Uchwała została przegłosowana w czerwcu 2017 roku, jej inicjatorami byli posłowie Nowoczesnej. Sejm był prawie jednomyślny. Przeciwko głosowało kilkunastu posłów między innymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15.
28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze - możemy przeczytać w uchwale. Ta decyzja, potwierdzona w Konstytucji Marcowej, wynikała z polskiej tradycji republikańskiej, w której kobiety miały usankcjonowaną prawnie podmiotowość. Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła im pełnią praw wyborczych.
Polska była jednym z pierwszych państw świata, które przyznało kobietom pełnię praw.
Przypominamy, że Dzień Kobiet obchodzony jest jako coroczne święto 8 marca od 1910 roku, a ustanowiony został przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.
A jak kobiety w Polsce będą świętować w 2018? Będą strajkować. Przejdą dziś ulicami miast. Poprzez strajk będą domagać się m.in. równouprawnienia w zarobkach.
Początek protestu w Piotrkowie w Rynku Trybunalskim o godz. 17.00.