Zestaw kwalifikacji jest obszerny i obejmuje; Kwalifikacje energetyczne (SEPy w grupach G1, G2, G3) dotyczące eksploatacji i dozoru, Certyfikat personalny F-gazowy oraz uprawnienia do napełniania zbiorników ciśnieniowych gazami skroplonymi. Aby ubiegać się o Certyfikat Instalatora Pomp Ciepła potwierdzający kwalifikacje do montażu Pomp Ciepła, należy wykazać się między innymi świadectwem ukończenia kursu podstawowego prowadzonego przez akredytowany przez UDT ośrodek szkolenia w zakresie instalacji Pomp Ciepła oraz zdać egzamin przed komisją powołaną przez Prezesa UDT.
W jaki sposób znaleźć akredytowany ośrodek prowadzący szkolenie podstawowe w zakresie OZE Pompy Ciepła?
Akredytacje dla ośrodków prowadzących szkolenia podstawowe są wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, na stronie Urzędu w zakładce OZE znajdziesz link do rejestru akredytowanych ośrodków (http://www.udt.gov.pl/wykazy/osrodki_szkoleniowe_OZE.html?OZE ). Akredytowany ośrodek szkoleniowy prowadzi zajęcia obejmujące pełny zakres wiedzy związanej z Odnawialnymi Źródłami Ciepła w zakresie Pomp Ciepła oraz niezbędne zajęcia praktyczne. Szkolenie potwierdzone jest poprzez wydanie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Mając wydane przez Akredytowany Ośrodek zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w okresie do dwunastu miesięcy od daty jego wystawienia możemy przystąpić do egzaminu.
Egzaminy organizowane są przez jednostki terenowe Urzędu Dozoru Technicznego, terminarz egzaminów oraz niezbędne informacje związane z formalnościami, dostępny jest na stronie UDT (https://bip.udt.gov.pl/egzaminy-oze ).
Po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego otrzymujemy Certyfikat, który jest wydawany na okres pięciu lat z możliwością jego przedłużenia na następnych pięć lat.
System certyfikacji instalatorów odnawialnych źródeł energii ma na celu ujednolicenie i podnoszenie wymagań wobec instalatorów Odnawialnych Źródeł Energii w Unii Europejskiej, wynika z DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Certyfikaty Instalatora OZE są uznawane na terenie całej Unii Europejskiej, nie są obowiązkowe, ale stanowią potwierdzenie wysokich kwalifikacji uzyskanych w trakcie szkoleń i potwierdzonych egzaminem państwowym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Certyfikat nie jest obowiązkowy, po co go zdobywać?
Choć certyfikat nie jest obowiązkowy, to stanowi on przede wszystkim potwierdzenie kwalifikacji instalatora. Dla osób korzystających z usług takich specjalistów stanowi on swego rodzaju gwarancję tego, że mają oni do czynienia z kompetentnym fachowcem, posiadającym ugruntowaną wiedzę i profesjonalne przygotowanie do realizacji zlecenia. Ponadto coraz częściej warunkiem uzyskania dofinansowania do inwestycji w OZE jest wykonanie instalacji przez Certyfikowanego Instalatora Pomp Ciepła.
Szczegóły szkoleń na Certyfikowanego instalatora OZE w zakresie Pomp ciepła uzyskasz na stronie:
https://www.oszomega.pl/kurs-certyfikowany-instalator-pomp-ciepla-oze/ .