Zmiana dotycząca przejęcia świadczeń rodzinnych przez ZUS była wprowadzana stopniowo już od początku tego roku. W pierwszym etapie przekazywane były wnioski o nowe świadczenia wychowawcze, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci. Od lutego Zakład rozpoczął przyjmowanie wniosków na kolejny okres, który rozpoczyna się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Świadczenia przyznane w ubiegłym roku były wypłacane przez gminy do końca okresu na jaki zostały przydzielone, czyli do końca maja 2022 r.
Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, zachowają ciągłość płatności i pierwszą wypłatę świadczenia z ZUS otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek już w maju - to pieniądze otrzymają do 31 lipca, w czerwcu – do końca sierpnia. Natomiast w sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek na kolejny rok świadczeniowy po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku, świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku - mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.
Wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus na nowy okres świadczeniowy będą realizowane przez ZUS w dziesięciu terminach płatności: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22 dnia każdego miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej. Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Jeżeli wniosek o 500 plus został rozpatrzony do końca maja br., termin pierwszej wypłaty w czerwcu będzie terminem, w którym świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych miesiącach. Natomiast w sytuacji, gdy wniosek o 500 plus zostanie rozpatrzony po maju br., wówczas pierwsza płatność świadczenia zostanie przekazana w najbliższym technicznie możliwym terminie dziennym, a kolejne płatności świadczenia zostaną zrealizowane w ustalonym stałym terminie płatności.
Wniosek o świadczenie 500 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w naszym kraju, wniosek składają tylko przez PUE ZUS. Jest to formularz o symbolu SW-U dedykowany wyłącznie obywatelom Ukrainy.
Wypłata z programu Rodzina 500 plus przekazywana jest w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na wysokość dochodów.