Piotrków: W szpitalu nie będzie boleć?

Tydzień Trybunalski Czwartek, 01 października 20091
Pierwsza piotrkowska placówka służby zdrowia przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Szpital bez bólu”. Władze Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim postanowiły podjąć wyzwanie, jakim jest zdobycie certyfikatu „Szpital bez bólu”, zgłaszając na razie jedynie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jest to trzeci oddział z województwa łódzkiego biorący udział w programie. Jednakże jest to pierwsza placówka w naszym mieście, która postanowiła ubiegać się o certyfikat.


Jest to istotna informacja dla pacjentów, ponieważ oznacza, że szpitale z certyfikatem wprowadzają najwyższe standardy leczenia bólu pooperacyjnego. Warunkiem otrzymania certyfikatu "Szpital bez bólu" jest wprowadzenie procedur określonych przez organizatorów projektu. Po pierwsze cały personel zajmujący się pacjentami w okresie okołooperacyjnym - anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarki - musi ukończyć szkolenie z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.


Kolejny warunek to prowadzenie monitoringu natężenia bólu. Kilka razy w ciągu doby (co najmniej 4 razy) pacjent, który przeszedł operację, powinien ocenić poziom odczuwanego przez siebie bólu. Pacjent wskazuje natężenie bólu, posługując się skalą numeryczną (od 1 do 10) lub wzrokową - wskazując odpowiedni kolor odpowiadający jego odczuciom bólowym (od zielonego do czerwonego). Wyniki te powinny być zapisywane na karcie i służyć doborowi odpowiednich dawek leków przeciwbólowych. Trzecim zobowiązaniem szpitala/oddziału jest informowanie pacjentów o możliwości i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego przed zabiegiem. Informacje te mogą być przekazywane w rozmowie z pacjentem, a także w postaci ulotki informacyjnej.


W szpitalach i na oddziałach, które ubiegają się o certyfikat, musi być obowiązkowo prowadzona dokumentacja dotyczącą pomiarów bólu i zastosowanego postępowania przeciwbólowego, które powinno być zgodne z rekomendacjami uśmierzania bólu. Organizatorzy projektu opracowali specjalną "Kartę dokumentacji postępowania przeciwbólowego", która zawiera informacje dotyczące pacjenta, chorób towarzyszących, przeprowadzonego zabiegu i zastosowanego znieczulenia oraz zastosowanego postępowania przeciwbólowego (ze wskazaniem leku, dawki i metody podania). Karta ta musi być wypełniana dla każdego operowanego pacjenta.
Ostatnim wymogiem jest bezwzględne przestrzeganie zasady raportowania wystąpienia u pacjenta działań niepożądanych związanych z zastosowanym leczeniem.


Certyfikaty "Szpital bez bólu" przyznają wspólnie Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. O uzyskanie certyfikatu może ubiegać się każdy szpital lub pojedynczy oddział w Polsce.
Do programu cały czas zgłaszają się kolejne szpitale i oddziały, w tej chwili o uzyskanie certyfikatów stara się 50 szpitali i 15 oddziałów z całej Polski.

 

Oprac. A.S.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P51 ~P51 (Gość)01.10.2009 21:30

Kolejna kartka papieru do wypełniania przez personel...Jakby nie miał co robić...Tani chwyt reklamowy.Tani dla dyrekcji,choć nie do końca - trzeba wydać pieniądze na papier do durnego wypełniania przez już teraz zawalony papierzyskami personel medyczny.A ten ma coraz mniej czasu na opiekę nad pacjentem.
Może by tak tą kasę na papier przeznaczyć na podwyżki dla pielęgniarek...??
Pacjenci i tak już teraz dostają leki przeciwbólowe po operacjach - na żądanie.Po co więc wprowadzać durne skale i punktację?? By udowodnić,że ten,co to wymyślił ponownie"odkrył proch"...??
Żałosne...

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat