Hierarchia kart w talii
Ważność kart, czyli tzw. starszeństwo w większości tradycyjnych gier wygląda tak samo: As, Król, Dama, Walet, 10, „Blotki” (od 9 do 2). W grach, gdzie uczestnicy używają jokerów ich funkcję można określić dwojako: albo zastępują kartę, albo biorą udział w grze jak pozostałe karty. W drugim przypadku joker jest najwyższą kartą, czyli najważniejszą w hierarchii.
Zasady gry w pasjansa
Pojęcie – pasjans pochodzi od francuskiego słowa – patience (cierpliwość). Jest to jednoosobowa gra karciana, która polega na ułożeniu wszystkich kart jednej talii według określonej sekwencji. Gra wymaga od uczestnika cierpliwości i dobrej pamięci.
Historia pasjansa sięga czasów siedemnastowiecznej Francji, gdzie uważany był za jedną z popularniejszych rozrywek arystokracji. Podczas wojen napoleońskich w XIX wieku rozpowszechnił się w całej Europie. Gra była uważana za domenę osamotnionych, dlatego w krajach anglojęzycznych pasjansa nazywano solitaire – samotnikiem.
Alternatywa dla tradycyjnego pasjansa
Z czasem popularne stały się różne odmiany pasjansa. Przykładem jest pasjans Pająk, który polega na ułożeniu kart w określonym porządku. Od tradycyjnej wersji różni się brakiem konieczności dobierania czy odkrywania dodatkowych kart, cała talia jest widoczna od razu.
Pasjans freecell również polega na ułożeniu kart w określone sekwencje. Różnicą w porównaniu z tradycyjną wersją gry jest możliwość skorzystania z czterech wolnych pól, na których czasowo „parkuje się” karty.
Obecnie z powodzeniem we wszystkie typy pasjansa można grać w Internecie. Jest to świetny sposób na "zabicie czasu". Gra jest bardzo popularną rozrywką, nie posiada skomplikowanych reguł, dodatkowo można grać w pojedynkę. Układanie pasjansa świetnie rozwija umiejętność koncentracji i ćwiczy pamięć. Z jednej strony pozwala na chwilę relaksu, a z drugiej gimnastykuje szare komórki.
/Artykuł powstał we współpracy z firmą pasjans.pl