ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Napary ziołowe – jakie są ich właściwości i które wybrać?

Środa, 27 stycznia 2021
Niekwestionowanym liderem wśród naparów roślinnych jest herbata – popularna i ogólnodostępna. Jednak świat ziół, z których można przygotować aromatyczny napar, jest o wiele szerszy. Jakie są najciekawsze i najskuteczniejsze napary ziołowe? Cztery polecamy poniżej.
Napary ziołowe – jakie są ich właściwości i które wybrać?

Zioła z dawnych czasów

 

Herbata stała się powszechnie dostępna stosunkowo późno. Dawno temu mieszkańcy tych ziem musieli się zadowolić leczniczymi naparami z tego, co znajdowali na łąkach i w lasach. Wiele z tych ziół, całkiem niesłusznie, znalazło się w cieniu rośliny z Chin. Jedno z nich to na przykład pokrzywa. To zioło dostępne jest powszechnie – na dobrą sprawę można spore ilości pokrzywy zebrać samodzielnie, wystarczy wybrać się do lasu lub na łąkę. Ważne, by nie zrywać dzikich ziół z okolic dróg i szos – mogą wtedy gromadzić zanieczyszczenia ze spalin. Jak działa napar z pokrzywy? Stosowany jest naturalnie w chorobach alergicznych, zaburzeniach hormonalnych czy problemach z drogami moczowymi. Wzmacnia włosy i paznokcie – esencja z jej liści może być również stosowana jako odżywka do włosów.

Od dawien dawna pija się również napar z szałwii. Niektórym kojarzy się wyłącznie z płukankami na bóle gardła czy zębów. Jest to jedno z jej głównych działań, również w postaci przeznaczonej do picia. Jednak oprócz tego poprawia ona pracę układu trawienia i wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Ma również właściwości przeciwbiegunkowe i obniża potliwość. Jest to naprawdę wielofunkcyjna roślina, którą warto mieć w domowej apteczce. Ale można też pić ją po prostu dla smaku i aromatu.

 

Napary na uspokojenie i relaks

 

Współcześnie poważnym problemem jest przewlekły stres. Kawa i herbata zawierają kofeinę i teinę, które podnoszą niepokój i mogą zwiększyć stres, zamiast uspokoić. Są jednak zioła, których napary relaksują. Najbardziej znanym przykładem jest melisa. Pomaga ona w nerwicy, stanach lękowych i bezsenności. Ma również dobry wpływ na procesy trawienia. Związki melisy działają także rozkurczowo na mięśnie gładkie. Kluczowe jest to, że jest to (tak jak inne zioła) środek naturalny i łagodny – nie ma tylu możliwych działań niepożądanych, co farmakologiczne odpowiedniki. Melisa wypita na poprawę snu nie powoduje senności drugiego dnia i nie jest środkiem uzależniającym.

 

Popularność wśród sposobów na relaks zdobywa też ostatnio napar z liści konopi. Herbata konopna zastosowanie swoje zawdzięcza między innymi obecności CBD, czyli kannabidiolu. Powoduje on, że herbata konopna zastosowanie ma w walce z bezsennością, stresem, czy różnego rodzaju bólami. Warto nadmienić, że produkty z CBD są legalnie dostępne w sklepach konopnych – są pozbawione psychoaktywnego THC znanego z marihuany, dzięki czemu można je kupić, nawet w sklepach internetowych jak 4ease.pl. Dzięki temu herbata konopna zastosowanie może znaleźć również w Waszych kuchniach.

 

Cztery zioła, o których tu wspomnieliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli zainteresowały Was możliwości naparów z ziół i macie już dość picia herbaty i kawy, możecie sięgnąć po te sprawdzone od wieków. Są smaczne, aromatyczne i przynoszą różnorodne, pozytywne efekty zdrowotne. Bogaty świat ziołolecznictwa czeka na odkrycie!


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat