Najnowocześniejsza chlewnia w powiecie obsługiwana przez... internet

Strefa FMRegion Środa, 27 lutego 201962
Automatyczne karmienie świń przy pomocy komputera, obsługiwanego nawet z drugiego końca świata? Tam to możliwe. Najnowocześniejszą chlewnię w powiecie piotrkowskim, a może i w całym województwie otwarto w środę w Cieślinie w gminie Rozprza. W pełni zautomatyzowany obiekt zwiedzali m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, poseł Grzegorz Lorek, starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i wójt Janusz Jędrzejczyk, których oprowadzali właściciele obiektu Stanisława i Andrzej Tarnowscy.

Ładuję galerię...

Docelowo w chlewni będzie przebywać 600 loch, porody będą się odbywać w pięciu porodówkach. W ciągu roku na świat przyjdzie tam nawet 18 tysięcy warchlaków.

 

 - Budowę obiektu zaczęliśmy w lipcu, a w przyszłym tygodniu przywieziemy lochy. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i możemy go obsługiwać, siedząc w domu przed laptopem. Będziemy widzieć na przykład, która zjadła, a która nie zjadła, ponieważ wszystkie będą zaczipowane - podkreślali właściciele.

 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski, który we wtorek zwiedzał obiekt, był pod dużym wrażeniem.

 

Jeżeli chcemy odbudować, ba, uratować hodowlę trzody chlewnej w Polsce, to również tego typu obiekty są niezbędne. Ten obiekt robi wrażenie, ale zachęcam tych rolników, którzy nie mają takich możliwości, takiego areału, do tego, aby organizowali się do wspólnych działań. Kooperacja, tworzenie spółdzielni rolniczych i różnego rodzaju porozumień gospodarczych między rolnikami jest szansą na sprostanie zagranicznej konkurencji. Można to sobie wyobrazić, państwo Tarnowscy będą przecież sprzedawać warchlaki okolicznym rolnikom, gdyby niektórzy z nich mieli tuczarnie, to powstałby partner dla dużych zakładów ubojowych. Poza tym, uważam, że część rolników, przede wszystkim ci, którzy mają małe gospodarstwa powinni się nastawić na produkcję innego rodzaju wieprzowiny. Na przykład na hodowlę ras tradycyjnych. Na rynku jest także zapotrzebowanie na wieprzowinę o innej strukturze mięsa - powiedział minister.

 

W tym gospodarstwie będzie hodowanych aż 600 loch, co oznacza, że gnojowicy też będzie bardzo dużo, dlatego przeciwko budowie obiektu protestowali mieszkańcy okolicznych miejscowości, sąsiedzi - jak twierdzi właściciel - nie mieli nic przeciwko.

 

 - Protestowali przede wszystkim ci, którzy mieszkają dalej. Mieszkańcy Cieślina co roku spotykają się na wspólnym ognisku i nikomu nic nie przeszkadza - zapewnia Andrzej Tarnowski.

 

 - Borykamy się z wielkimi problemami, dotyczącymi lokowania nowych inwestycji w produkcji zwierzęcej. Będą rozwiązania prawne, przygotowuje je minister środowiska, które określą odległości poszczególnych inwestycji, na przykład chlewni, od gospodarstw domowych, żeby zminimalizować te konflikty. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że nigdy nie będzie takiej sytuacji, żeby produkcja zwierzęca nie była odczuwalna i dokuczliwa, szczególnie, gdy są upały. W dużej mierze zależy to jednak od dobrosąsiedzkich stosunków między mieszkańcami. Bądźmy wspólnotą, jeden zarabia w mieście, a rolnik zajmuje się produkcją, bo każdy, obojętnie jaki zawód wykonuje, musi jeść. I te opory, te protesty ludzi, którzy bardzo często się z miasta na wieś przeprowadzili, są często nieuzasadnione. Myśleli, że będą w raju mieszkać? Przecież nawet w centrum Amsterdamu śmierdzi, gdy wylewana jest gnojowica i nikt nie robi z tego problemu, bo bogactwo Holandii jest na tym zbudowane. W dużej mierze rozstrzygnięcie tych konfliktów jest uzależnione nie tyle do norm prawnych, czy jakiejś ustawy odorowej, tylko od dobrej woli, dobrej chęci. Powinni w tym też pomóc księża i samorządowcy, żebyśmy czuli się Polakami wspólnie za siebie odpowiedzialnymi - podsumował Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Inwestycja w Cieślinie kosztowała 5 milionów złotych.

 

 

 


Zainteresował temat?

6

9


Zobacz również

reklama

Komentarze (62)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

?????? ~?????? (Gość)27.02.2019 19:13

Rozumiemy że cały smród też przez internet będzie likwidowany czy tych dwóch czarodziei go rozpędzi?

20


gość ~gość (Gość)27.02.2019 18:38

Uwielbiam te komentarze typu ze teraz sie nie oplaca hodowac ... LUDZIE ON NIE BEDZIE MIAŁ TAM 5 ŚWIŃ TYLKO 500 JAK NIE 1000 !
PO drugie postawil to za kase ktrą dostał od uni czy tam panstwa tak to by nikt tego sam nie postawil za gotówkę ...
A smierdziec pewbie i tak bedzie bo gdzies chyba bedą to wywozic - moze mniej - moze bedą jakieś "oczyszczalnie" ... czas pokaze .

30


gość ~gość (Gość)27.02.2019 18:00

Ci co nie mają pojęcia to niech nie piszą głupot!!! To jest produkcja prosiaka a nie tucznika... gnojowica jest bardziej rozcieńczona bo jest porodówka i odchowalia prosiąt myta co cztery tygodnie. A jak dwa razy w roku opróżnią zbiorniki to już się noe da wytrzymać - przecież to wieś produkować gdzie mają w mieście?

51


gość ~gość (Gość)27.02.2019 17:46

Gdzie ta bida i nieopłacalność w chodowli trzody???

73


miko ~miko (Gość)27.02.2019 16:09

Parę banieczek poszło.

20


gość ~gość (Gość)27.02.2019 15:56

Niech tylko usłyszę że są organizowane jakieś protesty bo rolnictwo się nie opłaca.

51


gość ~gość (Gość)27.02.2019 15:20

Tam już jest chlewnia i nie śmierdzi. Zapraszam to zobaczycie

21


gość ~gość (Gość)27.02.2019 15:18

Do chlewni pod krawatem?

31


... ~... (Gość)27.02.2019 15:18

Sąsiedzi nie protestowali - albo rodzina, albo sami mają chlewnię, albo chcą chlewnię postawić. Stara zasada: swoje nie śmierdzi. A smród będzie też w okolicznych wsiach jak gnojowica będzie wylewana na pola. Przez dwa dni okna nie można otworzyć. Kilka razy do roku mam takie atrakcje z inną wielką chlewnią. To nie rolnicy to przemysłowcy. Gnojowica od rolnika tak nie śmierdzi i jest jej zdecydowanie mniej. Bo i z takimi przypadkami wywozu gnojowicy się spotykam. Rolnik ( nie mylić z fabrykantem trzody) od razu swoje zaorywa, bo wie, że wylewa sąsiadom koło domów.

93


gość ~gość (Gość)27.02.2019 15:07

Źle trafili ciężkie czasy ale budowę trzeba skończyć

21


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat