Pielęgniarstwo, i nie tylko – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Piotrkowie rośnie w siłę

Czwartek, 20 stycznia 202211
Piotrkowska filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim stawia na rozwój. W ostatnich miesiącach w uczelni wprowadzono wiele nowości, a władze już planują dalsze działania, których celem jest wzmocnienie pozycji jedynej w Piotrkowie publicznej uczelni.

Filia w Piotrkowie jest jednym z ośmiu wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Filia nabiera mocy w aspekcie dydaktycznym i naukowym. Jest tutaj potencjał, o który chcemy dbać, i który chcemy wzmacniać – podkreśla prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK zaznaczając, że wzmacnianie pozycji filii to proces, który będzie konsekwentnie realizowany.

 
Nowy kierunek - nowa szansa rozwoju

 
W roku akademickim 2020/2021 w piotrkowskiej uczelni – po raz pierwszy w jej historii – uruchomiono kierunek pielęgniarstwo. Zajęcia odbywają się w jednej grupie na studiach pierwszego stopnia. Wybór akurat takiego kierunku nie był przypadkowy. Jak podkreśla prof. Głuszek to odpowiedź na oczekiwania nie tylko lokalnego środowiska, ale potrzeby, które widoczne są w całej Polsce. - W okresie pandemii w sposób wyrazisty widać, jak brakuje nam personelu medycznego, a zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, ale równocześnie chcąc dalej wzmacniać filię, utworzyliśmy kierunek, który z roku na rok na pewno będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem – mówi rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.


Przygotowania do otwarcia nowego kierunku studiów trwały rok, a na piotrkowską uczelnię zaadaptowane zostały doświadczenia z kieleckiego Collegium Medicum, który od lat kształci w zawodach medycznych. Jak wskazują władze uczelni, przygotowania nie sprowadzały się wyłącznie do zgromadzenia odpowiedniej kadry. Na uczelni stworzono także odpowiednie zaplecze infrastrukturalne, które jest nieodzownym elementem kształcenia na pielęgniarstwie.

- Na początku wybraliśmy odpowiednie miejsca na pracownie. Następnie zostały one wyremontowane, odnowione i wyposażone w odpowiedni sprzęt. W tej chwili te sale dydaktyczne spełniają kryteria dobrych pracowni pielęgniarstwa, jeśli chodzi o uczelnie medyczne nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Można powiedzieć, że szczycimy się z tego, na jakim poziomie przygotowaliśmy te sale – podkreśla prof. Głuszek.


Stawiają na jakość

 

Dobra jakość i wysoki poziom kształcenia – to dwa niezwykle istotne elementy w każdym procesie kształcenia. W zawodach, od których zależy ludzkie życie, odpowiednia jakość jest podwójnie istotna. Z tego względu piotrkowska uczelnia położyła szczególny nacisk na dobrą i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Grono wykładowców na pielęgniarstwie w Piotrkowie z jednej strony stanowią osoby nowo zatrudnione, a z drugiej pracownicy naukowi z kieleckiego Collegium Medicum. - Wszystkie zawody medyczne wymagają dobrego jakościowo kształcenia. Miejsca, gdzie jest jakikolwiek niedobór w tej kwestii, pozostawiają wiele wątpliwości. My przyłożyliśmy do tego szczególną wagę. Cały proces dydaktyczny jest u nas dobrze zorganizowany i prowadzony na dobrym poziomie jakościowym. To gwarantuje wykształcenie dobrych pielęgniarek – zaznacza prof. Głuszek.


Wygoda na studiach i pewna praca


Jedną z dużych zalet organizacji pielęgniarstwa na uczelni w Piotrkowie jest możliwość przeprowadzenia zajęć praktycznych na miejscu. To duża wygoda dla żaków, ponieważ na tym kierunku aż pięćdziesiąt procent całej dydaktyki to zajęcia praktyczne. - Piotrków Trybunalski jest dobrym miejscem do kształcenia praktycznego. Szpital w mieście jest wieloprofilowy, a dodatkowo blisko położona jest placówka w Bełchatowie. W kształceniu wykorzystamy też placówki podstawowej opieki zdrowotnej – mówi prof. Dorota Kozieł, prorektor ds. medycznych UJK. Jak podkreślają władze uczelni, będą dbać, aby kadra pracująca w szpitalach mogła się także rozwijać naukowo.

Ogromną zaletą pielęgniarstwa jest fakt, że osoby kończące takie studia nie mają problemów na rynku pracy. W większości regionów w kraju, także w Piotrkowie i okolicach, po prostu brakuje pielęgniarek. - Nie jest to zawód dla każdego. To zajęcie dla tych, którzy chcą pracować z człowiekiem chorym. Jednak praca dla takich osób po ukończeniu studiów, po prostu czeka – podsumowuje prof. Kozieł.

 
W planach dalsze zmiany

 
Już niedługo zmienić może się wizerunek także dwóch budynków piotrkowskiej filii. W ubiegłym roku władze uczelni złożyły wniosek inwestycyjny dotyczący modernizacji obiektów. Teraz oczekują na ministerialną decyzję dotyczącą przyznania tych środków. - Zależy nam na tym, aby wszystkie budynki spełniały kryteria warunków dobrej dydaktyki dla każdego z kierunków studiów. To nie tylko wyposażenie pracowni, ale także pozostałe sale i inne pomieszczenia, które są na uczelni. Chcemy, aby te warunki były godne dla każdego studenta. Dzięki nim będziemy mieć podwyższone możliwości realizacji dydaktyki – kończy rektor Głuszek.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

5


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

grrr ~grrr (Gość)20.01.2022 10:08

prawda jest taka , że uczelnia świeci pustkami a osoby zarządzające nią wprowadzają totalny chaos i dezorganizację....poziom kształcenia bardzo podupadł ....przyjmują i przepuszczają wszystkich

192


gkjkg ~gkjkg (Gość)21.01.2022 07:30

Skończyłam studia mgr na tej uczelni, do niczego się nie przydały, nie pracuję w ukończonym kierunku, nikt nie daje szansy na pracę (brak doświadczenia) więc pracuję za najniższą krajową.

40


karol ~karol (Gość)20.01.2022 11:23

Dzbany doprowadziły edukację na samo dno. Kiedyś szkoła pielęgniarska to była szkoła średnia po 8 klasach podstawówki. Dziewczyny kończyły szkołę i mogły pracować. Komuś się ubzdurało, że pielęgniarka musi studia skończyć. Po co ? Aby dać tabletki, zrobić zastrzyk i poprawić podusze potrzebne są studia ? Nie nie są. Dlatego brakuje pielęgniarek a będzie jeszcze mniej.

135


nn ~nn (Gość)21.01.2022 19:36

Odbijają się czkawką lata 80 , wtedy uznali ,że za dużo jest pielęgniarek, pracy nie można było m.innymi w Piotrkowie znaleźć bo była blokada etatów

30


dekkers ~dekkers (Gość)20.01.2022 20:39

To niehumanitarne zamykać pacjenta w szafie... (foto 17)

20


xn. ~xn. (Gość)20.01.2022 11:01

Postawić na kształcenie średniego personelu medycznego. Resztę....rozgonić.

72


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat