Młodzież bez karty motorowerowej

Tydzień Trybunalski Sobota, 25 maja 201313
Aby jeździć motorowerem, nie wystarczy już sama karta motorowerowa. Należy przejść szkolenie i zdać egzamin państwowy. Zmiany w prawie jazdy, które weszły w życie w styczniu br., przewidziały bowiem nową kategorię: AM. – Zmiana ta na pewno przełoży się na lepsze kształcenie praktyczne – mówi Michał Franas z piotrkowskiego WORD-u.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

- Od 19 stycznia 2013 roku, kiedy to nastąpiły zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, znikła karta motorowerowa. Od tej pory do prowadzenia motorowerów upoważnia prawo jazdy kategorii AM. Aby otrzymać takie prawo jazdy, należy rozpocząć kurs w szkole nauki jazdy, to jest 10 godzin teorii i 10 godzin praktyki. Po ukończonym kursie należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z zaświadczeniami, które mówią o predyspozycji do prowadzenia pojazdu, czyli lekarskim i psychologicznym oraz zgodą od rodzica lub opiekuna. Tutaj kursant ustala sobie datę egzaminu państwowego: egzamin teoretyczny i praktyczny. O prawo jazdy kategorii AM ubiegać się mogą osoby, które skończyły 14 lat – mówi Michał Franas z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie.

Jak wygląda egzamin? Podobnie jak egzamin kategorii A, składa się z testów oraz części praktycznej. Po zaliczeniu teorii kandydat wychodzi na plac manewrowy i ma do przejechania poszczególne elementy. – Wiem, że szkoły nauki jazdy w Piotrkowie i okolicach są przygotowane na tego typu kursy. Co jest nowością? Kandydat na prawo jazdy kat. AM, po zaliczeniu części praktycznej na placu manewrowym, wyjeżdża na miasto i porusza się wyznaczoną trasą, którą można znaleźć na stronie internetowej WORD – wyjaśnia Michał Franas.

Czy zmiany te są dobre? Michał Franas wyjaśnia, że są dwie szkoły, jeżeli chodzi o opinię na ten temat. – Rozmawiając z osobami, które zajmują się bezpieczeństwem w ruchu drogowym, mówi się, że do tej pory była niewielka liczba wypadków z udziałem motorowerów. Natomiast bardzo często dochodziło do tego, że młodzi ludzie bardzo nonszalancko podchodzili do tego typu egzaminów. Wielu uważało, że może jeździć, nawet jeżeli nie ma karty. W tym momencie uważam, że podniesienie bariery wiekowej było odpowiednie. Myślę też, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, jak to wszystko wygląda od strony praktycznej, jaka jest zdawalność i jak to przyczyniło się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Michał Franas.

Dodaje, że do piotrkowskiego WORD-u nie zgłosił się jeszcze ani jeden kandydat na prawo jazdy kategorii AM. Jeśli chodzi o koszty egzaminu na prawo jazdy kat. AM, to ustawodawca przewidział ceny takie, jak na pozostałe kategorie. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, praktyczny – 140.

Magdalena Waga


Zainteresował temat?

9

1


Zobacz również

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

prd ~prd (Gość)25.05.2013 20:13

"kab" napisał(a):
Witam, A czy przepisy zmieniły sie dla osob ktore maja 18 lat??? Dawniej mogły jezdzić bez uprawnien tylko na dowod osobisty a dzis po zmianie przepisów??


A teraz nie mogą. Nie ma egzaminów, bo nie ma szkoleń, bo nie ma instruktorów posiadających uprawnienia do szkolenia. Z artykułu wynika, że szkolenie na kategorię AM jest jakimś wyjatkowym dziwolągiem wobec którego obowiazują inne przepisy niż wobec innych kategorii prawa jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba przed przystąpieniem do szkolenia obojętnie jakiej kategorii prawa jazdy musi zgłosić się do starosty i tam złożyć odpowiednie dokumenty. Nie rozpoczynamy procedury szkolenia przed stworzeniem przez starostę profilu kandydata na kierowcę. Może dobrze byłoby żeby redakcja portalu we współpracy z WORD lub którymś z lokalnych OSK zajęła się przybliżaniem obowiązującego prawa. Naprawdę po 19 stycznia zmieniło się sporo w szkoleniu i egzaminowaniu, dlatego sądzę, że trochę informacji od ludzi związanych z tematem mogłoby ustrzec innych przed błędami. Na początek proponuję wyjaśnienie zmian dotyczących prawa jazdy B+E, kodu 96 i jazdy z przyczepą posiadając kategorię B

00


Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)25.05.2013 18:41

Cytuję:
Rozmawiając z osobami, które zajmują się bezpieczeństwem w ruchu drogowym, mówi się, że do tej pory była niewielka liczba wypadków z udziałem motorowerów.


Cytuję:
Jeśli chodzi o koszty egzaminu na prawo jazdy kat. AM, to ustawodawca przewidział ceny takie, jak na pozostałe kategorie. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, praktyczny – 140.


Myślę, że te kwoty będą jakąś barierą w popularyzowaniu sportów motorowych wśród młodzieży.
http://naszpiotrkow.blogspot.com/

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)25.05.2013 17:22

Mam dziwne przeczucie, że niedługo zaczną się narzekania kierowców na dodatkowych skuterowych kursantów, którzy dołączą do eLek, drogowych zapychaczy...

00


kab ~kab (Gość)25.05.2013 15:45

Witam, A czy przepisy zmieniły sie dla osob ktore maja 18 lat??? Dawniej mogły jezdzić bez uprawnien tylko na dowod osobisty a dzis po zmianie przepisów??

00


janusz ~janusz (Gość)25.05.2013 14:05

do michael - dobrze powiedziane...bezstresowe wychowanie do tego dochodzi wmawianie ludziom tolerancji na rozne tematy strach pomyslec co bedzie za kilka lat

00


zzz ~zzz (Gość)25.05.2013 13:48

kolejny pomysł an wyciaganie kasy. a pytanie czy karty wydane do tej pory zostały uniewaznione ??

00


D&D ~D&D (Gość)25.05.2013 13:27

"michael" napisał(a):
aresiku, ja swoje dziecinstwo spedzilem na rowerze albo grajac w pilke, ewentualnie siedzac na bugaju, a jak chcialem cos kupic to musialem zarobic na to roznoszeniem ulotek
ekstremalnie irytuje mnie to wspolczesne bezstresowe gowniarstwo. w szkole nic nie robia a pozniej im odpierdziela, zacofane barany. na palcach u jednej reki moglbym policzyc normalne dzieciaki z ktorych cokolwiek moze wyrosnac.


No ty to masz szkołę! Widać, zdanie zaczynamy od małej litery, po kropce też wielka nie obowiązuje. Szacun! Jaśnie pan to szkołę skończył, ale chyba tylko podstawówkę!
A co do samego tematu to podniesienie wieku może być dobrym pomysłem, ale uważam także, że jeśli ktoś ma skończone 18 to już nie powinien tego robić. To samo się tyczy wyższych uprawnień, jeśli ktoś ma kat B to nie powinien robić AM. Jednym słowem wyciąganie kasy z kieszeni. Odbije się to tylko na sprzedaży skuterów, quadów itp. Ja sam mam "motór" i nie zamierzam żadnego prawka robić. Znam doskonale przepisy - posiadam kat b i auto.

00


michael ~michael (Gość)25.05.2013 11:14

aresiku, ja swoje dziecinstwo spedzilem na rowerze albo grajac w pilke, ewentualnie siedzac na bugaju, a jak chcialem cos kupic to musialem zarobic na to roznoszeniem ulotek
ekstremalnie irytuje mnie to wspolczesne bezstresowe gowniarstwo. w szkole nic nie robia a pozniej im odpierdziela, zacofane barany. na palcach u jednej reki moglbym policzyc normalne dzieciaki z ktorych cokolwiek moze wyrosnac.

01


sklave sklaveranga25.05.2013 10:54

To Unijna dyrektywa???
Kiedyś bracia sowieccy dziś Unia decyduje za nas.
Znaczy się pokojowo zamieniliśmy okupanta.
Tusk przyspiesza.
Rząd Tuska przyjął Ustawę o ochronie miejsc pracy przed likwidacją, która pozwoli pracodawcy obciąć etat i zmniejszyć wynagrodzenie o połowę a czas pracy pozostawić bez zmian. Ta ustawa ma za zadanie dbać o interesy kapitału zagranicznego. Powstanie nowa grupa pracowników, półbezrobotni....
No i czeka nas rewolucja w służbie zdrowia.
Koniec z kolejkami do lekarzy specjalistów?
....
więcej:
http://sklave.manifo.com/

00


ares1 ~ares1 (Gość)25.05.2013 10:22

"michael" napisał(a):
maja za duzo w dupach i tyle.


A dzięki komu?!Pewnie byłeś grzecznym dzieciaczkem na hulajnodze :)))

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat