Imponujący obraz w Akademii Piotrkowskiej

Środa, 06 grudnia 202311
Ma 9 metrów szerokości i 5 metrów wysokości, a jego powierzchnia jest równa niejednemu mieszkaniu - tak prezentuje się haftowana kopia obrazu Jana Matejki "Sobieski pod Wiedniem", którą od środy można oglądać w auli Akademii Piotrkowskiej.

Ładuję galerię...

Jest to jeden z największych haftowanych obrazów na świecie. Jest bardzo wierną kopią działa Matejki, które znajduje się w Watykanie. Haftowana replika tego obrazu została przygotowana przez Fundację Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. św. Królowej Jadwigi. 

Są trzy powody, dla których ściągnęliśmy tutaj ten obraz. Po pierwsze w tym roku obchodzimy rok Jana Matejki. Po drugie obchodzimy w tym roku okrągłą rocznicę bitwy pod Wiedniem, a po trzecie staramy się, aby Akademia była szeroko dostępna dla mieszkańców. Chodzi o to, aby te nasze kontakty naukowe, które ciągle rozwijamy, przynosiły także korzyści dla społeczności lokalnej - wskazywał dr. hab. prof. AP Radosław Lolo.

Koleje losu obrazu Jana Matejki były dość zagmatwane. Dziś znajduje się on w Watykanie i tylko tam można oglądać oryginał dzieła. W Polsce można tylko zapoznać się z kopią. Haftowany obraz prezentowany w Akademii Piotrkowskiej ma identyczne rozmiary, jak ten stworzony przez Matejkę.

Obraz ostał wykonany haftem komputerowym. Do jego stworzenia użyto nici w 220 kolorach, których łączna długość wynosi 178 kilometrów. Mimo, że haftowały go maszyny, to jego stworzenie trwało rok. Złożony jest z oddzielnie zadrukowywanych haftem paneli, które składa się w jedną całość. Tworzy to bardzo wierną kopię dzieła Jana Matejki. Ten obraz był już pokazywany w kilku miejscach, ale w Piotrkowie jest na pewno po raz pierwszy - dodaje prof. Lolo.

Obraz w Akademii Piotrkowskiej będzie można oglądać przez tydzień. Prezentacja będzie odbywać się razem z prelekcją poświęconą obrazowi. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zapisy, natomiast mieszkańcy mogą przychodzić bez wcześniejszych zapowiedzi. 

 

Daty prezentacji obrazu są następujące:

  • 7 grudnia, godz. 9:00, 
  • 8 grudnia, godz. 9:00,
  • 12 grudnia, godz. 12:00,
  • 13 grudnia, godz. 12:00. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

3


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bocian ~Bocian (Gość)06.12.2023 17:50

Obraz bardzo fajny ,ale czemu studenci jeszcze nie otrzymali legitymacji studenckich .TO JEST JAKAŚ KPINA Z WŁADZ UCZELNI DLACZEGO? Czy to jest tak ciężko załatwić Pozdrawiam p.Rektora?

72


mieszkancy ~mieszkancy (Gość)06.12.2023 14:48

Obraz udostępniony o 9.00 tylko że większość mieszkańców pracuje do 16.00. Czy można przyjść w weekend?

130


wiejska baba ~wiejska baba (Gość)06.12.2023 15:28

sobieski to zdrajca, bronił Wiednia przed turkami zamiast bronić Rzeczypospolitej, a wiedeń za 100 lat w podziękowaniu rozebrał Polskę

411


pięknoo ~pięknoo (Gość)06.12.2023 16:38

9 metrów na 5, a jednak skromny

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat