Jakie zmiany podatkowe czekają nas w tym roku?

Strefa FMKraj Środa, 04 stycznia 20233
Ubiegły rok to duże zmiany podatkowe. Nie zawsze proste. Jaki będzie pod tym względem rok 2023? O tym rozmawialiśmy z Joanną Gniewaszewską-Durską, naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim.
fot.: freepik.com fot.: freepik.com

Mamy nowy 2023 rok. Jakie zmiany podatkowe czekają nas w tym roku? Czy będzie ich tak dużo jak w 2022r.?

Rok 2022 stał pod znakiem zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczyły one zarówno osób nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i tych, którzy tą działalność prowadzą. Zamieszanie z tego tytułu będzie jeszcze do 2 maja kiedy minie ostateczny termin do złożenia rozliczenia rocznego za ubiegły rok. Na 2023r. nie są zapowiadane duże zmiany w tym podatku. Będą to raczej zmiany doprecyzowujące.

 

Zatem osoby zatrudnione nie muszą obawiać się, że znowu czeka ich niemiła niespodzianka w postaci mniejszego wynagrodzenia?

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały wprowadzone od 1 lipca 2022r. i uregulowały ten podatek są aktualne. Od 1 stycznia 2023 nic się nie zmienia. Zmiany będą w podatku dochodowym od osób prawnych, podatku akcyzowym i VAT.

 

Co zmienia się zatem w podatku dochodowym od osób prawnych?

Od 1 stycznia weszła w życie korekta Polskiego Ładu w zakresie CIT czyli tzw. Polski Ład 3.0. Wprowadzone przepisy mają charakter doprecyzowujący, usuwający wątpliwości interpretacyjne. Przykładowo zmieniono przepisy dotyczące podatku minimalnego, podatku od przerzuconych dochodów, podatku u źródła i wprowadzono polską spółkę holdingową.

 

To są zmiany dotyczące spółek. A czy są zmiany, które dotyczą przeciętnego Kowalskiego?

Do takich zmian na pewno należą zmiany w podatku akcyzowym. Od 1 stycznia zdrożeją bowiem wyroby akcyzowe takie jak alkohol, tytoń i wyroby nowatorskie czyli szeroko rozumiane płyny do e-papierosów. Ponadto przypominam, że od 1 stycznia wróciła podstawowa stawka podatku VAT tj. 23% na paliwa, prąd i gaz. Pozostawiono natomiast zerową stawkę podatku na żywność.

 

To wszystkie zmiany w podatkach na 2023r.?

Nie. Będą jeszcze wprowadzone zmiany w podatku VAT tzw. Slim VAT3, w którym nastąpią zmiany w przepisach dotyczących określania wysokości sankcji w VAT, wystawiania faktur zaliczkowych i zwolnienia podatników posiadających kasy fiskalne on-line z obowiązku drukowania raportów. Przewidywane jest również wprowadzenia zmian w Ordynacji Podatkowej w zakresie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, blokowania kont, umorzenia podatków przed terminem płatności i bezpodstawnego wzbogacenia.

 

Rozmawiał Marcin Cecotka


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

były księgowy ~były księgowy (Gość)04.01.2023 21:26

Pracowałem w latach 80-tych jako księgowy i... łza się w oku kręci, jak się wspomina, jak to wszystko było wtedy proste! Dziecinnie prosty, w porównaniu z VAT-em, jednokrotny podatek obrotowy, jeszcze prostszy podatek od płac, zamiast obecnego PIT-u dla pracowników (przepisy regulujące ten podatek mieściły się na... połowie strony w Dzienniku Ustaw!), co prawda więcej zarabiający płacili jeszcze tzw. podatek wyrównawczy, ale to tylko... kolejne 1,5 strony przepisów w tej samej ustawie! Pytanie zasadnicze: Czy obecne koszmarnie skomplikowane (a koszmar ten się wciąż powiększa!) przepisy są koniecznością w związku ze zmianami ustrojowymi, czy rzeczywistość gospodarcza jest dziś aż tak dalece bardziej skomplikowana, że inaczej się nie da, czy może wynika to z woli politycznej, nacisków lobbystów i przeróżnych innych względów? Czy rzeczywiście nie można napisać prawa podatkowego dostosowanego do obecnych realiów, ale o wiele prościej?... Osobno trzeba podejść do VAT-u, bo tu nas wiążą unijne dyrektywy, natomiast w podatkach dochodowych można dużo zrobić nie łamiąc prawa unijnego. Ale zmiany idą w odwrotnym kierunku. Nie widać wcale woli politycznej, żeby ten koszmar przerwać. Ustawa o podatku PIT- w pierwszej wersji z 1991 r. liczyła 16 stron tekstu. Tekst jednolity z 2021 r. liczył chyba ok. 170! Jeśli uwzględnić ostatnie zmiany, jest tego już sporo więcej. Czy jest gdzieś granica? Może, jeśli nic się nie zmieni, za kilka lat ustawa o podatku PIT będzie liczyła 1000 stron, bo będą wprowadzane wciąż nowe ulgi (dla klasy średniej, niższej i wyższej), zwolnienia, wyjątki i wyjątki od wyjątków, jeszcze bardziej rozbudowana skala podatkowa, jeszcze bardziej zagmatwane przepisy o kosztach uzyskania itd. i nikt w tym się już nie połapie! Ani księgowi, ani doradcy podatkowi, ani urzędnicy skarbówki, no ale.... może o to chodzi?....Politycy uwzięli się, żeby systemowo psuć prawo podatkowe dla osiągania swoich doraźnych celów, a tzw. Polski Ład jest jest tego wybitnym przykładem!

80


EP97300 ~EP97300 (Gość)04.01.2023 12:11

"Od 1 stycznia zdrożeją bowiem wyroby akcyzowe"
Którego roku, bo w 2023 już był 1. stycznia.

20


pelkom ~pelkom (Gość)04.01.2023 11:11

Wprowadzają blokowanie kont osobistych?

32


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat