ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy każdy może zostać ochroniarzem?

Czwartek, 16 lutego 2017
Praca w charakterze pracownika ochrony jest coraz bardziej popularna. Jeśli i Ty interesujesz się tym zawodem, koniecznie dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby zostać ochroniarzem.
Czy każdy może zostać ochroniarzem?

Istnieje kilka dróg do rozpoczęcia kariery w tym zawodzie. Jak wyglądają przygotowania do pracy ochroniarza? Jakie prawa i obowiązki ma pracownik ochrony?

Pracownik ochrony według prawa

Definicję pracownika ochrony podaje Ustawa o ochronie osób i mienia (art. 2 pkt 6): pracownikiem ochrony jest osoba wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, ale także osoba wykonująca zadania ochrony w zakresie, który nie wymaga wpisania na wymienione listy.

Szkoła policealna

Nauka na kierunku technik ochrony fizycznej trwa dwa lata, a program zajęć dotyczy między innymi samoobrony, podstawowych uwarunkowań prawnych (takich jak np. http://skuteczna-samoobrona.pl/samoobrona-uwarunkowania-prawne/czy-moge-bronic-sie-kastetem/), konwojowania, ochrony osób i mienia, zabezpieczania imprez masowych i innych. Uczniowie uczą się także elementów prawa cywilnego, technik interwencji oraz kryminalistyki. Przechodzą także szkolenia strzeleckie.

Po ukończeniu nauki odbywa się egzamin, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwszy etap to test, który trwa 120 minut. Uzyskanie pozytywnej oceny z tej części jest konieczne, aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego. Osoba, która zdała test, uzyskuje tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia.

Specjalistyczne kursy

Trwają od 2 tygodni do 5 miesięcy. Organizowane są zwykle przez agencje ochrony lub firmy z branży. Obejmują podobne zagadnienia, co w przypadku szkół policealnych – udzielanie pierwszej pomocy, podstawy prawne, techniki samoobrony, naukę strzelania. Aby rozpocząć taki kurs, trzeba mieć wykształcenie minimum na poziomie gimnazjalnym.

Czy każdy może zostać ochroniarzem?

Aby pełnić obowiązki licencjonowanego ochroniarza, należy spełniać pewne kryteria, takie jak: dobre zdrowie i sprawność fizyczna (potwierdzone przez zaświadczenie lekarskie), umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, szybkość reakcji, wysoka kultura osobista w kontakcie z innymi ludźmi, dyspozycyjność i odporność na zmęczenie.

Ochroniarz a środki do samoobrony

Wiele osób zastanawia się, czy pracownik ochrony może zastosować np. wobec złodzieja paralizator lub gaz pieprzowy. Zgodnie z prawem środków przymusu bezpośredniego może używać kwalifikowany ochroniarz. Tymi środkami mogą być: użycie siły fizycznej, założenie kajdanek, użycie pałki, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej (czyli urządzeń znanych jako paralizatory – możesz o nich poczytać na stronie http://skuteczna-samoobrona.pl/paralizatory/paralizator-i-jego-cena/).

Jeśli Ty chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, dowiedz się czegoś o samoobronie. Nie musisz mieć licencji ani pozwolenia, żeby bronić się na przykład gazem pieprzowym – sprawdź na stronie http://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe/czy-gaz-pieprzowy-jest-legalny/.

ruchu


Zainteresował temat?

4

4


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat