Od trzech tygodni, czyli od 1 października rodzice i opiekunowie dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. W ramach programu wyróżniamy trzy rodzaje świadczeń : Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Najwięcej złożonych wniosków dotyczy świadczenia Aktywnie w żłobku. Przyznawaniem świadczeń z programu i ich wypłatą będzie zajmował się ZUS, który właśnie obchodzi jubileusz 90-lecia swojego istnienia.
Ruszył program Aktywny Rodzic, w ramach którego rodzice dzieci do lat 3, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z ZUS-u. Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. W ramach programu rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech dostępnych świadczeń tj. świadczenia aktywni rodzice w pracy, świadczenia aktywnie w żłobku, które zastąpi dofinansowanie do żłobka lub świadczenia aktywnie w domu, które zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.
Przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń będzie zajmował się ZUS.
Wystarczył jeden telefon, który odebrała mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego, aby stracić oszczędności życia. Złodzieje, podając się za policję, zmanipulowali panią Julię do tego stopnia, że przelała im ze swoich kont bankowych 75 tys. złotych, bandyci byli na tyle zuchwali, że chcieli wyłudzić jeszcze 35 tys. złotych w gotówce.
Od 1 lipca ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Do 8 sierpnia w województwie łódzkim wpłynęło do ZUS ponad 142 tys. wniosków. ZUS wypłacił już w tym roku ponad 53,7 mln zł na wyprawki dla uczniów z łódzkiego.
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca tego roku przekroczyła 1 mln 160 tys. osób. To więcej o 21,9 tys. niż w marcu 2024 roku. Pod koniec pierwszego półrocza w województwie łódzkim zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 72,9tys. obywateli z zagranicznym paszportem. Największą grupę w regionie wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy.
Dzięki nowej wersji aplikacji mZUS lekarze i asystenci medyczni zaktualizują teraz miejsca świadczenia pracy i specjalizacji. Za jej pośrednictwem mogą również wysłać wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich i wniosek o rehabilitację leczniczą.
Osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy, np. nauczyciele często są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. By temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS.
Od 1 lipca ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 1 mln 212 tys. wniosków na przeszło 1 mln 751 tys. dzieci. Zdecydowana większość wniosków została przekazana przez bankowość elektroniczną i Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Już prawie 773 tys. emerytów i rencistów pobrało mLegitymację ZUS. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie dzięki aplikacji mObywatel.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Zakład wygenerował ponad 23,9 mln IOSKU za 2023 r. Informacje te są prezentowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.