artykuł sponsorowany

Ewolucja projektowania samochodów: od stylów klasycznych po nowoczesne

Środa, 12 lipca 2023
Na początku powstawania przemysłu motoryzacyjnego nie było żadnych zasad i ograniczeń dotyczących projektowania samochodów. W znacznym stopniu wpłynęło to na różnorodność wzornictwa samochodów z przeszłości i ich niezwykły wygląd.
pixabay.com pixabay.com

Historia stylów od klasycznych po nowoczesne

 

Samochody, które zostały wyprodukowane z od połowy lat 20. do połowy 30. były wykonywane w stylu Art Deco. Projekt motoryzacyjny odzwierciedlał podstawowe skojarzenia samochodu - dynamikę, moc i prędkość. Jak sprawdzić przeszłość auta? Pomocny będzie serwis Carvertical, który umożliwia pod adresem https://www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu użytkownikom sprawdzenie historii pojazdów na podstawie numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN).

 

Art Deco zostało zastąpione przez Streamline Moderne. Charakteryzował się opływowymi kształtami nałożonymi na imponujące rozmiary samochodu.

 

W latach 50. samochody charakteryzowały się metaforycznymi kształtami karoserii. W liniach samochodu odgadnięto elementy konstrukcyjne samolotu i rakiety.

 

W połowie lat siedemdziesiątych w modzie pojawił się luksus i styl neoklasyczny.

Lata 80. można uznać za rewolucję w wyglądzie samochodów. Kwadratowe kształty zostały zastąpione bardziej zaokrąglonymi.

 

Nowy styl „New Face”

 

W 1997 roku pojawił się Ford Ka. Po raz pierwszy w jego projekcie zastosowano geometryczny styl „New Face”. Samochód ten był pionierem nowego - „geometrycznego” lub „komputerowego” kształtu nadwozia. Pod koniec lat 90. maksymalna okrągłość została zastąpiona kombinacją zaokrąglonych i fasetowanych elementów.

 

Dziś, po wszystkich zmianach i przepisach bezpieczeństwa, konstrukcja samochodu nie pozostawia wiele miejsca na zmiany.

 

Zasady dotyczące kupna klasyka

 

Kupno używanego samochodu zawsze wymaga sporej ostrożności i cierpliwości. Natomiast udany zakup pojazdu zabytkowego jest jeszcze trudniejszy, bo konieczna jest też dobra znajomość specyfiki rynku takich aut.

Samochody o charakterze kolekcjonerskim, zarówno typowo zabytkowe, jak i klasyczne – a dziś to już nawet często pojazdy rodem z epoki PRL – to wciąż stosunkowo niewielka nisza na rynku pojazdów używanych. Według przepisów za pojazd zabytkowy uznaje się taki, który ma co najmniej 25 lat, jego produkcja została zakończona minimum 15 lat wcześniej i jest przynajmniej w 75 procentach zgodny z oryginałem, który opuścił fabrykę.

 

Numer identyfikacyjny pojazdu VIN

 

Przed zakupem używanego samochodu niezwykle ważną kwestią jest jego przeszłość. Jak sprawdzić ją skutecznie? Pomocny okazuje się serwis Carvertical, który umożliwia użytkownikom sprawdzenie historii pojazdów na podstawie numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN).

 

Dzięki Carvertical poznasz historię każdego pojazdu. Nie kupuj auta, które będzie wyłącznie stratą pieniędzy. Carvertical pozwoli ci także na oszczędność czasu byś nie musiał marnować czasu na jazdy próbne. Wystarczy, że na stronie wpiszemy numer rejestracyjny lub VIN interesującego nas pojazdu. Za niewielką opłatą możemy dowiedzieć się o przeszłości samochodu m. in. o rodzaju uszkodzeń, przybliżonych kosztach naprawy, cofnięciu przebiegu, historii właścicieli, a także w większości przypadków dostępne są zdjęcia uszkodzeń. Gdy wybierzesz swoje auto wykorzystaj zdobyte informacje, aby wynegocjować niższą cenę.

Przy tworzeniu raportu Carvertical sprawdza:

  • Cofnięcia przebiegu
  • Uszkodzenia
  • Zdjęcia z przeszłości
  • Wycofanie z rynku
  • Historia zmian właścicieli
  • Rejestry kradzieży

Rejestr CarVertical ma dostęp do jednej z największych sieci baz danych dotyczących ewidencji pojazdów. Zawiera ona niezliczoną ilość wpisów danych z całego świata.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat