Kto kieruje Sądem Rejonowym w Piotrkowie po odwołaniu prezesa?

Strefa FM Piątek, 21 czerwca 202413
Katarzyna Badziak-Makuch pełni funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Piotrkowie. To efekt ostatnich zmian w tej instytucji. Minister sprawiedliwości Adam Bondar odwołał dotychczasowego prezesa Bartłomieja Szkudlarka. Z kolei wiceprezes Krystyna Gajdzińska-Modro złożyła rezygnację.
fot. pakwi fot. pakwi

Ministerstwo Sprawiedliwości mimo prośby redakcji nie skomentowało odwołania prezesa Bartłomieja Szkudlarka. Zrobił to natomiast były wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha z Suwerennej Polski.

Z jednej strony trzeba zwrócić uwagę na przepisy. Ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych wskazuje jasno, że powoływanie prezesów sądów rejonowych to kompetencja ministra sprawiedliwości. On dokonuje tego poprzez wybór jednego z sędziów albo sądu rejonowego, albo sądu okręgowego. W taki sposób są powoływani sędziowie, prezesi sądów, w tym wypadku sądu rejonowego. Warto spojrzeć na szerszy kontekst, nie tylko w Piotrkowie Trybunalskim, ale w bardzo wielu innych miejscach. Ostatnio Ministerstwo Sprawiedliwości chwaliło się na swoich stronach internetowych, że dokonuje wymiany prezesów sądów na terenie miasta Warszawy. Stąd widać, że jest to szeroko zakrojona akcja. Jak to oceniać? Ja ubolewam przede wszystkim nad tym, że prezesi sądów są zmieniali na takich, którzy wywodzą się chociażby ze stowarzyszenia Justitia, takich, którzy reprezentują określone, dosyć wąskie środowisko, ale środowisko, które jest bardzo głośne w szerzeniu swoich postulatów. Natomiast ci dotychczasowi prezesi sądów, którzy byli powoływani przez pana ministra Zbigniewa Ziobro, oni nie angażowali się w ten spór polityczny, który od kilku lat w Polsce funkcjonował i należeli do tej milczącej większości tych, którzy po prostu wykonywali swoje obowiązki. Stąd ubolewam nad tym, że dochodzi jednak do upolitycznienia sądów poprzez powoływanie na rozmaite stanowiska osób wywodzących się ze Stowarzyszenia Justitia. 

Katarzyna Badziak-Makuch jest przewodniczącą III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kiedy ~kiedy (Gość)21.06.2024 12:34

100 konkretów na 100 dni ,kiedy likwidacja podatku belki ? kiedy 60 tys zł kwoty wolnej od podatku ? kiedy paliwo po 5,19 zł ? kiedy co miesięczne rozmowy z ludem pana TUSKA ?

176


Pokrzywdzony ~Pokrzywdzony (Gość)08.07.2024 13:41

Sedzia Wieczirek wydawał wyroki polityczne Powinien nigdy już niezalozyc togi

20


obsertwator3 ~obsertwator3 (Gość)23.06.2024 20:29

Przecież to sędzia SSP Iustitia

22


ja ~ja (Gość)21.06.2024 12:30

Nowy Minister Adam Bondar:)

514


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)22.06.2024 11:38

Stara władza będzie bronić jak się da. Adios.

45


Fakty, nie mity ~Fakty, nie mity (Gość)21.06.2024 17:43

To był bardzo dobry prezes,Chyba najlepszy od kilku kadencji. Czemu go odwołano? Bo był powołany nie przez tego ministra.

156


Mieszkaniec Woli ~Mieszkaniec Woli (Gość)21.06.2024 12:54

Kto to jest Cieplucha? Co to jest suwerenna polska? Aby komentować decyzję Ministra!

78


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat