Ale dożynki to święto, które łączy sacrum i profanum, dlatego zaczęliśmy od mszy dziękczynnej, której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a oprawę muzyczną zapewniał zespół Mocni w Duchu.
Gospodarz wydarzenia, marszałek Grzegorz Schreiber, również zwracał uwagę, by świętość dożynek nie przechodziła w zapomnienie i nie pozostawało z nich wyłącznie to co ludzkie, ziemskie. - Niech dożynki będą czasem refleksji nad świętością tej wspaniałej uroczystości, nad świętością chleba. Abyśmy potrafili przenieść tę refleksję w naszą codzienność – mówił marszałek województwa.
Grzegorz Schreiber zapowiedział przy okazji nowy projekt Województwa Łódzkiego, w ramach którego powstanie kilkanaście różnych programów skierowanych m.in. do rolników, sadowników, pszczelarzy - „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. – To projekt, w którym chcemy wspierać rozwój szeroko rozumianego rolnictwa, wykorzystując potencjał naukowy naszego regionu – opisywał. - Chcemy wspomóc rolników, by mogli ze zdrową żywnością trafić bezpośrednio do odbiorców, otworzyć możliwość sprzedawania ich bezpośrednio mieszkańcom dużych miast w regionie.
Po obrzędach dożynkowych poznaliśmy Sołtysa na Plus (to Maria Stępień z sołectwa Pawłówek w gminie Dłutów) i smak najlepszej potrawy lokalnej, ciasta dożynkowego oraz potrawy wigilijnej. To efekt konkursów kulinarnych dla Kół Gospodyń Wiejskich, które nadawały smaku i kolorytu dożynkom. Dzieci bawiły się na dmuchańcach, wszyscy chętnie sprawdzali sprzęt Wojsk Obrony Terytorialnej, swoją ofertę prezentowały instytucje kultury samorządu województwa łódzkiego i samorządy lokalne. Wisienką na torcie były koncerty gwiazd: Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i Zakopower.
Tak kończyliśmy żniwa, wakacje i lato. W następne weekendy przyjdzie czas na refleksję. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na wojewódzkie inscenizacje bitwy nad Wartą i Bzurą. Będą to najbardziej widowiskowe rekonstrukcje historyczne w regionie.
4 września między Strońskiem a Beleniem pod Zduńską Wolą zagrzmią wybuchy bomb, granatów, będzie słychać odgłosy karabinów. Kilkuset rekonstruktorów wcieli się w najeźdźców niemieckich i żołnierzy Wojska Polskiego broniących wschodniego brzegu Warty. Po dwóch latach przerwy, dzięki wsparciu samorządu województwa łódzkiego, w bardzo efektowny sposób zaprezentowana zostanie wojna obronna z września 1939 r. Druga odsłona projektu „Łódzkie Pamięta” będzie miała miejsce w Łowiczu 11 września, gdzie zaprezentowana zostanie obrona miasta podczas bitwy nad Bzurą. Organizatorzy zapowiadają dużo wybuchów i efektów pirotechnicznych, które oddadzą klimat tamtych dni.
Zapraszamy!