- W dniu 1 kwietnia 2016 roku ustawodawca uchwalił ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. 2016 r., poz. 744) ustalając 3 miesięczny okres vacatio legis tejże ustawy - pisze Zbigniew Rau.
- Zasadniczym celem wprowadzenia przedmiotowej regulacji do naszego systemu prawnego był fakt, iż mimo upływu ponad 25 lat od przemian ustrojowych w przestrzeni publicznej są obecne ulice, place i inne obiekty, posiadające komunistycznych patronów. Warto także nadmienić, iż ustawodawca tworząc zapisy rzeczonej ustawy opierał się na zapisach Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku, która w art. 13, na równi sytuuje nazizm, faszyzm i komunizm jako ustroje totalitarne, jednocześnie wprowadzając zakaz szerzenia tych zbrodniczych ideologii – wyjaśnia Wojewoda Łódzki.
- Wykładnia przedmiotowej ustawy jest jednoznaczna i nie budzi żadnych wątpliwości. Wprowadza bowiem, w art. 1, m.in. całkowity zakaz nadawania przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Jednocześnie, o czym należy pamiętać, nakłada także na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zmiany, w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie ustawy, a zatem do dnia 2 września 2017 roku, istniejących w dniu wejścia w życie ww. ustawy nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób. Z uzyskanych informacji przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi wynika, iż nie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa zastosowały się do treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy. Niewykonanie ww. obowiązku, stosownie do treści ust. 2 tegoż artykułu ww. ustawy, obliguje wojewodę do wydania zarządzeń zastępczych w określonym ustawowo terminie – ostrzega Zbigniew Rau.
Pismo wysłane zostało do:
- Bełchatowa, Ruśca, Szczercowa i Zelowa (powiat bełchatowski),
- Brzezin, Józefowa i Rogowa (pow. brzeziński),
- Kutna, Żychlina i Krośniewic (pow. kutnowski),
- Łęczycy,
- Łowicza,
- Gałkowa Dużego, Koluszek i Rzgowa (pow. łódzki wschodni),
- Łodzi,
- Białaczowa, Drzewicy i Żarnowa (pow. opoczyński),
- Ksawerowa (pow. pabianicki),
- Działoszyna, Trębaczewa, Siemkowic i Strzelec Wielkich (pow. pajęczański),
- Piotrkowa Trybunalskiego i Sulejowa (pow. piotrkowski),
- Poddębic,
- Radomska, Borowiecka, Gomunic, Ładzic i Strzałkowa (pow. radomszczański),
- Rawy Mazowieckiej,
- Warty i Złoczewa (pow. sieradzki),
- Będkowa, Rokicin i Żelechlinka (pow. tomaszowski),
- Wielunia, Rudy i Skomlina (pow. wieluński),
- Andrzejowa, Dzietrzkowic, Wójcina i Walichnowych (pow. wieruszowski),
- Zduńskiej Woli i Szadku (pow. zduńskowolski),
- Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Głowna, Strykowa i Ustronia (pow. zgierski).