Demografia spowoduje likwidację powiatów?

Poniedziałek, 23 lutego 201520
W ciągu najbliższych 50 lat liczba ludności w czterech z szesnastu województw spadnie poniżej miliona. Eksperci podkreślają, że może to oznaczać zmiany na mapie administracyjnej kraju. Najmniejsze województwa wyludnią się bowiem na tyle, że nie udźwigną dłużej swojej funkcji. Podobny los może czekać powiaty, o likwidacji których dyskutuje się od dawna.
Demografia spowoduje likwidację powiatów?

Reforma samorządowa rządu AWS - UW podzieliła Polskę na 380 powiatów, w tym 66 grodzkich takich jak Piotrków Trybunalski. Postulat likwidacji tych jednostek pojawia się od czasu do czasu zarówno z lewej, jak i prawej strony sceny politycznej. SLD zapowiadało nawet powrót do 49 województw, w tym piotrkowskiego. Zapowiadał to Leszek Miller. Zdaniem lidera lewicy miasta, które straciły rangę stolic województw podupadły, a koncepcja metropolitarna się nie sprawdziła. Rządząca Platforma Obywatelska skrytykowała ten pomysł, zapowiadała jednak postulat zmniejszenia liczby powiatów.


Powiaty dziś mają mało zadań, większość nadal posiadają gminy. Ponoszą odpowiedzialność za szpitale, szkoły ponadgimnazjalne, urzędy pracy, a także przeciwdziałanie klęskom żywiołowym. Powiaty ziemskie, takie jak piotrkowski, bez dużego czy średniego miasta są biedne. Większość zadań to zadania zlecone, do powiatu trafiają bowiem „znaczone” pieniądze z budżetu państwa.


Jednak kryteria ekonomiczne  nie są często najważniejsze. Ważne są też ambicje poszczególnych miasteczek, działaczy politycznych, ale również integracja środowiska. Dlatego dyskusja o likwidacji nawet najmniejszych powiatów powoduje protesty lokalnych środowisk. Może zatem łączyć ze sobą kilka słabszych jednostek?


Rząd zapowiada powołanie w Sejmie komisji nadzwyczajnej do zmian w samorządzie. Być może demografia zmusi władze do zmian, bo jeśli nie, to za chwilę zrobią to pieniądze. Do 2020 roku województwa będą rozdysponowywać ogromne środki z UE, a co się stanie, gdy brukselskie źródełko wyschnie? Niektórzy prognozują, że lobby marszałków i radnych wojewódzkich będzie chciało wówczas przejąć część kompetencji powiatów takich jak urzędy pracy i szpitale.


Kiedy zatem zostaną podjęte jakieś decyzje? Wydaje się, że nieprędko, dziś nie ma bowiem woli politycznej rządzących. PO i PSL mają władzę w większości województw, PSL rządzi też (lub współrządzi) w większości powiatów. PiS również nie pali się do wielkich zmian. SLD z kolei nie ma szans na przejęcie rządów w bliskiej perspektywie czasowej. Wygląda więc na to, że dyskusja na razie odbywać się będzie podczas spotkań, narad, kongresów a także w mediach. 

aw


Zainteresował temat?

3

3


Zobacz również

reklama

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jagiełło ~Jagiełło (Gość)24.02.2015 19:08

Tato zrób coś. Nie oddawaj im naszego powiatu.

21


józek z koziej wólki ~józek z koziej wólki (Gość)23.02.2015 22:43

A czy to nie przyszła regionizacja w UE? Wówczas nie będzie również województw, bo będą tylko regiony.

10


przede wszystkim ~przede wszystkim (Gość)23.02.2015 21:52

Należy zlikwidować przede wszystkim Piotrków jako powiat grodzki.

33


rex ~rex (Gość)23.02.2015 21:34

A dlaczego nie zlikwidować gmin ? Jeden urząd załatwił by wszystko w powiecie

24


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)23.02.2015 20:40

Jak do władzy dochodzą rozmaite czereśniaki i karierowicze, to czego można się po nich spodziewać? Próbują coś tam reformować, żeby wykazać swoją przydatność i innowacyjność, ale wiadomo, że niczego nie ulepszą, tylko najwyżej spi*****ą. I tak było z ostatnią reformą administracyjną. Była administracja dwustopniowa (województwo, gmina) to dołożyli kolejny stopień (ściślej mówiąc: przywrócili) - powiat, tylko po to, by zwiększyć rzesze nieproduktywnych samorządowców i urzędników. Ot, taki deputat stołków do obsadzenia "swoimi".
***
"Rząd zapowiada powołanie w Sejmie komisji nadzwyczajnej do zmian w samorządzie."
Jak się coś spi*****i, to potem powołuje się specjalne komisje (albo inne bardziej rozbudowane twory), do "naprawienia" problemów, które się wcześniej bezmyślnie stworzyło. Ot, lewacka "fachowość" i "logika".
***
"a co się stanie, gdy brukselskie źródełko wyschnie?"
Oooooo, to już nawet lewaccy "euroentuzjaści" mają świadomość, że zbliża się zmierzch dotacji?
A jak sobie radzą w państwach niezrzeszonych w eurokołchozie?

52


Wojewoda ~Wojewoda (Gość)23.02.2015 17:59

reforma administracyjna z 1998 roku była jedną z największych tragedii dla samego Piotrkowa i miast całego regionu. Póki UE daje kasę o zmianie podziału administracyjnego nie ma co marzyć, ale warto zastanowić się co będzie po 2020 roku. Najgorsze jest to, że w Piotrkowie i byłym województwie piotrkowskim nie ma wśród posłów, radnych, organizacji i stowarzyszeń takiej grupy osób, które popierałoby ideę krajową. Pomysły SLD głoszono od czasu do czasu w kampaniach o powrocie do dawnego podziału administracyjnego to zwykła demagogia. Powinniśmy już w obecnej sytuacji cały czas podnosić sprawę wyodrębnienia Piotrkowa i regionu jako osobnego województwa. O ile póki co nie jest możliwy powrót do stanu sprzed 1999 roku, to przynajmniej nasze "elity" polityczne i społeczne powinny dążyć do nadania Piotrkowowi przynajmniej statusu drugiego równorzędnego miasta wojewódzkiego jak jest w przypadku Torunia i Bydgoszczy. Tymczasem jedynie co widać w naszym lokalnym życiu to ogromna radość z tego, że jesteśmy miastem powiatowym. Kilka dni temu oglądałem w TV Piotrków program "Kurs na Kulturę", gdzie gościem była m.in. pani dyrektor naszej biblioteki. Na antenie powiedziała, że biblioteka przygotowuje się do świętowania (chyba 15-ej) rocznicy istnienia biblioteki piotrkowskiej jako biblioteki powiatowej, a więc pani dyrektor świętuje degradację placówki, którą kieruje. Jeżeli Piotrków kolejna reforma administracyjna zmieniła tylko na siedzibę gminy, a biblioteka stałaby się biblioteką gminną, to czy również jej dyrekcja obchodziła takie święto? Większość z nas urodziła się w mieście wojewódzkim, a odebranie naszemu miastu tej rangi to nie tylko sprawa prestiżowa, ale ważąca w poważny sposób na jego obecnym rozwoju. To co w jakiś sposób utrzymało nas na powierzchni to srodki unijne. Gdyby ich nie było obszar dawnego województwa piotrkowskiego przeżywałby prawdziwą katastrofę. Uważam, że najwyższy czas na zastanowienie się nad założeniem stowarzyszenia domagającego się restytucji województwa piotrkowskiego.

42


luzik luzikranga23.02.2015 15:07

do: piotrkowianin70
Rankingi? Rankingi czego i w czym? W parzeniu kawy na czas, czy też w pluciu na odległość? Kiedy pracowałem w dużej (wtedy jeszcze państwowej) firmie, to rankingi załatwiali liczni pracownicy poprzebierani za zwykłych klientów, albo śp. Wojtek, który za drobne przysługi i flaszkę dobrej gorzoły obskakiwał paru uprawnionych do głosowania. Dzięki temu on czuł się ważny, a my mieliśmy dyplomy.
Teraz na poważnie i na temat: jeśli ktoś udowodni na przykładzie konkretnych mierników, że np. niska umieralność mężczyzn w wieku 40-50 lat jest zasługą powiatowych urzędników, to odszczekam wszystko, co ironicznie, złośliwie, z przekąsem, z niedowierzaniem itp., itd, kiedykolwiek na tym forum napisałem .

Komentarz był edytowany przez autora: 23.02.2015 15:09

43


piotrkowianin70 piotrkowianin70ranga23.02.2015 14:42

Ale powiat piotrkowski jest często w czołówce notowań, rankingów. To może zostanie :)

40


p ~p (Gość)23.02.2015 14:27

Nie może do tego dojść! Komu Łysy przekazałby pałeczkę? A tak Junior spokojnie dojrzewa w spokoju rozpierskich opłotków, czekając na to co nieuchronne - stolec po tatusiu!

61


lola ~lola (Gość)23.02.2015 13:50

jestem za likwidacją bo to tylko marnotrawstwo i przechowalnia pslowskich nierobów

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat