Kto chce powrotu 49 województw?

Środa, 29 lipca 202056
„Pomysły PiS rodem z PRL-u”, „49 województw i wybory samorządowe w listopadzie” - takie tytuły przeczytać możemy ostatnio w mediach ogólnopolskich. PiS chce zmian w podziale administracyjnym kraju. Mówi się nawet o powrocie do 49 województw, czyli podziale administracyjnym kraju sprzed 1999 roku. Poseł PiS Grzegorz Lorek nieco studzi emocje i mówi, że powrotu do 49 województw raczej nie będzie, ale…
fot. Marcin Kołodziejczyk/Promedia fot. Marcin Kołodziejczyk/Promedia

Temat poruszali prowadzący środowy Magiel na antenie Strefy FM Piotrków. Przypomnijmy, że Piotrków Trybunalski był województwem dokładnie przez 23 lata, do 1 stycznia 1999 roku.


To, że utrata przez Piotrków Trybunalski statusu miasta wojewódzkiego była największa porażką ostatnich lat wielokrotnie podkreślał Andrzej Pol. Dziś były prezydent naszego miasta zupełnie inaczej patrzy na przeszłość. - Zmiany administracyjne z 1999 roku były zasadnicze – mówił na antenie radia. - Z perspektywy lat stwierdzić należy, że powrót do dawnego podziału jest praktycznie niemożliwy. To są jakieś mrzonki – więcej województw i nobilitacja Piotrkowa jako miasta wojewódzkiego... Dokonywaliśmy reform w 1999 roku po to, by dostosować polskie struktury zasadniczego podziału terytorialnego i podziału kompetencji administracyjnych ze względu na przyszłe członkostwo w UE. W Unii jest przecież tak, że największym elementem podziału terytorialnego jest region, land (niemiecki), departament (francuski). Województwo miało być odpowiednikiem. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego w całej UE jest gmina. Między gminą a regionem jest coś pośredniego w postaci naszego powiatu. Myślę, że tak właśnie pozostanie, nie będzie zmian, bo byłoby to zaprzeczeniem idei europejskiej. Ja bym specjalnie nie ubolewał, że straciliśmy tytuł miasta wojewódzkiego, bo są większe miasta, które podzieliły ten sam los, choćby Radom. Kompetencji, które w tej chwili posiada Piotrków - jako miasto i jako powiat – nigdy w historii nie było, przynajmniej w okresie powojennym. Powinniśmy się z tego cieszyć.


Tymczasem to właśnie Radom – jeśli plany partii rządzącej zostaną zrealizowane – może być stolicą województwa wydzielonego z obecnego mazowieckiego. O status miasta wojewódzkiego walczy także (od lat) Częstochowa.


Stanisław Witaszczyk, były wojewoda piotrkowski, marszałek województwa łódzkiego, poseł, przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego, swego czasu krytykował pomysł likwidacji 49 województw. A dziś? - Wtedy pod koniec lat 90. wspólnie z przewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego Leonem Fortakiem byliśmy ostatnim bastionem, który bronił naszego województwa – wspominał na antenie radia. - To była dla mnie sytuacja dość niewygodna, byłem wojewodą, czyli reprezentantem administracji rządowej. Komentując dzisiejsze pomysły partii rządzącej… chodzi po prostu o zagarnianie coraz większej władzy. Nam przede wszystkim powinno zależeć na tym, żeby tak zarządzać państwem, aby Polska była silna w UE, a ludziom żyło się coraz łatwiej, a takie reformy to po prostu ogromne koszty.

 


A co na ten temat sądzą słuchacze Strefy? Poniżej kilka ich wypowiedzi:


Powinniśmy dążyć do tego, żeby Piotrków był jednak województwem. To podnosi prestiż miasta. Przydałaby się nam taka gmina Kleszczów, wtedy bylibyśmy trochę bogatsi.


Oczywiście, że nie. Tak małe jednostki administracyjne spowodują jedynie znaczy przyrost urzędników, a tych nam nie brakuje. Urzędnik ma z kolei to do siebie, że zrobi wszystko, żeby udowodnić, że jest potrzebny, więc zamiast ułatwiać życie obywatelowi, będzie je utrudniał.


Ja mam taką koncepcję, żeby przywrócić województwa tak jak były. Dlaczego? Trudno powiedzieć… żeby wyższa władza była bliżej poddanych. Zlikwidować powiaty, bo one są niepotrzebne! A urzędnicy niech się wezmą za inną robotę. Kompetencje powiatów powinny przejąć gminy. Tyle lat nie było powiatów i Polska się nie zawaliła.


Zainteresował temat?

6

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ggg ~ggg (Gość)29.07.2020 18:17

Ludzie czy wy naprawdę jesteście tacy ograniczeni czy może udajecie ? Piszę to do osób 40+, które pamiętają czasy województwa piotrkowskiego. Przecież reforma administracyjna z 1999r. zdegradowała miasta typu Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice, Płock itd. Jaka była ranga i jakie tętniło życie w Piotrkowie gdy był stolicą województwa a jakie jest zapyziałe teraz chyba każdy widzi i nie jest to głównie wina obecnych włodarzy. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Większość pieniędzy ze środków unijnych, które są obecnie głównym motorem napędowym pozostawiają sobie stolice województw. W przypadku Łodzi, miasta bardzo zapóźnionego infrastrukturalnie, większość pieniędzy pozostaje w Łodzi a w teren trafiają jedynie ochłapy. Poza tym urzędników wcale nie byłoby więcej po likwidacji Powiatów - wręcz przeciwnie byłoby ich mniej.

81


Aha ~Aha (Gość)29.07.2020 12:53

Prezes chce, by rządzić na wieki wieków

1310


historyk ~historyk (Gość)29.07.2020 17:41

Ja chcę powrotu 49 województw i likwidacji powiatów a co mi nie wolno chcieć, chociażby dlatego by nie dawać za dużo pieniędzy w łapy nieudaczników łódzkich.

101


historyk ~historyk (Gość)29.07.2020 17:35

Ale "wielki" ten poseł Lorek tworzy kształt administracyjny kraju a nie wie jak spowodować by było skromne dofinansowanie rozbudowy hali Relax, ale pamiętamy jego stosunek do budowy Mediateki czy rewaloryzacji Podzamcza to jest po prostu nienawiść i działanie na szkodę Piotrkowa Tryb dlatego miasto słusznie na niego nie stawiało.

31


gość ~gość (Gość)29.07.2020 13:55

Osobiście wstyd mi trochę że mieszkam w woj. Łódzkim zdecydowanie piotrkowskie powinno być

146


gość ~gość (Gość)29.07.2020 16:54

Ja nie chcę jak coś.

13


gość2 ~gość2 (Gość)29.07.2020 15:11

Zmniejszenie liczby województw z 49 do 16 miało swoje plusy i minusy.
+ plusem było napewno zmniejszenie administracji i liczby urzędników
+ zyskały duże miasta które pozyskiwały więcej dotacji z Warszawy a później także z Unii jako stolice swoich regionów administracyjnych
- na minus są średniej wielkości miasta takie jak Częstochowa, Radom, Gorzów, Płock, Elbląg, Wałbrzych, Tarnów, Koszalin itd.. Kiedyś ludzie z okolic przeprowadzali się do takich miast za pracą(np. z Piotrkowa do Częstochowy) teraz to największe obszary bezrobocia mimo że każde z tych wymienionych miast ma ponad 100 tys mieszkańców a Radom jest rekordzistą jeśli chodzi o bezrobocie a jest przecież prawie 3 razy większy od Piotrkowa!(211 tys.)
Myślę że powinno się powiększyć liczbę województw ale nie do 49 bo to gruba przesada tylko do max 20. Częstochowskie (+np Radomsko, Wieluń i Przedbórz), Radomskie (+np. Opoczno), Środkowopomorskie (Koszalin i Słupsk) i może jeszcze Kaliskie(+ Konin,Jarocin). I zrobiłbym kilka poprawek do istniejących np dołączył Elbląg do Pomorskiego, bo ludzie z tamtąd przeprowadzają się do Trójmiasta bo mają bliżej.
Co o tym sądzicie?

44


rysio ~rysio (Gość)29.07.2020 13:19

komunizm socjalizm komunizm socjalizm.........pis po sld psl - jedna ta sama banda....tylko konfederacja

116


gość ~gość (Gość)29.07.2020 14:35

Niedługo wróci gimnazjum i zakupy na kartki.

69


rokkko ~rokkko (Gość)29.07.2020 13:58

Bo pis to prl bis i żadne krzyki ,,precz z komuną" tego nie zagłuszą ludziom głosującym na pis było dobrze z komuny i chcą jej powrotu tylko głośno tego nie powiedzą. Przecież zanim powstał pis w Piotrkowie i na ścianie wschodniej głosowali na SLD przypadek..?

76


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat