Pierwsza powakacyjna Sesja Rady Miasta

Czwartek, 27 sierpnia 20090
Szybko i sprawnie przebiegła pierwsza powakacyjna sesja Rady Miasta. Piotrkowscy radni podjęli m.in. uchwałę o zmianach w budżecie miasta na 2009 rok. Podczas dyskusji na temat owych zmian pojawiła się kwestia sfinansowania modernizacji ulicy POW.

Radny Andrzej Czapla (PO) zarzucił prezydentowi dokonanie zmian w projekcie uchwalonym przez Radę Miasta bez jej zgody.
- Rada dopiero przy okazji prezentacji projektu przebudowy ul. POW dowiedziała się, że to zadanie zostało wyłączone z projektu Traktu Wielu Kultur. Zlekceważył Pan radnych, którzy przyjmowali ten projekt w innym kształcie. Przed przyjęciem porozumienia powinna odbyć się sesja nadzwyczajna. Nie ma źródeł finansowania i projekt (ul. POW) ten będzie kolejnym "półkownikiem" - mówił Czapla.


Prezydent Krzysztof Chojniak tłumaczył, że zamiana ulic w projekcie Traktu Wielu Kultur nie byłą zależna od władz miasta. Urząd Marszałkowski nie dał wyboru przyspieszając termin składania wniosków do 30 lipca.


- Usłyszałem taką informację, albo przyśpieszamy kroku i realizujemy to zgodnie z życzeniem Urzędu Marszałkowskiego, albo wypadamy z listy indykatywnej i stajemy do kolejnego konkursu - argumentował prezydent. Zagrożona była realizacja całego projektu. Wybrano ul. POW, która nie ma uregulowanego stanu prawnego. Miasto dzieli ten teren z PKS, a jego formalne przejęcie nastąpi dopiero w kwietniu 2010.

 

Do projektu TWK w miejsce ul. POW wprowadzono przebudowę placu Czarnieckiego oraz ulic: Krakowskie Przedmieście, Pijarskiej, Łaziennej-Mokrej, odcinka Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Konarskiego.

 

Rada Miasta zaopiniowała również projekt uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie ograniczenia działalności Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie, czyli likwidacji Oddziału dla Przewlekle Chorych. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii wyjaśnił dyrektor placówki Marek Konieczko.

 

– Opieka długoterminowa dzieli się na kilka rodzajów. Jednym z tych rodzajów jest Oddział dla Przewlekle Chorych, innym rodzajem jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a jeszcze innym opieka hospicyjna. W 2005 roku prezes NFZ wydał pierwszą decyzję o zaprzestaniu działalności oddziałów dla przewlekle chorych, de facto trwało to do tego roku. W 2008 roku została wydana ostateczna decyzja prezesa o zaprzestaniu finansowania tego typu oddziałów (z dniem 31 grudnia 2009 roku). Jest to decyzja ogólnopolska. Na oddziały takie mógł trafić tylko i wyłącznie pacjent z innego oddziału szpitalnego (nie mogli trafiać tam pacjenci z chorobami nowotworowymi). Byli to przeważnie pacjenci z Oddziału Neurologicznego naszego szpitala. W tej chwili jest u nas 30 łóżek neurologicznych. Jeżeli chodzi o te schorzenia, to zdecydowanie zmieniły się sposoby leczenia. Są nowe techniki, mam na myśli pododdziały udarowe. Szpital, mając to na uwadze, postanowił z 30 łóżek, w miejsce likwidowanego oddziału, stworzyć 45 łóżek neurologicznych. Wśród tych 45 łóżek powstaną 4 łóżka udarowe – wyjaśniał dyrektor, a zarazem radny, Marek Konieczko.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat