Nadeszła fala upałów. Jak uniknąć udaru cieplnego?

Region Sobota, 08 sierpnia 202012
Fala upałów zapowiadana na najbliższe dni nie służy każdemu. Wysoka temperatura zwiększa ryzyko udaru cieplnego. O to jak radzić sobie w gorące dni rozmawialiśmy z ratownikiem medycznym Michałem Maksymowiczem, jednocześnie wykładowcą w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej filia w Piotrkowie Trybunalskim.
fot. pixabay.com / MBatty fot. pixabay.com / MBatty

- Największą grupą, narażoną na proces przegrzania organizmu, nazywanego udarem słonecznym, to grupa małych dzieci i osób starszych. Wynika to z nie do końca wykształconego, bądź już upośledzonego ośrodka termoregulacji naszego organizmu - mówi Michał Maksymowicz.

 

Tym samym organizm jest pozbawiony możliwości do efektywnego schładzania się. W efekcie przegrzewa się, co można zauważyć po towarzyszących temu objawach.

 

- Przede wszystkim da się zauważyć zaburzenia świadomości, które pojawiają się u osoby dotkniętej przegrzaniem organizmu. W wyniku wzrostu temperatury ciała powyżej 40 stopni może dojść do drgawek, które łatwo pomylić z atakiem padaczki. Łatwo to rozpoznać, bo podczas ataku epilepsji człowiek jest całkowicie pozbawiony świadomości, nie dopowiada na pytania, poszturchiwanie czy inne bodźce. Człowiek z udarem cieplnym będzie reagował, choć może to być z opóźniona reakcja - wyjaśnia ratownik.

 

Kolejnym objawem udaru cieplnego będzie zaczerwieniona skóra, czasem mogą to być także poparzenia spowodowane promieniowaniem UV. W pierwszym momencie skóra będzie wilgotna, bo organizm broni się w taki sposób przed przegrzaniem, wydzielając duże ilości potu. Kiedy jednak te mechanizmy obronne zaczną zawodzić skóra robi się sucha, zaczerwieniona i gorąca. Do tego dochodzą też bóle głowy, nudności lub wymioty.

 

- Udzielając pomocy osobie zbyt długo narażonej na wysoką temperaturę lub promienie słońca, należy najpierw przenieść ją do cienia lub do budynku, w którym jest chłodniej i jest dopływ świeżego powietrza - dodaje Michał Maksymowicz. I jak dodaje - w dalszej kolejności należy rozpocząć proces schładzania pacjenta. W tym celu najszybciej można to zrobić polewając wodą, ale nie może to być też zimna woda prosto z lodówki. Organizm może wtedy zareagować drgawkami, a te dodatkowo podnoszą temperaturę ciała. Należy unikać okładów, bo przypomnę - skóra zazwyczaj jest podrażniona promieniami słonecznymi. A tym samym moglibyśmy zaszkodzić osobie, której chcemy pomóc.

 

Zatem by wypoczynek na plaży był udany i nie zakończył się wizytą w szpitalu, należy rozsądnie korzystać ze słońca. Przeplatać kąpiel słoneczną kąpielami w wodzie. Wskazane jest także, by co pewien czas odsunąć się do cienia.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.08.2020 10:07

To zdjęcie napewno nie jest z Bugaju.

10


Helena ~Helena (Gość)08.08.2020 13:09

Nie mogę patrzeć jak ludzie opalają dzieci na kąpieliskach w południe w upały - patologia..

41


pora żniw ~pora żniw (Gość)08.08.2020 13:19

Zimno źle, gorąco źle, ludzie a kiedy wam dobrze?

12


gość ~gość (Gość)08.08.2020 13:39

Ja z rodzinom wolimy jehac nad moze

13


gość ~gość (Gość)08.08.2020 11:57

Dajcie sobie spokój z pracą w takie upały.

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat