artykuł sponsorowany

Pieniądze z OFE po śmierci osoby ubezpieczonej

Wtorek, 29 listopada 2022
Po śmierci małżonka żona ma wiele formalności do załatwienia. I choć jest to trudne w trakcie żałoby, to jednak nie da się pominąć kwestii związanych z majątkiem zmarłego. Konieczne jest ustalenie kręgu spadkobierców i przeprowadzenie sprawy spadkowej. Wiadomo, że to masy spadkowej zalicza się m.in. nieruchomości i ruchomości należące do osoby zmarłej. Wiele osób ma jednak także środki zgromadzone na koncie otwartego funduszu emerytalnego. Warto wiedzieć, w jaki sposób dochodzi do podziału tych pieniędzy.
Pieniądze z OFE po śmierci osoby ubezpieczonej

Środki z OFE

Zasadniczo środki zgromadzone na OFE podlegają dziedziczeniu. Zgodnie z przepisami jeżeli członek OFE w momencie śmierci pozostawał w związku małżeńskim, to fundusz dokonuje transferowej wypłaty połowy tych środków na konto małżonka. Wiąże się to z zakresem małżeńskiej wspólności majątkowej.


Jeśli jednak małżonkowie mieli rozdzielność majątkową, to nie jest możliwe dokonanie takiego transferu. Fundusz powinien mieć informację o istniejącej intercyzie. Jeżeli zatem wie o takim ustroju majątkowym, środki zostaną rozdysponowane jako majątek osobisty zmarłego – ponieważ w chwili jego śmierci wspólnota majątkowa nie istniała.


W zależności od konkretnej sytuacji – wspólnoty majątkowej lub rozdzielności – podział środków dokonywany jest zatem na dwa sposoby. Po pierwsze może to być wspomniany już transfer połowy pieniędzy na konto żyjącej żony i odpowiednie postępowanie wobec reszty środków lub też zajęcie się całością kwoty (jeżeli małżonkowie mieli intercyzę). Dodatkowo w zależności od wskazania lub niewskazania beneficjenta kwota z OFE przekazywana jest na dwa sposoby.

 

Przeczytaj też: https://www.eporady24.pl/pieniadze-z-ofe-po-zmarlym-mezu,pytania,5,21,30821.html

 

Beneficjent środków zgromadzonych na OFE

 

Jeśli przy składaniu deklaracji członek określił osobę, która będzie beneficjentem środków, to ona otrzymuje po jego śmierci całość pieniędzy. Ma to miejsce niezależnie od tego, jaki istniał ustrój majątkowy między małżonkami. Nie bierze się pod uwagę także kwestii dziedziczenia, a więc spadkobierców, testamentu itd.


W takiej sytuacji środki zgromadzone na OFE przez osobę zmarłą nie wchodzą w skład spadku. Jeżeli więc dana osoba została wskazana jako beneficjent, bez żadnych innych ograniczeń otrzyma całość środków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by takim odbiorcą uczynić małżonka czy też potomka – jednak może być to także zupełnie inna osoba.

 

Dziedziczenie środków z OFE

 

Jeżeli jednak osoba posiadająca rachunek w OFE nie wskazała beneficjenta, środki zgromadzone na tym rachunku podlegają dziedziczeniu. Wówczas należy odwołać się do kręgu spadkobierców po danej osobie, który wyznacza Kodeks cywilny. W takiej sytuacji do dziedziczenia dochodzą także dzieci z pozostałych związków męża (o ile takie były), nawet jeśli od wielu lat nie miał z nimi kontaktu.


Zasadniczo dziedziczenie majątku odbywa się z ustawy. W pierwszej kolejności dziedziczą małżonek i dzieci zmarłego – w określonych częściach (w zależności od liczby spadkobierców). Jeśli więc nie wskazano beneficjenta, to pieniądze z OFE po zmarłym mężu dziedziczone są jak pozostałe składniki jego majątku. Wówczas, aby środki otrzymać, należy przedstawić funduszowi postanowienie o stwierdzeniu spadku. Z niego będą wynikać udziały w majątku spadkowym poszczególnych spadkobierców.

 

Więcej informacji na: ePorady24.pl - Porady prawne

Ofe 

Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat