Działka ewidencyjna – podstawowe informacje
Definicja działki ewidencyjnej znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Przez działkę ewidencyjną należy zatem rozumieć ciągły obszaru gruntu, który jest położony w granicach jednego obrębu, jednorodny pod względem prawnym i oddzielony od innych działek za pomocą linii granicznych.
Każda działka jest oznaczona numerem. Przykładowo numer dla działek gruntowych ma następującą postać: WWPPGG_R.XXXX.GN. Wzór jest tak ustalony, aby szybko można było dowiedzieć się z niego, w obrębie jakiej gminy leży działka. O tym informuje zmienna „R”. Przykładowo R o wartości 1 jest przyporządkowana dla gmin miejskich.
Jak ustalić numer działki ewidencyjnej?
Jest kilka sposób, aby ustalić numer działki ewidencyjnej. Bez wychodzenia z domu jest to możliwe, na dwa sposoby:
1) Docierając do księgi wieczystej nieruchomości
Numer działki znajduje się w Księdze wieczystej, a dokładniej w jej dziale I-O „Oznaczenie nieruchomości”, Rubryce 1.4 – Oznaczenie, Podrubryce 1.4.1 Działka ewidencyjna. Osoby, które znają numer księgi wieczystej, mogą zapoznać się z jej treścią, korzystając z serwisów: https://ekw.ms.gov.pl lub https://ksiegi-wieczyste-online.pl/.
2) Korzystając z serwisu Geoportal.gov.pl
Nie znasz numeru księgi wieczystej? Nadal masz szansę znaleźć działkę bez odwiedzania urzędów – w tym celu skorzystaj z serwisu Geoportal.gov.pl. Aby ustalić numer działki ewidencyjnej, konieczne jest:
określenie obszaru ewidencyjnego, w którym jest położona (np. wieś, miasto),
wybranie z mapy poszukiwanej działki.
Efektem wykonania tych kroków jest uzyskanie numeru ewidencyjnego poszukiwanej działki. Dodatkowo serwis Geoportal.gov.pl pozwala użytkownikowi uzyskać adres administracyjny.
Numer ewidencyjny działki można też pozyskać z Państwowych Ewidencji Gruntów (PEG), które mieszczą się w Starostwach Powiatowych. Będąc w odpowiednim Starostwie, można ustalić numer ewidencyjny działki. Urzędnik poda numer ewidencyjny działki, ale tylko numer, bez wskazania imienia i nazwiska właściciela działki.
Alternatywą jest złożenie wniosku o wypis i wyrys z rejestru gruntów. W odpowiedzi wnioskodawca otrzyma odpowiedź, ale bez numeru księgi wieczystej.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem Geoportal360.pl.