Większość programów realizowanych w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 jest kontynuacją tych realizowanych w poprzednich perspektywach. Wyjątkiem jest Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Do regionu bełchatowskiego, a co za tym idzie do województwa łódzkiego, trafią środki mające służyć złagodzeniu skutków społecznych zmian w energetyce, które wiążą się z decyzjami o dekarbonizacji.
Rekordowe kwoty dla Łódzkiego
Tym razem nasze województwo będzie miało do dyspozycji aż 2 744 942 943 euro. Suma ta uwzględnia trzy źródła finansowania. Pierwsze z nich to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego z kwotą 1 717 388 119 euro przeznaczoną głównie na wspieranie wdrażania nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, ochronę klimatu, zrównoważony transport oraz cyfryzację. Drugie źródło to Europejski Fundusz Społeczny z 658 032 055 euro na dofinansowanie inicjatyw z zakresu usług społecznych, edukacji, zdrowia i rynku pracy. Trzecim jest wspomniany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego trafi do naszego regionu 369 522 769 euro.
Jeszcze lepsze Łódzkie
Fundusze Europejskie będą wspierać działania związane z inwestycjami w infrastrukturę transportową, zdrowotną oraz kulturalną. Część całej kwoty zostanie przeznaczona na wsparcie przedsiębiorców w celu rozwoju biznesu, zaplecza technologicznego, usprawnienia systemów produkcyjnych i inne inicjatywy. Łódzkie nadal będzie inwestować w biznes oraz wspierać zdrową konkurencję rynkową, by stać się regionem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla ludzi przedsiębiorczych. Współczesna gospodarka oparta na wiedzy nie może się rozwijać bez innowacyjnych przedsięwzięć, a co za tym idzie wsparcia dla uzdolnionych ludzi. Środki finansowe w ramach Funduszy Europejskich będą służyły jako wsparcie społeczne, dofinansowanie do szkoleń pracowników, a także kursów służących przekwalifikowywaniu. Pieniądze będą też przeznaczane na stypendia dla studentów, między innymi tych, którzy wykazują się szczególnie wysokimi wynikami w nauce, bądź ich prace zostaną docenione przez odpowiednie organy związane z Funduszami Europejskimi. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie wspierał pracowników zatrudnionych obecnie w elektrowni Bełchatów, a także w sektorze wydobywczym i sektorach pokrewnych. Dzięki szkoleniom zostaną przygotowani do pracy w nowych zielonych sektorach. W ramach sprawiedliwej transformacji planowane są również działania zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polaków oraz jednocześnie ograniczenie emisji CO2 – priorytetu Komisji Europejskiej.
Zmiany w powiecie piotrkowskim w perspektywie 2014-2020
Jednym z celów działania Funduszy Europejskich jest zwiększenie liczby osób korzystających z nowoczesnych systemów oczyszczania ścieków komunalnych. W powiecie piotrkowskim zrealizowano kilka inwestycji wodno-kanalizacyjnych dofinansowanych ze środków unijnych. Sieć kanalizacji sanitarnej wraz z niezbędnymi instalacjami i ciągami technologicznymi zbudowano w gminie Moszczenica oraz w gminie Wola Krzysztoporska, a w gminie Wolbórz rozbudowano mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich został zmodernizowany Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kole, działający przy Leśnej Osadzie Edukacyjnej. Obiekt otrzymał nowe wyposażenie niezbędne do udzielania pomocy i leczenia dzikich zwierząt z terenu całego województwa. To tylko niektóre z działań podejmowanych przy wsparciu Funduszy Europejskich. Efekty widać na każdym kroku. Unijnym dofinansowaniom zawdzięczamy realizację tysięcy projektów poprawiających jakość życia lokalnych społeczności. Kolejna perspektywa, kolejne fundusze i kolejne projekty przed nami.