Czy naprawdę brakuje nauczycieli?

Kraj Czwartek, 14 października 202150
Jeszcze kilka lat temu nauczyciele za wszelką cenę szukali pracy. Dziś to często praca szuka nauczycieli. Co się stało?
fot.: freepik.com fot.: freepik.com

Braki kadrowe w szkołach  najbardziej widoczne są w dużych miastach, gdzie rynek pracy jest ciągle zasilany nowymi ofertami i istnieje najwięcej alternatyw dla pracy w szkolnictwie. Brakuje tam zarówno wychowawców przedszkolnych, nauczycieli nauczania początkowego, jak i określonych przedmiotów. Dlaczego?


- Powodem są nie tylko warunki finansowe, ale oczywiście także i one – wyjaśniała w radiowym Maglu  Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Nauczyciel-stażysta na początku swej drogi zawodowej otrzymuje płacę minimalną. Nauczyciel po 20 latach pracy, mający najwyższy stopień awansu zawodowego, zarabia około 4,9 tys. zł brutto miesięcznie, a więc coraz więcej osób, które mają możliwość znalezienia sobie lepiej płatnej i spokojniejszej pracy, korzystają z tej opcji i opuszczają szkołę.


Wielu nauczycieli skarży się też na wypalenie zawodowe, złą atmosferę w pracy i brak perspektyw na zmianę. Nie pocieszają – przynajmniej ZNP – obietnice ministra edukacji. A resort edukacji proponuje wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej.


Od września 2022 roku będzie ono wynosiło dla:


-  nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc.,


- nauczyciela mianowanego – 181 proc.,


- nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej.


Ministerstwo chce, aby stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli wynosiły dla:


- nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,


- nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,


- nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.


- To tylko słowa – komentowała M. Kaszulanis. – Podwyżki dotyczyłyby tych, którzy pracowaliby więcej, mieli zwiększoną liczbę godzin do 27-28 tygodniowo. Po prostu więcej pracujesz, to więcej zarabiasz. Więc co to za podwyżki?


A jak jest w Piotrkowie? Jeszcze 10 lat temu to nauczyciel szukał pracy, a dzisiaj? Czy podobnie jak w większych miastach to praca szuka nauczyciela?


- Sytuacja kadrowa jest w miarę stabilna. Występujące braki kadrowe uzupełniane są godzinami ponadwymiarowymi, ale dotyczy to wyłącznie przedmiotów ścisłych (jak matematyka, fizyka, chemia) oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych – powiedział nam Radosław Kaczmarek, kierownik Referatu Edukacji piotrkowskiego magistratu.


Dziś (14 października) Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Czego życzycie swoim? Jak ich wspominacie? Piszcie w komentarzach.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (50)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

hehehe ~hehehe (Gość)14.10.2021 08:49

Nie zapominajmy, że podane wynagrodzenie jest za 18 godzin przy tablicy. Wprowadźmy 40-godzniny system pracy: 18- przy tablicy, a pozostałe w pokoju nauczycielskim przy sprawdzaniu kartkówek, przygotowywanie się do zajęć, uzupełnianie dokumentacji...tak abyście nie musieli wynosić pracy do domu. Czemu nie chcecie się zgodzić? Może dlatego, że nie wszyscy z was wypracowują tygodniowo te 40 godzin...? W firmach prywatnych nie ma czegoś takiego jak "strajk". Jak za bardzo narzekasz, to kierownik mniej, lub bardziej dosadnie sugeruje, żebyś poszukał sobie lepszej pracy, bo tu nie zarobisz więcej.

1113


równości ~równości (Gość)15.10.2021 10:08

likwidacja karty ,selekcja naturalna ,jesteś skuteczny w tym co robisz zarabiasz godziwie ,nie potrafisz idziesz do zwolnienia ,dlaczego jakieś /święte krowy/ w czym jesteście lepsi od ludzi którzy ukończyli studia i pracują UCZCIWIE po 8-10 godzin dziennie ? likwidacja karty i dobór naturalny

38


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)14.10.2021 10:51

Mam sąsiada co jest nauczycielem,mówi że mało zarabia a co tydzień jest na zakupach w markecie.A zakupy to minimum za 200zł robi.Pepsi nie pepsi,polędwiczki z łososia.Ostatnio też płot z nowej siatki postawił zamiast pomalować starą.Jeszcze ponoć ma auto zmieniać bo tamto już jest 3letnie.Więc musi dobrze zarabiać

512


jest źle ~jest źle (Gość)14.10.2021 20:08

Zwiększenie godzin tygodniowo do 22 to bardzo dobry pomysł. Sam byłem nauczycielem. Wiem jak wygląda praca w szkole. Pan B. i reszta nauczycieli niech nie opowiada dyrdymał. Nauczyciel średnio spędza tylko kilka godzin dziennie w szkole, a potem wyfruwa sobie na miasto na zakupy, do domu obiadek gotować dziećmi się zająć - jestem za podwyżką, ale musi być coś za coś. Normalny pracownik, żeby więcej zarobić musi pokazać, że jest tego wart. Patrząc na naszych nauczycieli nie widzę, żeby im zależało na niczym innym tylko na kasie i to za wszelką cenę - kosztem naszych dzieci, które nie wiedzą do końca co się dzieje (moje córki codziennie pytają kiedy mogą iść do szkoły, lubią ją, lubią się uczyć). A ja im odpowiadam zgodnie z prawdą tak jak ja sądzę i myślę, że każdy rodzic powinien tak mówić - że nauczyciele walczą o swoje, ale moje córki nie mogą iść do szkoły bo ich nauczyciele wybrali walkę przez olanie ich i ich rodziców..... Moja propozycja: bite 8 godzin pracy w szkole (np. 8-16 lub 7-15), płatne nadgodziny, i niepłatne wakacje (tak jak to jest w Kanadzie). W ciągu tych 8h w pracy mogą mieć godziny tablicowe, mają czas na sprawdzenie prac domowych, kartkówek itd. i czas na przygotowanie się na kolejne zajęcia. Jak stracą przywileje w postaci wychodnego podczas okienka i załatwiania swoich prywatnych spraw to dopiero docenią to co mieli. Wiem, trochę mieszam, ale sam się pogubiłem w tym wszystkim - częściowo popieram to, że chcą więcej zarabiać ale jeszcze raz zaznaczam COŚ ZA COŚ a strajk przysporzył Wam więcej wrogów niż zwolenników. Wierzcie mi jeżeli to potrwa jeszcze dłużej to nigdy nie odbudujecie szacunku u dzieci i ich rodziców za to, że używacie ich jako karty przetargowej. WRACAJCIE DO PRACY

69


Rysiek ~Rysiek (Gość)15.10.2021 00:22

Niektórzy nauczyciele maja mnóstwo godzin. Nawet po.30. A niektórzy szukają przy i dla nich hej nie ma. Bo inni mają nadgodziny, wyrównawcze itp.

21


go?ć_kamila ~go?ć_kamila (Gość)14.10.2021 19:55

To jest wielkie kłamstwo moja. Curciu pani magister szuka w szkole pracy nie prywatnej szkole i niema miejsc czemu kłamiecie że niema nauczycieli oszustwo

16


asystent ~asystent (Gość)14.10.2021 20:18

Nauczyciele chcą zarabiać więcej niż pracownicy wymiaru sprawiedliwości... Przykładowo asystenci sędziego, którzy po ukończonych studiach prawniczych, a niejednokrotnie również po ukończonej aplikacji zarabiają średnio 2,5 tys zł...Przecież to jakaś abstrakcja.... Jak się ma zakres obowiązków, odpowiedzialności asystenta sędziego do nauczyciela... Asystent pracuje w oparciu o Kodeks Pracy, a nie jakąś Kartę.., MINIMUM 8 godzin dziennie, a BARDZO często z uwagi na stałą presją terminów, pozostaje po godzinach, aby przeanalizować wiele spraw w ciągu jednego dnia i rzetelnie sporządzić do nich projekty uzasadnień .. ;/ Przecież sprawy m.in. zwolnionych nauczycieli rozpatruje się w Sądzie... To jakiś żart, żeby nauczyciel zarabiał więcej od asystenta sędziego

39


nauczyciel ~nauczyciel (Gość)14.10.2021 08:00

Dzisiaj jest tz. "dzień nauczyciela" (14.10.2021r.} a tak naprawdę to dzień ucznia . Dawniej nauczyciele w tym dniu mieli wolne , Dzisiaj wolne mają tylko uczniowie nauczyciele musza normalnie przyjść do pracy i pilnować pustych ławek . Tyle się zmieniło . Tak władza traktuje dzisiaj nauczycieli . Ta sytuacja mówi wszystko nie trzeba nic więcej komentować

1111


taa ~taa (Gość)14.10.2021 13:53

problem jest inny ,tylko wszyscy boją sie go poruszyć ,nauczycieli jest za dużo , bez znajomości modzi i ambitni są bez szans ,stara i wypalona kadra /spora części/ jest /przyspawana/ do stołków i bez zmiany /karta do LIKWIDACJI/ nic dobrego sie nie wydarzy ,tylko terapia szokowa zmusi nauczycieli do pracy ,inaczej macie piłke i sobie pokopcie ,,,,,,,,,,,,,,,,,

77


wicek ~wicek (Gość)14.10.2021 17:19

Jaka praca,taka praca. Najlepszy polski uniwerek po za klasyfikacją. Miejsce 400-500 na świecie. Czas na refleksję.

24


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat