Nieergonomiczne stanowisko pracy – konsekwencje
Ostatnimi czasy bardzo dużo mów się o ergonomii w pracy, lecz co to tak naprawdę oznacza? To zbiór zasad oraz metod, które mają na celu dostosowanie narzędzi i urządzeń biurowych do indywidualnych cech fizycznych człowieka. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń w sposób przyjazny i komfortowy dla pracownika.
Sama ergonomia wyznacza sposoby projektowania miejsca pracy. Jeżeli większość pracy wykonujemy w pozycji siedzącej to ergonomiczne rozwiązania, powinny być naszym głównym celem przy aranżacji domowego biura. Inaczej, możemy nabawić się wielu niepotrzebnych kontuzji, zwyrodnień itp.
Wyposażenie, które umożliwia pracę w najlepszych warunkach, jest np. krzesło oraz biurko regulowane. Siedzenie w ciągłej pracy jest niedopuszczalne. Dlatego należy szukać mebli, które odciążą nas i pozwolą na wykonywanie części obowiązków w pozycji stojącej lub do pracy stojąco siedzącej. Aby możliwe było wykonywanie pracy stojącej, dobrze jest wyposażyć się w biurko do pracy na stojąco z regulowaną wysokością blatu.
Nieergonomiczna praca – konsekwencje
Warto zaznaczyć, że siedzący tryb życia i wykonywanie codziennych czynności w tej właśnie pozycji może powodować szereg niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Chodzi między innymi o dyskomfort fizyczny spowodowany mikrourazami pleców, karku, rąk, czy nadgarstków.
Jeżeli prace w niekorzystnej dla organizmu pozycji będziemy wykonywali przez dłuższy czas, możemy doprowadzić do poważniejszych problemów związanych nie tylko z niedogodnościami ze strony układu ruchu, lecz również zdrowia psychicznego.
Warto zapamiętać istotny fakt. Na zwyrodnienie stawów cierpi aż 37 % pracowników biurowych. Często borykają się oni z takimi dolegliwościami jak bóle kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, zaburzenia krążenia, czy usztywnienie mięśni. Temu wszystkiemu można jednak przeciwdziałać, odpowiednio wyposażając swoje domowe biuro.
Ergonomiczne biuro w domu – jak urządzić?
Przedstawimy kilka istotnych zasad, którymi należy kierować się, urządzając swoje biuro domowe krok po kroku. Wprowadzą one bardziej dynamiczny tryb życia i z jednej strony pomogą być nam bardziej aktywne, a z drugiej przyniosą wiele korzyści zdrowotnych.
Wyznacz przestrzeń
Pierwszorzędną kwestią, o której musimy pomyśleć, jest wyznaczenie właściwego miejsca do wykonywania obowiązków. Koniecznie musi być to odrębna przestrzeń, nawet niewielka. Praca w bałaganie, lub tam, gdzie zazwyczaj jemy, śpimy lub relaksujemy się to nie najlepszy pomysł.
Przebywanie w specjalnie wydzielonej przestrzeni da także czerwone światło dla innych domowników. Własna strefa pracy to komfort w postaci możliwości skupienia się i pracy w dogodnych warunkach.
Jeżeli nie możemy przeznaczyć na ten cel całego pokoju, to aby wydzielić przestrzeń, zastosujmy chociaż zasłony, parawany, szklane ścianki, czy regały.
Ergonomiczne meble, w tym biurko do pracy na stojąco to podstawa
Następny punkt jest niezwykle istotny. Aby urządzić domową firmę, musimy zadbać przede wszystkim o własny komfort. W tym celu musimy zastosować ergonomiczne wyposażenie biura. Jest to przede wszystkim biurko, gdyż to ono zawsze stanowi centrum dowodzenia. Koniecznie musi mieć opcję regulowanej wysokości blatu. Będzie to umożliwiało okresowe zmiany pozycji, dzięki czemu pobudzimy nasze krążenie, a poszczególne części ciała będą mogły odpocząć. Praca przy takim biurku to czysta przyjemność. Oczywiście warto również kupić ergonomiczne krzesło z jak największą liczbą regulacji, które umożliwią dopasowanie fotela do naszych indywidualnych predyspozycji.
Kolejnym niemniej istotnym wyposażeniem nowoczesnego, domowego biura są ergonomiczne gadżety. Może być to mata antyzmęczeniowa do pracy na stojąco, mini bieżnia, rowerek, czy nawet piłka balansująca. Te wszystkie przedmioty to z pewnością świetny wybór.
Elastyczna i praktyczna przestrzeń biurowa
Bardzo ważnym trendem, lecz także przydatną wskazówką jest urządzanie biura tak, aby można było go w każdym momencie przemeblować. Chodzi o doskonałą, wielofunkcyjną aranżację. Stawiaj na takie rozwiązania, które w prosty sposób można łatwo zaadaptować lub przekształcić. Dzięki temu Twoja kreatywność stale będzie na wysokim poziomie.
Tutaj również możemy posłużyć się naszym regulowanym biurkiem. Takie elementy są zazwyczaj mobilne, co sprawia, że łatwo można je przenosić z miejsca na miejsce. Decydując się na uniwersalne warianty, możemy cyklicznie zmieniać warunki pracy – raz pracować na siedząco w jednym miejscu, raz na podłodze, raz na fotelu, raz na piłce balansującej itd.
Światło i jego znaczenie
Podczas pracy bardzo ważne jest oświetlenie. Powinniśmy mieć dostęp do jak największej ilości światła dziennego z pozycji komputera. Wpłynie ono korzystnie na nasze oczy i samopoczucie. Jeżeli słońce padające z zewnątrz będzie zbyt ostre koniecznie może być zastosowanie rolet czy żaluzji.
Nie tylko światło, lecz także zastosowane oświetlenie jest ważne. Lampy na mebel, jakim jest biurko, z pewnością pomagają w pracy. Wybierajmy modele, których światło przystosowane jest do wielogodzinnej pracy.
Aranżacja wzmagająca efektywność i kreatywność w pracy
Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest urządzenie domowego biura, warto także zwrócić uwagę na zakładaną produktywność. Praca będzie wygodniejsza i bardziej kreatywna, jeżeli otoczymy się różnymi motywatorami. Niech każdy przedmiot ma swoje miejsce, a zbędne produkty, które mogą nas dekoncentrować, znikną z powierzchni wzroku.