd zdecyduje, że muszą opuścić mieszkanie, komornik od razu przeprowadzi ich do noclegowni. Czy Piotrków jest przygotowany na zmianę przepisów?

- Można powiedzieć, że nareszcie ci, którzy są katami, i ci, którzy dokonują tej przemocy, będą usuwani z mieszkań, gdzie pozostają np. maltretowane żony czy dzieci. Oczywiście jest to problem dla każdej gminy, żeby natychmiast znaleźć dla takiej osoby jakieś pomieszczenie. Miasto Piotrków jest jednak przygotowane do takich działań. W mieście jest noclegownia, więc każda osoba, która z różnych przyczyn znajdzie się poza miejscem swojego zamieszkania i nie będzie miała dachu nad głową czy decyzją sądu będzie musiała opuścić swoje mieszkanie, będzie mogła do czasu stabilizacji znaleźć schronienie w noclegowni. Mamy także kilka pomieszczeń mających status tymczasowych – mówi Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.

Nowelizacja zmieniła także sytuację eksmitowanych lokatorów niemających prawa do mieszkania socjalnego. Takie osoby nie będą mogły już czekać latami na jakiekolwiek pomieszczenie tymczasowe od gminy. Nowe prawo pozwoli im zajmować dotychczasową nieruchomość przez maksymalnie 6 miesięcy. Po tym czasie - tak jak w przypadku osób stosujących przemoc - komornik przeniesie dłużników do noclegowni, gdzie będą przebywali do czasu wskazania pomieszczenia przez jednostkę samorządu.

- Ustawa wyszła naprzeciw właścicielom budynków czy na przykład spółdzielni mieszkaniowych, ponieważ to trwało latami – gminy nie miały mieszkań socjalnych. A ponieważ na gminie ciążył obowiązek, po podpisaniu umowy gmina płaciła za dotąd zajmowane mieszkanie i działo się to tak długo, dopóki gmina nie wskazała lokalu socjalnego. Teraz rzecz należy do sądu – to sąd orzeknie, czy gmina będzie musiała taki lokal zapewnić. Jeśli nie, to pozostaje noclegownia bądź pomieszczenie tymczasowe – wyjaśnia Elżbieta Jarszak.

W tej chwili w Piotrkowie jest 6 pomieszczeń tymczasowych, natomiast w nowej noclegowni, która zostanie otwarta do końca roku, będzie 48 miejsc. Czy to wystarczy? Czas pokaże.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kuku ~kuku (Gość)03.12.2011 18:15

to teraz każdy właściciel w takiej sytuacji ma zawozić rzeczy lokatora do urzędu miasta,skoro jednemu przechowują to wszystkim będą, w sumie to dobrze dlaczego właściciel ma ponosić koszty niech Państwo i miasto płaci za przechowywanie rzeczy jak nie mają lokali zastępczych w takim przypadku nie jest to złodziejstwem, bo nie okrada się właściciela tylko z podatków idą na to pieniądze czyli bierze się kasę od wszystkich. trochę bez sensu jest ta ustawa, bo np: co w sytuacji jak takiemu eksmitowanemu rzeczy trzeba będzie przechowywać przez 20 lat, niestety odbije się to na pozostałych lokatorach, bo pewnie będą mieli podwyżkę czynszu, żeby właściciel ze swojej kieszeni nie płacił za przechowywanie

00


Tak głupie!!! ~Tak głupie!!! (Gość)03.12.2011 17:21

...prawo tylko w Polsce potrafią wymyśić.

00


motyl ~motyl (Gość)02.12.2011 14:57

"zet" napisał(a):
z czego??

jeśli tylko uda mu się jakiś grosz zarobić

00


zet ~zet (Gość)02.12.2011 13:48

"motyl" napisał(a):
Warto wspomnieć, że bezdomny za miesiąc pobytu w noclegowni płaci 300 zł.

z czego??

00


motyl ~motyl (Gość)02.12.2011 13:05

Warto wspomnieć, że bezdomny za miesiąc pobytu w noclegowni płaci 300 zł. Jakoś nikt nie chce o tym wspomnieć.

00


mieszkaniec 2 ~mieszkaniec 2 (Gość)02.12.2011 11:48

Proszę, aby pa tym forum gdzie jest chociaż jedno wolne pomieszczenie tymczasowe bo z tego co ja ustaliłem nie ma ani jednego. Znam przypadek gdzie były najemca jest do wyeksmitowania bez prawa do lokalu socjalnego i komornik nie może go wyeksmitować do noclegowni bo nie upłynęło 6 miesięcy oczekiwania na pomieszczenie tymczasowe od gminy. Inna rzecz gdzie właściciele mają przenieść meble eksmitowanego do noclegowni bo tam przyjmują ale bez mebli? Kto odważy się zabezpieczyć nie wiadomo na jak długi okres czasu czyjeś mienie żeby nie narazić się na proces o jego zniszczenie? Gmina jak pokazał przykład pana Sowy (właściciela kamienicy przy Żeromskiego) opisany na forum epiotrkow w dniu dzisiejszym, zabezpieczyła mienie najemcy za pana Sowę jakby to był najemca mieszkania z zasobów gminy bez wyroku nakazującego opróżnienie mieszkania.
Okazuje się raz jeszcze, że prezydent nie wie że tak robinie wolno na koszt podatników.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat