ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Koronakryzys a rynek nieruchomości ― czy spadną ceny mieszkań na rynku pierwotnym?

Wtorek, 16 czerwca 2020
Zmiany, których pod wpływem pandemii koronawirusa doznała gospodarka światowa, już stają się coraz bardziej odczuwalne ― redukcja godzin pracy, ograniczenia w funkcjonowaniu firm, bardziej rygorystyczne kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Te wszystkie czynniki sprawiły, że w ostatnich miesiącach popyt na nowe mieszkania ciągle spada.
fot. pixabay.com / andreas160578 fot. pixabay.com / andreas160578

 

Jak to się odbije na polityce cenowej deweloperów? Czy warto czekać na znaczne obniżenie stawek na rynku pierwotnym i spodziewać się niezwykle korzystnego zakupu nowego mieszkania już w tym roku?

Przytaczamy analizy koniunktury rynku oraz prognozy ekspertów.

 

Jakie tendencje panują dzisiaj na rynku nieruchomości

 

Na początku 2020 roku ― przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa w Polsce i tuż po nim ― rynek nieruchomości zachował tendencje poprzednich lat. Mamy na myśli stabilny wzrost cen mieszkań, szczególnie w popularnych lokalizacjach. 

 

Pod koniec II kwartału obserwujemy już odczuwalne zmiany ― wzrost cenowy się zatrzymał, ceny się ustabilizowały, deweloperzy zaś nie spieszą się z ich obniżaniem.

 

Oczywiste jest także znaczne obniżenie popytu na nowe mieszkania ― co więcej, część klientów, gotowych już do kupna nieruchomości, wycofała umowy z deweloperami z powodu niepewności co do sytuacji finansowej. Część ta stanowiła blisko 30% transakcji, jednak analitycy twierdzą, że w najbliższych miesiącach może ona przekroczyć poziom 60%.

 

Deweloperzy ustabilizowali sytuację z obniżeniem popytu poprzez obniżenie podaży ― przykładowo, w I kwartale oddano do sprzedaży średnio 19 000 nowych mieszkań, w drugim zaś ta kwota wyniosła jedynie 13 000.

 

Powstrzymano również uzyskanie pozwoleń na budowę, gdyż deweloperzy nie są pewni tego, czy ich podaż będzie odpowiednia popytowi w ciągu najbliższych lat.

 

Z kolei ceny mieszkań, jak już zaznaczyliśmy powyżej, na razie nie spadają. Zapoznać się z aktualnym przedziałem cenowym na rynku nieruchomości można na portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter.

 

Czy zmieni się ta tendencja do końca 2020 roku i na początku 2021? Opinie ekspertów się różnią.

 

Co będzie z rynkiem nieruchomości w najbliższym czasie ― prognozy analityków

 

Wśród opinii ekspertów od rynku nieruchomości możemy spotkać dwa odmienne poglądy ― pierwszy jest bardziej optymistyczny dla deweloperów, drugi zapowiada zmiany bardziej drastyczne, niż można by było się spodziewać.

 

Tak więc, część analityków uważa, że prognozy co do obecnej sytuacji można oprzeć o doświadczenie poprzednich lat ― zwłaszcza kryzysu 2008 roku, kiedy to poważniejszy spadek cenowy zaobserwowano jedynie na rynkach regionalnych, podczas gdy nieruchomości w stolicy i innych popularnych lokalizacjach kraju dużo nie staniały. Czyli można czekać na obniżenie cen mieszkań w nowych inwestycjach Rzeszowa, Łodzi czy Opola, w Warszawie zaś nie dojdzie do jakichkolwiek odczuwalnych zmian.

 

Z kolei według drugiego scenariuszu, za którym się opowiadają analitycy, dłuższe zatrzymanie się rynku doprowadzi do jego stagnacji i maksymalnego obniżenia popytu, co też nie może się nie odbić na cenach nieruchomości.

 

Wszyscy eksperci się jednak zgadzają z tym, że skutki kryzysu będą zależne jedynie od czasu jego trwania.

 

Spadek cenowy ― kiedy nastąpi i czy w ogóle nastąpi?

 

Jest to zasadnicze pytanie dla kupujących nowe mieszkanie w warunkach kryzysowych ― czy inwestować już, czy może poczekać na lepszy moment?

Jednak tu też nie jest łatwo o jakiekolwiek wiarygodne prognozy i znów też mamy do czynienia z odmiennością opinii analityków.

Przykładowo, analizy Narodowego Banku Polskiego nie zapowiadają żadnych oznak spadku cenowego ― średnie krajowe wynagrodzenie rośnie, po I kwartale 2020 roku w Polsce odnotowano dość wysoki poziom inflacji (blisko 3,5%), więc można mówić jedynie o zatrzymaniu wzrostu cenowego, nie zaś o obniżeniu stawek deweloperskich na nieruchomości.

Inna grupa analityków mówi o tym, że spadek cenowy jest nieunikniony i nastąpi już pod koniec 2020 roku. Przy tym ogłasza się dość poważną liczbę ― do 15% spadku ― i zatrzymanie się dołku cenowego do połowy 2021 roku.

 

Jak się dowiedzieć o spadku cenowym na rynku nieruchomości ― porady dla kupujących

 

W sytuacji gdy opinie ekspertów są tak rozbieżne i niepewne, poszukujący nowego mieszkania mogą jedynie polegać na własnych obserwacjach i przygotowaniu teoretycznym do zakupu mieszkania w najlepszej cenie.

Polecamy być na bieżąco z wydarzeniami branży gospodarczej:

  • śledzić procesy i dynamikę stabilizacji funkcjonowania firm;

  • zwracać uwagę na sytuację na rynku pracy;

  • regularnie zapoznawać się z aktualnymi ofertami kredytów hipotecznych;

  • obserwować zmiany cen mieszkań za pomocą portali inwestycji mieszkaniowych.

Ten właśnie czas ― kilka następujących miesięcy ― jest decydujący w kwestii kształtowania się kierunku, w którym pójdzie rynek nieruchomości.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat