Reklama

Pielęgniarstwo, i nie tylko – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Piotrkowie rośnie w siłę

ePiotrkow Czwartek, 20 stycznia 2022359411
Piotrkowska filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim stawia na rozwój. W ostatnich miesiącach w uczelni wprowadzono wiele nowości, a władze już planują dalsze działania, których celem jest wzmocnienie pozycji jedynej w Piotrkowie publicznej uczelni.

Filia w Piotrkowie jest jednym z ośmiu wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Filia nabiera mocy w aspekcie dydaktycznym i naukowym. Jest tutaj potencjał, o który chcemy dbać, i który chcemy wzmacniać – podkreśla prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK zaznaczając, że wzmacnianie pozycji filii to proces, który będzie konsekwentnie realizowany.

 
Nowy kierunek - nowa szansa rozwoju

 
W roku akademickim 2020/2021 w piotrkowskiej uczelni – po raz pierwszy w jej historii – uruchomiono kierunek pielęgniarstwo. Zajęcia odbywają się w jednej grupie na studiach pierwszego stopnia. Wybór akurat takiego kierunku nie był przypadkowy. Jak podkreśla prof. Głuszek to odpowiedź na oczekiwania nie tylko lokalnego środowiska, ale potrzeby, które widoczne są w całej Polsce. - W okresie pandemii w sposób wyrazisty widać, jak brakuje nam personelu medycznego, a zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, ale równocześnie chcąc dalej wzmacniać filię, utworzyliśmy kierunek, który z roku na rok na pewno będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem – mówi rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.


Przygotowania do otwarcia nowego kierunku studiów trwały rok, a na piotrkowską uczelnię zaadaptowane zostały doświadczenia z kieleckiego Collegium Medicum, który od lat kształci w zawodach medycznych. Jak wskazują władze uczelni, przygotowania nie sprowadzały się wyłącznie do zgromadzenia odpowiedniej kadry. Na uczelni stworzono także odpowiednie zaplecze infrastrukturalne, które jest nieodzownym elementem kształcenia na pielęgniarstwie.

- Na początku wybraliśmy odpowiednie miejsca na pracownie. Następnie zostały one wyremontowane, odnowione i wyposażone w odpowiedni sprzęt. W tej chwili te sale dydaktyczne spełniają kryteria dobrych pracowni pielęgniarstwa, jeśli chodzi o uczelnie medyczne nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Można powiedzieć, że szczycimy się z tego, na jakim poziomie przygotowaliśmy te sale – podkreśla prof. Głuszek.


Stawiają na jakość

 

Dobra jakość i wysoki poziom kształcenia – to dwa niezwykle istotne elementy w każdym procesie kształcenia. W zawodach, od których zależy ludzkie życie, odpowiednia jakość jest podwójnie istotna. Z tego względu piotrkowska uczelnia położyła szczególny nacisk na dobrą i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Grono wykładowców na pielęgniarstwie w Piotrkowie z jednej strony stanowią osoby nowo zatrudnione, a z drugiej pracownicy naukowi z kieleckiego Collegium Medicum. - Wszystkie zawody medyczne wymagają dobrego jakościowo kształcenia. Miejsca, gdzie jest jakikolwiek niedobór w tej kwestii, pozostawiają wiele wątpliwości. My przyłożyliśmy do tego szczególną wagę. Cały proces dydaktyczny jest u nas dobrze zorganizowany i prowadzony na dobrym poziomie jakościowym. To gwarantuje wykształcenie dobrych pielęgniarek – zaznacza prof. Głuszek.


Wygoda na studiach i pewna praca


Jedną z dużych zalet organizacji pielęgniarstwa na uczelni w Piotrkowie jest możliwość przeprowadzenia zajęć praktycznych na miejscu. To duża wygoda dla żaków, ponieważ na tym kierunku aż pięćdziesiąt procent całej dydaktyki to zajęcia praktyczne. - Piotrków Trybunalski jest dobrym miejscem do kształcenia praktycznego. Szpital w mieście jest wieloprofilowy, a dodatkowo blisko położona jest placówka w Bełchatowie. W kształceniu wykorzystamy też placówki podstawowej opieki zdrowotnej – mówi prof. Dorota Kozieł, prorektor ds. medycznych UJK. Jak podkreślają władze uczelni, będą dbać, aby kadra pracująca w szpitalach mogła się także rozwijać naukowo.

Ogromną zaletą pielęgniarstwa jest fakt, że osoby kończące takie studia nie mają problemów na rynku pracy. W większości regionów w kraju, także w Piotrkowie i okolicach, po prostu brakuje pielęgniarek. - Nie jest to zawód dla każdego. To zajęcie dla tych, którzy chcą pracować z człowiekiem chorym. Jednak praca dla takich osób po ukończeniu studiów, po prostu czeka – podsumowuje prof. Kozieł.

 
W planach dalsze zmiany

 
Już niedługo zmienić może się wizerunek także dwóch budynków piotrkowskiej filii. W ubiegłym roku władze uczelni złożyły wniosek inwestycyjny dotyczący modernizacji obiektów. Teraz oczekują na ministerialną decyzję dotyczącą przyznania tych środków. - Zależy nam na tym, aby wszystkie budynki spełniały kryteria warunków dobrej dydaktyki dla każdego z kierunków studiów. To nie tylko wyposażenie pracowni, ale także pozostałe sale i inne pomieszczenia, które są na uczelni. Chcemy, aby te warunki były godne dla każdego studenta. Dzięki nim będziemy mieć podwyższone możliwości realizacji dydaktyki – kończy rektor Głuszek.


Zainteresował temat?

5

5


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

grrr ~grrr (Gość)20.01.2022 10:08

prawda jest taka , że uczelnia świeci pustkami a osoby zarządzające nią wprowadzają totalny chaos i dezorganizację....poziom kształcenia bardzo podupadł ....przyjmują i przepuszczają wszystkich

192


gkjkg ~gkjkg (Gość)21.01.2022 07:30

Skończyłam studia mgr na tej uczelni, do niczego się nie przydały, nie pracuję w ukończonym kierunku, nikt nie daje szansy na pracę (brak doświadczenia) więc pracuję za najniższą krajową.

40


karol ~karol (Gość)20.01.2022 11:23

Dzbany doprowadziły edukację na samo dno. Kiedyś szkoła pielęgniarska to była szkoła średnia po 8 klasach podstawówki. Dziewczyny kończyły szkołę i mogły pracować. Komuś się ubzdurało, że pielęgniarka musi studia skończyć. Po co ? Aby dać tabletki, zrobić zastrzyk i poprawić podusze potrzebne są studia ? Nie nie są. Dlatego brakuje pielęgniarek a będzie jeszcze mniej.

135


nn ~nn (Gość)21.01.2022 19:36

Odbijają się czkawką lata 80 , wtedy uznali ,że za dużo jest pielęgniarek, pracy nie można było m.innymi w Piotrkowie znaleźć bo była blokada etatów

30


dekkers ~dekkers (Gość)20.01.2022 20:39

To niehumanitarne zamykać pacjenta w szafie... (foto 17)

20


xn. ~xn. (Gość)20.01.2022 11:01

Postawić na kształcenie średniego personelu medycznego. Resztę....rozgonić.

72


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat