Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.
Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem
Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe – Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.
Wycieczki po ziemi piotrkowskiej
Podróżując przez powiat piotrkowski warto zatrzymać się w Piotrkowie Trybunalskim i zwiedzić zabytki usytuowane wzdłuż Traktu Wielu Kultur. Trasa Traktu prowadzi od dworca kolejowego (dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej), poprzez Wieżę Ciśnień, Cerkiew Prawosławną, budynek sądu, klasztor oo. Bernardynów, ss. Dominikanek, mury obronne, Stare Miasto, Kościoły Ewangelicko-Augsburski, oo. Jezuitów, Farny, Instytut Badań nad Parlamentaryzmem, Zamek Królewski, a kończy się na Wielkiej Synagodze. Z Funduszami Europejskimi zrekonstruowano elewacje zabytkowych budynków, ułożono nawierzchnie ulic, urządzono zieleń miejską i elementy małej architektury. Po naładowaniu akumulatorów można wybrać się w dalszą drogę rowerowym szlakiem. Warto odwiedzić wyjątkowy zabytek powiatu piotrkowskiego – Opactwo Cystersów w Sulejowie. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Kręcono tutaj zdjęcia między innymi do filmów: „Pan Wołodyjowski”, „Psy 2: Ostatnia krew” oraz „Potop” Jerzego Hoffmanna. Współcześnie Opactwo Cystersów w Sulejowie jest miejscem, gdzie wielka historia spotyka się z nowoczesnością. Znajduje się tam unikatowy w skali ogólnopolskiej Hotel Podklasztorze. W hotelu na gości czeka 120 miejsc w 58 pokojach, które zostały urządzone w stylowy i podkreślający historyczny charakter obiektu sposób. Rewitalizacja Opactwa Cystersów możliwa była dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. To one wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów przyrodniczych miasta Piotrków Trybunalski i całego powiatu piotrkowskiego. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.