Górka szwedzka w Piotrkowie. Gdzie jest i skąd taka nazwa? 

Niedziela, 04 lutego 202416
Wiedzieliście, że w Piotrkowie znajduje się pagórek, który - zgodnie z tradycją - nazywany jest wzgórzem szwedzkim? Jak to się stało, że takie miejsce w mieście jest i dlaczego tak się właśnie nazywa?

Ładuję galerię...

Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba najpierw taki pagórek zlokalizować. Znajduje się on we wschodniej części miasta, a konkretnie na ul. Krzywej. Nie jest to najbardziej znana ulica w mieście, więc podpowiemy, że jest to jedna z dróg prowadzących w okolice piotrkowskich cmentarzy, i jest ulicą równoległą do Wiejskiej oraz Jerozolimskiej. 

 
A dlaczego tak mówi się na to miejsce? Każdy, kto choć trochę zna historię Polski na pewno pomyśli o XVII wieku i potopie szwedzkim. I oczywiście się nie pomyli. 

 Dziś niełatwo w to uwierzyć, bo jest sporo bujnej roślinności i pojawiły się zabudowania, ale stąd świetnie widać panoramę całego miasta - wskazuje Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie. - Na pewno świetnie tę panoramę było widać w XVII wieku, kiedy Karol Gustaw z Bernhardem Mullerem zajmowali się oblężeniem Piotrkowa. Najprawdopodobniej stanęli właśnie w tym miejscu i stąd dowodzili atakiem - dodaje.  

Szwedzi związali się z tym miejscem także w inny sposób. Postanowiono, że właśnie w tym miejscu będą grzebać swoich poległych żołnierzy. 

 Kiedy miasto było odzyskiwane przez Polaków, to zabitych Szwedów chowano także w tym miejscu. W tym miejscu pamięci postawiono kapliczkę. Oczywiście katolicką, ale  ma ona swoje ludowe wytłumaczenie. Traktowano ją jako takie zabezpieczenie cmentarza kacerzy i heretyków, którzy mieli straszyć katolików. Ona miała chronić przed wpływami złych duchów protestanckich na katolickich mieszkańców. Tak głosi wieść ludowa, ale najprawdopodobniej był tu oznaczony fragment protestanckiego. Z biegiem czasu, gdy protestantów w mieście było mniej, ten krzyż protestancki zamienił się w kapliczkę katolicką - tłumaczy Błażej Cecota. 

Kapliczka stoi do dziś, choć znajduje się na terenie prywatnej nieruchomości. Jest budowlą dość okazałą i różnie się od swoje pierwotnego wyglądu, ponieważ przebudowywano ją w XIX wieku. 

 
O wyjątkowych postaciach w historii Piotrkowa, niezwykłych miejscach i ciekawostkach związanych z grodem trybunalskim możecie posłuchać w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 na antenie radia Strefa FM. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wysłuchać tych audycji, to można je znaleźć także w formie podcastów na stronie strefa.fm - TUTAJ.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Grażyna ~Grażyna (Gość)05.02.2024 20:49

Wiedziałam co to jest stuł szwecki, ale o górce nie słyszałam w szkole.

03


PT ~PT (Gość)04.02.2024 22:57

Ciekawa jest historia naszego miasta.

50


go?ć_gosc13 ~go?ć_gosc13 (Gość)04.02.2024 22:44

Przez tyle tyle lat nie wiedziałam a znam b dobrze

40


!!! ~!!! (Gość)04.02.2024 12:51

Gdyby nie samochody na jednej z fotek, można by pomyśleć, że te zdjęcia pochodzą z czasów okupacji. Czas na Krzywej się zatrzymał.

80


Kosmetyczka ~Kosmetyczka (Gość)04.02.2024 19:41

Tam był nagrywany film ranczo

31


Ruda ~Ruda (Gość)04.02.2024 12:44

Ostatnio jechałam tam rowerem i nic nie było krzywe

07


Ep ~Ep (Gość)04.02.2024 11:27

Reklama na reklamie. To już się robi irytujace

90


Taxiblazej ~Taxiblazej (Gość)04.02.2024 12:32

Nie ma takiej ulicy

07


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)04.02.2024 10:14

przynajmniej nazwa ulicy jest adekwatna, bo jest dosłownie krzywa

70


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)04.02.2024 11:59

A co z ulicą scaleniową?

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat