Wybieramy teleskop dla początkującego astronoma
Teleskop dla początkujących fanów astronomii nie jest wcale amatorskich urządzeniem. Wciąż jest to profesjonalny sprzęt, który równie dobrze mogliby nawet wykorzystywać zawodowi naukowcy. Może to być jednak prostszy w obsłudze model, który pozwala prowadzić bardziej podstawowe obserwacje.
Teleskopem odpowiednim dla osób początkujących jest na pewno luneta, czyli teleskop soczewkowy. Składa się on ze zbudowanego z soczewek obiektywu, a także okularu. Jest prostszy w obsłudze niż teleskop zwierciadlany, a także łatwiejszy w konserwacji. Nie trzeba go w żaden sposób ustawiać, ani dostosowywać do danego obiektu. Wystarczy go rozsunąć i już możemy obserwować wszystkie najciekawsze obiekty z naszego Układu Słonecznego.
Teleskop soczewkowy jest bardzo dobrym wyborem w przypadku osób początkujących również dlatego, że świetnie sprawdza się do prowadzenia obserwacji na terenach miejskich, podmiejskich i wiejskich. Są one zazwyczaj mniej lub bardziej zanieczyszczone sztucznym światłem, a to znacznie utrudnia astronomiczne obserwacje. Przy pomocy lunety wciąż można je prowadzić, ale oczywiście nie każdy obiekt będzie nam dane takich warunkach zobaczyć.
Jaki teleskop na początek dla młodego naukowca?
W mieście i za pomocą lunety, możecie podziwiać największe i najjaśniejsze obiekty znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym. Bez problemu zobaczycie kratery na Księżycu, czy nawet pierścienie Saturna, o ile wybierzecie sprzęt o optymalnych parametrach.
Najważniejszym parametrem w każdym teleskopie jest jego średnica. Wraz ze średnicą rosną możliwości danego sprzętu, a więc jego zdolność do wychwytywania światła i prezentowania jasnego i wyraźnego obrazu. Optymalna średnica dla lunety wynosi 80-100 mm. Taki teleskop jest już w stanie zaprezentować nam dobrej jakości obraz planet, a jednocześnie nie jest zbyt duży, by móc go wciąż swobodnie przenosić.
Rozmiar i waga teleskopu soczewkowego to bardzo istotny parametr, który staje się jeszcze ważniejszy w przypadku dzieci, czyli najmłodszych użytkowników urządzenia. Jeśli to właśnie dla nich chcielibyście wybrać teleskop, to zwróćcie uwagę na to, by nie był on zbyt duży i umożliwiał samodzielną obsługę, także małemu naukowcowi. Z takim teleskopem, każdy początkujący miłośnik gwiazd będzie chętniej poszukiwał dogodnych warunków obserwacyjnych, by następnie godzinami prowadzić fascynujące obserwacje.
Potrzebujesz więcej porad? Odwiedź https://teleskop.pl/pl/blog/teleskop-dla-poczatkujacych-1630066080.html