Sortowanie i recykling
Wprowadzenie praktyki selekcji odpadów zarówno w domu, jak i w firmie, nie jest skomplikowanym procesem, a jego ekologiczne korzyści są ogromne. W przypadku przedsiębiorstw, które stosują tego rodzaju rozwiązania można mówić o znacznej poprawie rentowności całej organizacji, a w dłuższej perspektywie czasu nawet o zyskach. Bardzo dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z podmiotem specjalizującym się w odbiorze, utylizacji oraz przetwarzaniu odpadów, np. Stena Recycling. Profesjonalne gospodarowanie odpadami sprawia, że efektywność takich działań jest na bardzo wysokim poziomie. Podczas wdrażania selektywnej zbiórki odpadów w firmie kluczowym działaniem jest odpowiednie przeszkolenie personelu.
Sortowanie odpadów w gospodarstwie domowym wymaga wyrobienia wśród wszystkich jego użytkowników pewnych nawyków. Należy również pamiętać o tym, że przy braku pewności odnośnie klasyfikacji danego odpadu umieścić go w pojemniku na odpady zmieszane.
Największe korzyści segregacji odpadów
Zmniejszenie kosztów związanych ze składowaniem i transportem odpadów można uzyskać poprzez segregację, redukcję ich objętości, np. zgniatanie butelek i puszek. Regularny odbiór odpadów zmniejsza także miejsce niezbędne na ich składowanie i koszty transportu. Segregacja wpływa również korzystnie na czas, jaki jest potrzebny do odzysku surowców – będzie on przebiegał szybciej i efektywniej. Szybsze poddanie surowców wtórnych recyklingowi również wpływa na zmniejszenie obszaru i skrócenie czasu ich składowania.
Wprowadzenie dobrych praktyk związanych z segregacją odpadów pozwala również na zlikwidowanie w przyszłości problemu związanego z wywozem śmieci do lasów lub innych nieprzeznaczonych do tego miejsc.
Selektywne gospodarowanie odpadami to również szansa na powstanie nowych miejsc pracy. Specjalistyczne unieszkodliwianie, przetwarzanie oraz recykling przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego jednocześnie powodując popyt na nowe profesje i przedsiębiorstwa specjalizujące się w tej dziedzinie – dochodzi do rozwoju nowej gałęzi przemysłu.
Bardzo ważne jest również, aby przekazywać dobre wzorce i kształcić młode pokolenia w zakresie odpowiedzialnego konsumpcjonizmu, zwracać uwagę na kwestie ekologiczne i pokazywać, jak konkretne zachowania wpływają na środowisko naturalne.
Zobacz także: Jak segregować odpady w firmie?