Bronisław Brylski był kilka dni temu gościem programu O tym się mówi w Strefie FM. - Nie zostałem wyróżniony za moją pracę w samorządzie, ale za 30 lat mojej pracy w ogóle. 25 lat przepracowałem w oświacie. Zajmowałem się tą oświatą bardzo dokładnie, bardzo szczegółowo i wnikliwie. Byłem nauczycielem, wicedyrektorem, wychowawcą, pedagogiem. Poza tym artystą plastykiem. Byłem też dyrektorem delegatury w Kuratorium Oświaty. Przeszedłem te wszystkie szczeble zawodowe i myślę, że choćby z tego powodu mnóstwo osób mnie zna. Przez lata działałem, i nadal to robię, w dziedzinie kultury i sztuki, a to idealnie wpisuje się w uzasadnienie przyznania mi Złotej Wieży – mówił.
Ostatnią jego wystawę piotrkowianie mogli oglądać w 2010 roku. Będzie kolejna. - Mam jeszcze plany na przyszłość. Przygotowuję kolejną wystawę moich obrazów, planuję ją na 2017 rok – powiedział Brylski.
A jeśli chodzi o samorząd piotrkowski... - Razem z kolegami z samorządu przygotowujemy wiele koncepcji związanych z rewitalizacją Starego Miasta. Postanowiłem, że to właśnie będzie mój konik w tej kadencji – mówi wiceprzewodniczący RM. - A poza tym chciałbym jeszcze wypocząć. Chciałbym pojechać do Chin, miałem okazję w tym roku, ale trochę się przestraszyłem ze względu na zdrowie. Muszę się trochę pozbierać, dokonać analizy własnych działań, słabości i możliwości.
Złota Wieża Trybunalska to honorowe, zaszczytne wyróżnienie, nazywane także „Piotrkowskim Noblem”. Odbiera je co roku tylko jeden spośród mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, który zyskał uznanie niezależnej Kapituły za dokonania w dziedzinie edukacji, działalności kulturalnej i społecznej oraz promowanie naszego miasta.
Statuetka Złotej Wieży Trybunalskiej została zaprojektowana przez plastyka Adama Piątka i jest miniaturą wieży, która przed wiekami stała obok piotrkowskiego ratusza – siedziby Trybunału Koronnego.
Dotychczasowymi laureatami Złotej Wieży Trybunalskiej w kolejności jej przyznawania są: Kazimierz Budzyński, Tadeusz Nowakowski, Jerzy Pokutycki, Jerzy Kisson-Jaszczyński, Michał Fidelus, Irena Kudyba, Aleksandra Matusiakowa, Władysław Hartman, Wincenty Stępień, Mieczysław Strychalski, Rafał Orlewski, Zbigniew Solarz, Barbara Urbańska-Miszczyk, Kazimierz Głowacki, Aleksander Justyna, Marian Sobiechart, Marcin Gąsior, Eugenia Michalska, Zygmunt Stępień, Zbigniew Bujakowski, ks. Tadeusz Pecolt, Augustyn Sztuk, Jerzy Kukulski, Stanisław Piotr Gajda, Zenon Bartczak, Andrzej Tymiński, Małgorzata Gletkier, Agnieszka Ilinicz-Kiełkiewicz, Waldemar Domarańczyk, Włodzimierz Pawełczyk, Witold Stawski, o.Gracjan Kubica, Marek Doleciński, Henryk Komar, Jacek Sokalski, Jerzy Patora, Tomasz Stachaczyk, ks. Ireneusz Bochyński, Jerzy Korczak-Ziołkowski.
Przy podejmowaniu decyzji o tym, kto zostanie laureatem Wieży, kapituła bierze pod uwagę nie jednorazowe, ale trwałe i często wieloletnie działania, dzięki którym podnosi się ranga naszego miasta.
fot. Magda Wierzbicka/archiwum TT