Jak dbać o cerę jesienią? Wypróbuj kolagen

Kraj Czwartek, 17 września 20201
Częstą pamiątką po wakacjach jest pięknie opalona skóra. Niestety poza pięknym, brązowym kolorem, nasza skóra staje się też bardziej sucha i zniszczona. Promienie słoneczne, na które wystawiamy się intensywnie podczas letnich miesięcy, przyśpieszają niestety procesy starzenia się w naszym organizmie. Dodatkowo sól morska powoduje ogromne wysuszenie naszej cery. Dlatego warto ją zregenerować i przygotować na chłodniejsze dni. Z pomocą przychodzi kolagen.
Jak dbać o cerę jesienią? Wypróbuj kolagen

Czym właściwie jest kolagen i dlaczego go potrzebujemy?

 

Kolagen to białko występujące powszechnie w naszym organizmie. Wchodzi w skład naszych mięśni, tkanki łącznej, skóry, włosów i paznokci. Organizm sam wytwarza takie ilości, by spokojnie pokryły zapotrzebowanie na niego. Niestety tylko do pewnego wieku. Około 25 roku życia produkcja kolagenu spada i organizm nie jest w stanie w całości zaspokoić swoich potrzeb. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Dodatkowo nasze zachowanie, takie jak opalanie się, palenie, czy mała ilość snu tylko przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Na szczęście nic straconego. Kolagen możemy dostarczać z zewnątrz, w formie kosmetyku lub suplementacji.

 

Kolagen w jedzeniu

 

Ze względu na zwierzęce pochodzenie tego białka, znajdziemy go głównie w mięsie i rybach. Głównymi źródłami będzie więc golonka, salceson, podroby i ryby w galarecie. Najlepiej jeść te potrawy wraz ze skórami, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej kolagenu. Do jego produkcji niezbędna też jest witamina C, dlatego nie można zapomnieć także o produktach w nią bogatych: papryce, pietruszce, brokułach, dzikiej róży i w cytrusach. Jak widać, dieta bogata w kolagen jest dosyć specyficzna, bardzo mięsna i nie każdy może ją polubić. Na szczęście alternatywą dla niej są kosmetyki i suplementy z kolagenem.

 

 

Kosmetyki z kolagenem. Czym się od siebie różnią?

 

Kolejnym sposobem na dostarczenie kolagenu jest stosowanie kosmetyków zawierających w sobie kolagen. Co możemy znaleźć na rynku? Najpopularniejsze są kremy z dodatkiem kolagenu, które znajdziemy w każdej drogerii. Kolagen w nich zawarty występuje najczęściej w postaci hydrolizatu. Niestety taki sposób pozyskiwania kolagenu powoduje, że łańcuchy aminokwasów zostają mocno poszatkowane, przez co stają się nieaktywne, a sam kolagen nie wykazuje już tych właściwości, na których nam zależy. 
Dużo lepsze są kosmetyki z kolagenem w postaci liofilizatu (krem kolagenowy) lub hydratu (żel kolagenowy). Sposób pozyskiwania włókien kolagenowych sprawia, że peptydy są wciąż aktywne. Takie produkty ma kolagen Colway i Colway International.

Poza formą kolagenu ważne jest też jego pochodzenie. Najlepszy jest kolagen rybi, pobierany ze skór rybich. Jest mniej zanieczyszczony i bardziej podobny do naszego. W większości popularnych kosmetyków występuje jednak kolagen wieprzowy. Niestety nie jest on tak skuteczny. Dlatego warto sprawdzić skład przed zakupem.

Najczęściej kremy lub żele kolagenowe stosuje się na twarz, szyję, dekolt oraz w wybrane miejsca na ciele, takie jak uda, pośladki lub brzuch. Poza zmarszczkami kolagen świetnie radzi sobie z rozstępami oraz wszelkimi bliznami. 

 

A może suplementy z kolagenem?

 

Trzecim sposobem na dostarczenie kolagenu jest jego suplementacja. Już dwumiesięczna kuracja pozwoli dostrzec pierwsze efekty. Ta metoda, podobnie jak dieta, działa na cały organizm. Wzmacnia stawy, włosy i paznokcie, a także wspomaga walkę ze zmarszczkami.

Jakie suplementy możemy znaleźć na rynku? Przede wszystkim tabletki z kolagenem. Poza tym kolagen do picia w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub gotowych drinków. Wybór formy suplementu zależy tylko od naszych preferencji. Ważniejsze jest to, co zawiera dany produkt. Po pierwsze musi posiadać dużą dawkę dobrej jakości kolagenu. Po drugie ważne są substancje dodatkowe, takie jak wspomniana przy okazji diety, witamina C. Bez niej niemożliwa jest produkcja kolagenu w naszym organizmie, dlatego dobrze, żeby suplement zawierał jej niezbędną ilość. Takim produktem będzie na przykład Collup, który poza liofilizatem kolagenu rybiego, zawiera także witaminy C, E i A.

Równoczesne stosowanie żelu lub kremu kolagenowego i przyjmowanie suplementu pozwoli jeszcze szybciej osiągnąć zamierzone efekty.

 

 

Kolagen z diety czy tabletki z kolagenem?

 

Czym różni się suplementacja od spożywania diety bogatej w kolagen? Jest dużo łatwiejsza. Wystarczy połknąć tabletkę lub wypić napój kolagenowy, żeby zapewnić sobie odpowiednią dzienną dawkę kolagenu. Przyjmując kolagen z dietą musimy dokładnie sprawdzać zawartość kolagenu w każdym produkcie oraz zdecydować się na dosyć specyficzną dietę, która nie zawsze musi nam smakować.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy przyjmować kolagen, ważne, żeby robić to regularnie. Tylko wtedy nasze działania przyniosą efekty. A ich możemy spodziewać się już po okołu dwóch miesiącach od rozpoczęcia stosowania kolagenu. Skóra będzie bardziej gładka i elastyczna, włosy lśniące i mniej łamliwe, a stawy mniej narażone na urazy. Warto więc włączyć suplement z kolagenem oraz krem lub żel kolagenowy do codziennej pielęgnacji skóry.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_adam ~goœć_adam (Gość)12.10.2022 12:18

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące Kolagenu Flex Empire. Czy można suplementować się kolagenem dla sportowców nie będąc sportowcem? Czy to nie wpłynie negatywnie na mnie?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat