Niemcy - czy warto wyjechać do pracy?

Świat Wtorek, 25 lipca 201720
Warunki gospodarcze panujące obecnie w Polsce są powodem, dla którego wiele osób zastanawia się nad emigracją. Z jednej strony wiąże się to z opuszczeniem ojczyzny i znanych nam miejsc, z drugiej jednak daje wiele nowych możliwości – rozwoju, poznania innej kultury i ludzi, a także pracowania na znacznie lepszych, głównie ze strony finansowej, warunkach.
Niemcy - czy warto wyjechać do pracy?

Dlaczego Niemcy?

Jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez naszych rodaków są Niemcy. Kusi przede wszystkim niewielka odległość do Polski oraz dobre zarobki – ustawowa stawka godzinowa wynosi 8,84 euro. Praca w Niemczech jest atrakcyjnym wyborem nie tylko dla tych, którzy pracują sezonowo lub chcą dorobić w wakacje. Duże zapotrzebowanie jest także przy pracach budowlanych oraz na wykwalifikowanych pracowników, np. spawaczy, stolarzy, dekarzy. Za Odrę wyjeżdża również coraz więcej absolwentów wyższych uczelni – inżynierów, programistów, pielęgniarek i lekarzy. 
Nasz wizerunek uległ w ostatnich latach poprawie, a pracodawcy chwalą sobie współpracę z Polakami. Oceniani jesteśmy przede wszystkim jako ludzie pracowici i profesjonalni, niebojący się nowych wyzwań.

 

Formalności i życie w Niemczech

Jeśli interesuje nas praca w Niemczech, musimy poczynić odpowiednie przygotowania. Podstawą jest oczywiście znajomość języka – nie dość, że ułatwi nam to start i aklimatyzację, to pracodawcy preferują osoby posługujące się niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Pamiętajmy również o przetłumaczeniu wszystkich dokumentów, które mogą nam się przydać. Są to, między innymi, dyplomy z uczelni, zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach, uprawnienia oraz wszelkie dokumenty ubezpieczeniowe.

Zarobki i koszty życia wahają się w zależności od regionu – nieco niższe są na wschodzie Niemiec. Ceny za wynajem pokoju zaczynają się od około 250 euro, za mieszkanie zaś zapłacimy od około 400 euro. Do tego doliczyć trzeba opłaty za wodę, gaz, internet czy wywożenie śmieci. Artykuły spożywcze, chemia i kosmetyki są droższe niż w Polsce, zaoszczędzić możemy jednak kupując w popularnych dyskontach. 
Wynagrodzenie, które możemy otrzymać, bez problemu pokryje te wszystkie koszty, a nawet pozwoli odłożyć mniejszą lub większą kwotę pieniędzy. Wszystko zależy od naszej oszczędności. Szacuje się, że statystycznie wydajemy na życie w Niemczech ok. 50% pensji (reszta zazwyczaj jest odkładana lub przesyłana do rodziny w Polsce). Oczywiście wpływ na to ma również charakter naszego przyjazdu – zazwyczaj najbardziej oszczędni są pracownicy sezonowi, najmniej zaś ludzie planujący osiedlić się w Niemczech na stałe.

 

Gdzie szukać pracy?

Kiedy już zaplanujemy wszystko inne, najwyższy czas poszukać pracy. Gdzie szukać ofert? Możliwości jest wiele. Możemy robić to na własną rękę. Warto popytać znajomych, którzy pracowali już za granicą i z własnego doświadczenia doradzą nam, co trzeba robić, a czego warto unikać. 
Innym sposobem jest nawiązanie współpracy z firmami organizującymi zagraniczne wyjazdy do pracy. Jest to o tyle wygodne, że zapewnioną mamy pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności. Często też pomagają w znalezieniu lokum i urządzeniu się na miejscu. Należy jednak być ostrożnym. Zawsze powinniśmy upewnić się, czy dana firma jest zarejestrowana i domagać się podpisania umowy na piśmie.


Również internet roi się od ogłoszeń o pracę. Możemy szukać ich zarówno na zwykłych stronach z ogłoszeniami, jak i na portalach społecznościowych, gdzie istnieją grupy wymieniające się informacjami. Istnieją także wyspecjalizowane strony internetowe, które posiadają ofert pracy za granicą np. https://pl.europa.jobs/. Znajdziemy tam dużą bazę ofert pracy w Niemczech i w innych krajach Unii Europejskiej, aktualności i informacje dotyczące pracy za granicą oraz porady dla osób decydujących się na emigrację.


Zainteresował temat?

3

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

W-sulej ~W-sulej (Gość)26.07.2017 08:39

Nad czym się tu zastanawiać. Przecież rządzący nie myślą o rozwoju kraju tylko o tym aby samemu napchać kabzę. Nie ma tu różnicy między PO a Pis. Na stołkach zasiadają swoi ludzie bardzo często nie posiadający w tych kierunkach co potrzeba wykształcenia. Kształcimy ludzi, którzy mogli by objąć te stanowiska zgodnie z wykształceniem ale nie mają siły przebicia. Nie jest ważne wykształcenie i praktyka tylko partyjność i znajomości w odpowiedniej partii. Uciekają za granicę, bo dla nich nie ma miejsc pracy.

51


Eu ~Eu (Gość)25.07.2017 16:09

Co za brednie.

50


sd ~sd (Gość)25.07.2017 13:51

Niemcy ssią, jak już coś to lepiej jechać do Holandii.

52


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat