Do naszej redakcji trafiło zgłoszenie od zaniepokojonego piotrkowianina, który poinformował nas o osobach bezdomnych, które przebywają w altankach śmietnikowych. - Przy ul. Reja, gdzie mieszkam, jest ich siedmioro. Interwencje Straży Miejskiej nic nie dają, z kolei administracja zgania winę na Straż - mówi mieszkaniec.
Problem nasila się zwłaszcza teraz, w okresie zimowym, kiedy spadają temperatury i bezdomni szukają ciepłego schronienia. Zapytaliśmy Straż Miejską o możliwości, jakimi dysponuje w momencie, kiedy dotrze do niej zgłoszenie o bezdomnych przebywających na klatkach schodowych czy w altankach śmietnikowych, a także o to, czy mieszkańcy faktycznie zgłaszają takie sytuacje. - W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy jedno zgłoszenie dotyczące przebywania osób bezdomnych w pergoli śmietnikowej przy ul. Reja w Piotrkowie. Drugie zgłoszenie dotyczyło przebywaniu osób bezdomnych tym razem w zsypie na śmieci w bloku przy ul. Kołłątaja. Strażnicy informowali te osoby, że mogą zostać dowiezione do noclegowni, jednak nie skorzystały z tej możliwości. Oczywiście o żadnym przymusie w takiej sytuacji nie może być mowy - mówi Jan Sońta, starszy inspektor Straży Miejskiej.
Strażnicy nie mogą zmusić bezdomnego do opuszczenia miejsca, w którym przebywa. Skierowanie takiej osoby do noclegowni jest możliwe tylko w przypadku, gdy jest ona trzeźwa. Niestety przeważająca większość interwencji dotyczy osób pozostających pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji strażnicy, w przypadku zagrożenia życia, mogą wezwać pogotowie lub odwieźć taką osobę na policję i pozostawić ją tam do wytrzeźwienia.
Pomimo niewielkiej liczby zgłoszeń od mieszkańców Piotrkowa, strażnicy sami interweniują, gdy zauważą osobę bezdomną. - Od 1 października podjęliśmy takich interwencji ponad 70. Jesteśmy w stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, ale nie w każdym przypadku osoby bezdomne tej pomocy oczekują. W tej chwili szacujemy, że na terenie naszego miasta osób bezdomnych jest ok. 20 - 30 - dodaje Sońta.
Jak się okazuje administracja Spółdzielni Mieszkaniowej im. Słowackiego (której podlegają m.in. bloki przy ul. Reja) doskonale zdaje sobie sprawę z problemu. - Problem wykorzystywania zarówno zsypów, jak i pergoli śmietnikowych mamy od lat. W wieżowcach są najczęściej problemy z bezdomnymi, którzy wykorzystują ciepło klatek schodowych, nocują tam po prostu. Po drugie, jeśli jest w miarę ciepło, wykorzystują zsypy. Wszystkie zsypy mamy otwarte. Kolejna sprawa to są śmietniki. Często mieszkańcy naszych budynków wynoszą kanapy, sienniki, materace. Te materiały służą idealnie ludziom bezdomnym. Jeżeli na interwencję naszą bądź mieszkańców Straż Miejska przegoni osoby z wieżowców czy ze śmietników przy Kołłątaja, to oni przenoszą się na ul. Zamenhofa, ponieważ tam akurat jest spokój, cisza. Latem ludzie bezdomni przebywają z kolei na dachach - mówi Władysław Michalak, prezes Spółdzielni im. Słowackiego.
Pytanie, jak bezdomni są w stanie dostać się do bloku, w którym jest domofon? - Mówią, że są ze spółdzielni albo roznoszą reklamy, no i ktoś zawsze otworzy. Apeluję do członków spółdzielni, żeby nie wpuszczać osób niepowołanych do klatek schodowych - tłumaczy prezes.
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a
- Przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa pozostaje na stanowisku
- Wypadek na trasie S8 nad ulicą Michałowską w Piotrkowie. Zderzyły się ciężarówka i bus. Jedna osoba została ranna. Prawy pas jest zablokowany