Radny Andrzej Czapla (PO) zarzucił prezydentowi dokonanie zmian w projekcie uchwalonym przez Radę Miasta bez jej zgody.
- Rada dopiero przy okazji prezentacji projektu przebudowy ul. POW dowiedziała się, że to zadanie zostało wyłączone z projektu Traktu Wielu Kultur. Zlekceważył Pan radnych, którzy przyjmowali ten projekt w innym kształcie. Przed przyjęciem porozumienia powinna odbyć się sesja nadzwyczajna. Nie ma źródeł finansowania i projekt (ul. POW) ten będzie kolejnym "półkownikiem" - mówił Czapla.
Prezydent Krzysztof Chojniak tłumaczył, że zamiana ulic w projekcie Traktu Wielu Kultur nie byłą zależna od władz miasta. Urząd Marszałkowski nie dał wyboru przyspieszając termin składania wniosków do 30 lipca.
- Usłyszałem taką informację, albo przyśpieszamy kroku i realizujemy to zgodnie z życzeniem Urzędu Marszałkowskiego, albo wypadamy z listy indykatywnej i stajemy do kolejnego konkursu - argumentował prezydent. Zagrożona była realizacja całego projektu. Wybrano ul. POW, która nie ma uregulowanego stanu prawnego. Miasto dzieli ten teren z PKS, a jego formalne przejęcie nastąpi dopiero w kwietniu 2010.
Do projektu TWK w miejsce ul. POW wprowadzono przebudowę placu Czarnieckiego oraz ulic: Krakowskie Przedmieście, Pijarskiej, Łaziennej-Mokrej, odcinka Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Konarskiego.
Rada Miasta zaopiniowała również projekt uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie ograniczenia działalności Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie, czyli likwidacji Oddziału dla Przewlekle Chorych. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii wyjaśnił dyrektor placówki Marek Konieczko.
– Opieka długoterminowa dzieli się na kilka rodzajów. Jednym z tych rodzajów jest Oddział dla Przewlekle Chorych, innym rodzajem jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a jeszcze innym opieka hospicyjna. W 2005 roku prezes NFZ wydał pierwszą decyzję o zaprzestaniu działalności oddziałów dla przewlekle chorych, de facto trwało to do tego roku. W 2008 roku została wydana ostateczna decyzja prezesa o zaprzestaniu finansowania tego typu oddziałów (z dniem 31 grudnia 2009 roku). Jest to decyzja ogólnopolska. Na oddziały takie mógł trafić tylko i wyłącznie pacjent z innego oddziału szpitalnego (nie mogli trafiać tam pacjenci z chorobami nowotworowymi). Byli to przeważnie pacjenci z Oddziału Neurologicznego naszego szpitala. W tej chwili jest u nas 30 łóżek neurologicznych. Jeżeli chodzi o te schorzenia, to zdecydowanie zmieniły się sposoby leczenia. Są nowe techniki, mam na myśli pododdziały udarowe. Szpital, mając to na uwadze, postanowił z 30 łóżek, w miejsce likwidowanego oddziału, stworzyć 45 łóżek neurologicznych. Wśród tych 45 łóżek powstaną 4 łóżka udarowe – wyjaśniał dyrektor, a zarazem radny, Marek Konieczko.