Mamy nowy 2023 rok. Jakie zmiany podatkowe czekają nas w tym roku? Czy będzie ich tak dużo jak w 2022r.?
Rok 2022 stał pod znakiem zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczyły one zarówno osób nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i tych, którzy tą działalność prowadzą. Zamieszanie z tego tytułu będzie jeszcze do 2 maja kiedy minie ostateczny termin do złożenia rozliczenia rocznego za ubiegły rok. Na 2023r. nie są zapowiadane duże zmiany w tym podatku. Będą to raczej zmiany doprecyzowujące.
Zatem osoby zatrudnione nie muszą obawiać się, że znowu czeka ich niemiła niespodzianka w postaci mniejszego wynagrodzenia?
Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały wprowadzone od 1 lipca 2022r. i uregulowały ten podatek są aktualne. Od 1 stycznia 2023 nic się nie zmienia. Zmiany będą w podatku dochodowym od osób prawnych, podatku akcyzowym i VAT.
Co zmienia się zatem w podatku dochodowym od osób prawnych?
Od 1 stycznia weszła w życie korekta Polskiego Ładu w zakresie CIT czyli tzw. Polski Ład 3.0. Wprowadzone przepisy mają charakter doprecyzowujący, usuwający wątpliwości interpretacyjne. Przykładowo zmieniono przepisy dotyczące podatku minimalnego, podatku od przerzuconych dochodów, podatku u źródła i wprowadzono polską spółkę holdingową.
To są zmiany dotyczące spółek. A czy są zmiany, które dotyczą przeciętnego Kowalskiego?
Do takich zmian na pewno należą zmiany w podatku akcyzowym. Od 1 stycznia zdrożeją bowiem wyroby akcyzowe takie jak alkohol, tytoń i wyroby nowatorskie czyli szeroko rozumiane płyny do e-papierosów. Ponadto przypominam, że od 1 stycznia wróciła podstawowa stawka podatku VAT tj. 23% na paliwa, prąd i gaz. Pozostawiono natomiast zerową stawkę podatku na żywność.
To wszystkie zmiany w podatkach na 2023r.?
Nie. Będą jeszcze wprowadzone zmiany w podatku VAT tzw. Slim VAT3, w którym nastąpią zmiany w przepisach dotyczących określania wysokości sankcji w VAT, wystawiania faktur zaliczkowych i zwolnienia podatników posiadających kasy fiskalne on-line z obowiązku drukowania raportów. Przewidywane jest również wprowadzenia zmian w Ordynacji Podatkowej w zakresie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, blokowania kont, umorzenia podatków przed terminem płatności i bezpodstawnego wzbogacenia.
Rozmawiał Marcin Cecotka