Historia piotrkowskiego radia. To już prawie 30 lat

Tydzień Trybunalski Niedziela, 29 maja 202230
Czerwiec roku 1992. W Polsce ma miejsce słynna „noc teczek”, która kończy się odwołaniem rządu Jana Olszewskiego. Swoje protesty rozpoczyna Samoobrona Andrzeja Leppera. W Szwecji odbywają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, sensacyjnie wygrane przez Danię. A w Piotrkowie startuje radio. Jedno z pierwszych prywatnych w naszym kraju.
Historia piotrkowskiego radia. To już prawie 30 lat

To pomysł przedsiębiorcy i byłego nauczyciela I LO Tomasza Stachaczyka, pasjonata techniki, elektroniki i…radia właśnie. Wraz z grupą znajomych doprowadza do tego, że 1 czerwca 1992 roku punktualnie o godzinie 18.00 na częstotliwości 70,1 Mhz pojawia się sygnał, a prowadzący Marek Grynkiewicz mówi „Tu Radio Piotrków”.


Dziś może się to wydawać dziwne, ale wtedy, 30 lat temu, kiedy z głośnika padała nazwa „Piotrków Trybunalski” elektryzowało to mieszkańców. Jeśli wcześniej w mediach ogólnopolskich (bo tylko takie funkcjonowały) gdzieś padała nazwa naszego miasta, to z reguły wiązało się to z jakimś wypadkiem, rzadziej meczem, czy koncertem. Ale od 1 czerwca 1992 wszystko się zmienia.

 

Radio dość szybko staje się nie tylko firmą, ale wręcz instytucją informując, prezentując, pomagając ale i współorganizując duże plenerowe imprezy. Tak było choćby w 1994, kiedy Urodziny Radia zapoczątkowały trzydniowe Dni Miasta. Rozegrany na nieistniejącym dziś Stadionie XXXV-lecia piłkarski mecz pracowników Radia Piotrków z Radiem Bełchatów ogląda prawie 10 tysięcy ludzi! Dla porządku: spotkanie skończyło się remisem 2:2, w rzutach karnych lepsza okazała się ekipa z Piotrkowa. Kto ją tworzył i kto stanowił o sile radia w latach 90.?


Młodzi, młodsi, rzadziej starsi i doświadczeni (no chyba, że za takich uznamy ludzi po 30. roku życia): Robert Gusta, Marcin Tercjak, Janusz Surma, Paweł Małolepszy, Krzysztof Bąk, Artur Wolski, Elżbieta Jarszak, Marcin Góra, Jacek Bykowski, Wojciech Dąbrowski, Aneta Książczyk, Jacek Stępnicki, Mariusz Stępiński, ś.p Krzysztof Wiaderek i Tomasz Konopka, Marcin Kocięba, Marek Dędek, Jarosław Adaszek, Piotr Adaszek, Roland Szymański, Kamil Krzaczyński, Maciej Winnik, Marcin Pampuch, Antoni Opala, Bożena Piechura, Monika Włodkowska, Marek Grynkiewicz, Anna Rzędowska, Michał Ostafijczuk, Aneta Stępień, Monika Gosławska, Barbara Zatorska, Anna Uniszewska, Wojtek Stachowicz, Jarek Krak, Bartek Wilczyński, Krzysztof Pawłowski, Jan Bochniak, Monika Pawłowska, Robert Gala, Marcin Cecotka, Darek Wojtysiak i wielu innych.

 

Pierwsze dwa lata działalności to czas…piracki, ale nie ma w tym winy założyciela: po prostu tempo zmian było szybsze niż prawo. A kiedy to się zmieniło, Radio Piotrków jako jedno z pierwszych szesnastu w kraju otrzymało oficjalną koncesję na nadawanie. Potem zmieniało częstotliwości, siedzibę (z Al. 3 Maja 4 na Jagiellońską 7) i jeden, jedyny raz nazwę: od 1 września 2006 jest Radiem Strefa Fm Piotrków, choć starsi słuchacze i tak mówią: Radio Piotrków.

 

Zresztą nieważne jak mówią, ważne że słuchają. I za to wielkie podziękowania.


Zainteresował temat?

13

10


Zobacz również

reklama

Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Corvus frugilegus ~Corvus frugilegus (Gość)29.05.2022 19:14

Dobre radio.

47


goœć_maciej ~goœć_maciej (Gość)29.05.2022 16:01

Nie ma mnie wśród wymienionych. Ale poprowadziłem jeden i jedyny program na antenie radia, był o żółwiach. Przygotowany z moją ówczesną dziewczyną Renatą. Moim pomysłem były też krótkie informacje ze starej piotrkowskiej prasy sprzed 100, 50 i 25 lat.To było lato 1992 roku. Ech fajne czasy. Potem wszystko się posypało trochę. Odechciało mi się wszystkiego,radia też. Zaczęły się studia i wyjazd z Piotrkowa.

82


Gonzol ~Gonzol (Gość)29.05.2022 15:23

Cudze chwalicie a swego nie znacie. Trudno dziś wyobrazić mi sobie to miasto bez radio Strefa Fm. Słucham głównie rano i jest naprawdę spoko.

64


amazon ~amazon (Gość)29.05.2022 13:37

To jest naprawdę duże osiągnięcie. 30 lat na rynku. Pomimo pewnych wad i tak słucham najczęściej. Gratulacje.
PS: najlepszą audycją był niezapomniany Siber...

25


Łomatuchno ~Łomatuchno (Gość)29.05.2022 13:01

06.06.1992 jako świeży żołnierz po przysiędze dostałem na antenie od siostry pozdrowienia i piosenkę IRY.
W tym samym roku śpiewaliśmy przez telefon też na antenie kolędy. Pozdrawiam

30


j. ~j. (Gość)29.05.2022 11:11

Tylko co dała zmiana nazwy Radia Piotrków na Strefę FM? Co to jest strefa FM? FM to akronim oznaczający Frequency Modulation, czyli systemem transmisji sygnału w zakresie fal ultrakrótkich stosowany dziś powszechnie. W żaden sposób nazwa Strefa FM nie identyfikuje radia z naszym miastem. Jeśli dla kogoś nazwa Radio Piotrków była zbyt banalna, to może należało wymyśleć inną, ale związaną z miastem, np. Radio Trybunalskie, Strefa Trybunalska, Trybunalska Fala, Głos Piotrkowa, czy coś podobnego...

190


!!! ~!!! (Gość)29.05.2022 12:21

W 1992 to ja chodziłem do IV klasy technikum - dla wtajemniczonych TBiRMiUGiW.

40


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)29.05.2022 11:02

Przetrwało jako jedno z nielicznych, ale podobnie jak TV Piotrków, jest zagłuszaczem ciszy.

102


Słuchacz FM ~Słuchacz FM (Gość)29.05.2022 10:47

Dziękuję za to 30 lat.
Kto jeszcze pamięta pozdrowieni na antenie, gdzie dzwonili słuchacze i wymieniali tyśące ksywek:)
A głos Pana Darka i jego lista zwesze przenosi mnie w czasy mojej młodości.
STO LAT dla całej ekipy.

143


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat