Czy lekarze nie mają czasu dla pacjentów?

Środa, 25 listopada 201541
Czy lekarze poświęcają pacjentom zbyt mało czasu, nie rozmawiają z nimi, nie pozwalają na zadawanie pytań? Podobno jednym z powodów jest biurokracja. Też tak uważacie?
Czy lekarze nie mają czasu dla pacjentów?

Niepokojące wnioski przynosi ostatni raport "Health at Glance 2015", w którym Polska zajęła jedno z ostatnich miejsc wśród krajów OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Czy rzeczywiście jest aż tak źle, pytano w radiowym Maglu. Wysyłający SMS-y, słuchacze w dużym stopniu potwierdzali wyniki badań, zwracając uwagę na zbyt krótki czas przeznaczony na zbadanie pacjenta, na brak komunikacji z lekarzem czy zdecydowanie za długie kolejki.

 

- Polska wypada fatalnie pod względem czasu poświęconego pacjentowi - mówił w programie Wojciech Kuta z portalu "Rynek i Zdrowie". - Polska służba zdrowia cierpi na bardzo poważne braki kadrowe. Słowem - lekarzy jest za mało. Średni czas na wytłumaczenie pacjentowi tego, na co choruje i jak ma brać leki to zaledwie 30 sekund... To skandalicznie mało. Dlaczego? Dużo czasu zabiera biurokracja. Należałoby zmienić system i odciążyć lekarzy od wpisywania i wypisywania dokumentów.


Jeśli zaś chodzi o komunikację, która też szwankuje, to sami lekarze przyznają, że na studiach medycznych nie uczono ich rozmawiania z pacjentami. Dopiero ostatnio pojawiły się podręczniki i zajęcia z tego zakresu.


Oczywiście nie można uogólniać, bo każdy z nas zna zapewne lekarzy i LEKARZY, ale coś w tym raporcie musi być. Prawda?


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zuza ~zuza (Gość)25.11.2015 10:47

Nie dokończyłam , ile czasu lekarz musi poświęcic pacjentowi żeby go zdiagnozować w ciągy 5 minut niewiele może zrobić a potem prześwietlenie I powrót do gabinetu . Nikt Nie może tego zmienić byłam w Bełchatowie I tam jest normalnie. Może więcej lekarzy??????

10


pola ~pola (Gość)25.11.2015 11:01

Jedyna poradnia ortopedyczna w tym mieście dziennie przyjmuje ok 70 pacjentów a każdy chce być przyjęty dzisiaj to co się dziwić

60


zuza ~zuza (Gość)25.11.2015 10:39

A ortopedzi na Wolborskiej 5 minut na pacjenta I ile chorych odchodzi z kwitkiem musi iść prywatnie.

51


zuza ~zuza (Gość)25.11.2015 10:39

A ortopedzi na Wolborskiej 5 minut na pacjenta I ile chorych odchodzi z kwitkiem musi iść prywatnie.

40


cynik ~cynik (Gość)25.11.2015 09:27

Studentów nie uczono rozmów z pacjentami? Kiedyś za tzw. komunistów a nawet na początku lat 90-tych na to nie narzekano. Na wszystko tylko nie na brak komunikacji. Wszystko się pop...szyło jak zaczęto służbę zdrowia traktować jak zakłady przemysłowe a pacienta jak produkt. A kto winien? System ,który przywleczono z "liberalnego zachodu" gdzie pacjent niesiony na noszach przez sanitariuszy zmuszony jest do podania numeru i albo PESELU...

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat