Gotówka wciąż najpowszechniejszym sposobem płatności w Polsce

PAPKraj Wtorek, 08 czerwca 20217
NBP aktywnie wspiera rozwój płatności bezgotówkowych; rozliczenia pieniężne to także płatności gotówkowe - powiedział we wtorek podczas IX Cashless Congress prezes NBP prof. Adam Glapiński. Gotówka jest wciąż najpowszechniejszym sposobem dokonywania płatności w Polsce - dodał.
Gotówka wciąż najpowszechniejszym sposobem płatności w Polsce

"NBP aktywnie wspiera rozwój płatności bezgotówkowych, ale rozliczenia pieniężne, to także płatności gotówkowe. Gotówka jest wciąż najpowszechniejszym sposobem dokonywania płatności w Polsce" - powiedział szef NBP.

 

Jak dodał, zgodnie z opublikowanymi przez NBP w ostatnich dniach wynikami badania zwyczajów płatniczych w 2020 r., 98 proc. Polaków korzystało z banknotów i monet, a 76 proc. z kart zbliżeniowych.

 

"Choć udział gotówki w płatnościach detalicznych zmniejsza się w ostatnich latach, to jest on nadal stosunkowo wysoki. W liczbie transakcji płatniczych w 2020 r. udział ten wyniósł 46 proc." - powiedział Glapiński. Badanie to pokazało również, że gotówką płaciły także osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażanych w terminal - zaznaczył.

 

Jak wskazywał Glapiński, jednocześnie w 2020 r. 11,5 proc. dorosłych Polaków nie miało własnego rachunku płatniczego lub konta bankowego, a 18 proc. nie posiadało karty płatniczej, co najczęściej oznacza możliwość dokonywania płatności wyłącznie w gotówce.

 

"Zasadniczym zadaniem w tej kwestii jest dla NBP zarówno zagwarantowanie wolności wyboru metody płatności, jak i zapobieganie wykluczeniu finansowemu i społecznemu tych osób, które z różnych względów korzystają z gotówki"- powiedział szef NBP.

 

Jak tłumaczył, w niektórych krajach działania ograniczające udział gotówki w płatnościach były dodatkowo wspierane instytucjonalnie przez państwo. "Należy sobie zadać jednak pytanie, czy była to droga społecznie i ekonomicznie uzasadniona? W mojej opinii nowoczesna bankowość nie może zapominać o tych, dla który została powołana. To jest o swoim ludzkim wymiarze. Nowoczesne państwo przeciwdziała wykluczeniu" - podkreślił.

 

Zdaniem szefa NBP gotówka pełni także ważną rolę w sytuacji, gdy prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury bankowej i rozliczeniowej jest zagrożone, na przykład poprzez ataki hackerskie, klęski żywiołowe czy działania wojenne.

 

Szef banku centralnego przypomniał, że w 2020 r. został wygenerowany dodatkowy popyt na gotówkę "o rekordowej wartości 83 mld zł, co odpowiada czteroletniemu wzrostowi zapotrzebowania na gotówkę w latach poprzednich i w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe, wynosi średnio aż ok. 22 tys. zł".

 

Wskazał jednocześnie, że w 2020 r. ubyło w naszym kraju ok. 900 bankomatów.

 

"W Polsce występuje także problem braku akceptacji gotówki przez niektórych akceptantów. Z badań wynika, że w 2020 r. z takim problemem zetknęło się aż 8 proc. respondentów. Narodowy Bank Polski dostrzega wagę tego problemu i dlatego prowadzimy prace nad zagwarantowaniem statusu gotówki, jako bezpiecznego oraz powszechnie dostępnego i akceptowanego środka płatniczego. Stąd zapowiedziane przeze mnie w listopadzie 2020 r. rozpoczęcie prac nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego" - powiedział. (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)08.06.2021 17:57

Cytuję:
Gotówka wciąż najpowszechniejszym sposobem płatności w Polsce


I bardzo dobrze, mam nadzieję, że tak będzie zawsze. Inne formy płatności mogą istnieć dodatkowo, ale ZAWSZE MUSI BYĆ WYBÓR.

Cytuję:
Badanie to pokazało również, że gotówką płaciły także osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażanych w terminal


Ja zawsze tak robię. Pieniądze biorę z bankomatu i płacę gotówką. Płacenie wszędzie kartą i przelewem jest pretekstem dla banksterów do wycofania gotówki. Banksterzy wtedy uzyskaliby pełnię władzy nad społeczeństwem. Brak gotówki to totalitarny system niewolniczy. Nie można poświęcać wolności (używanie gotówki) dla chwilowej wygody (transakcje bezgotówkowe). Czy "młodzi, wykształceni, z wielkich miast" to rozumieją?

50


j. ~j. (Gość)08.06.2021 22:56

No i dobrze! Teraz mamy bowiem wysyp różnych form płatności: płatność kartą, płatność telefonem, płatność zegarkiem, może niebawem będzie płatność... plombą w zębie! Wyszczerzymy zęby do jakiegoś czytnika i będziemy się naiwnie cieszyć, jak dzieci, że możemy zapłacić w jeszcze jeden, dogodny sposób, tylko, że... po cholerę nam to wszystko? Czy rzeczywiście płatność np. telefonem w jakiś sposób ułatwia nam życie? Albo, czy jesteśmy przez to bogatsi? Chyba jednak nie, a z takimi formami płatność wiążą się nieuchronnie różne ryzyka, że ktoś się włamie, ktoś ukradnie telefon, albo ten zegarek do płacenia itp. no i trzeba pamiętać różne kody, PIN-y i hasła. Ponadto płacąc gotówką zachowujemy prywatność. Nikt, np. żaden bank, nas nie może śledzić, co, gdzie i kiedy kupiliśmy. Może jednak wynalazek Fenicjan wcale nie jest przeżytkiem i warto płacić gotówką? Oby zawsze tylko było można i oby nikt nam nie chciał na siłę plombować zębów jakimś chipem do płacenia! Vivat stara, dobra gotówka!

20


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)08.06.2021 22:09

Badylarze bez ewidencji nie mają wyjścia i musza gotówką płacić - ostatnio mi się jeden żalił , że chciałby płacić kartą jak człowiek , ale że dochody ma nie w pełni nie ewidencjonowane to nie chce się narażać aparatowi kontrolnemu

20


robomasz terent ~robomasz terent (Gość)08.06.2021 12:00

Do puki banki będą łupiły klientów na kasa za korzystanie z kart a nawet za posiadanie karty to się nic nie zmieni

80


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat