Dla kogo?
Webinarium jest przeznaczone dla wszystkich mieszkańców powiatu piotrkowskiego interesowanych ubieganiem się o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. To już czwarta edycja programu, która została poszerzona o możliwość dopłat do pomp ciepła i magazynów energii elektrycznej. Program „Mój Prąd” przeznaczony jest dla osób fizycznych, które planują zakup fotowoltaiki, ale również dla tych, które już posiadają mikroinstalację. Beneficjenci zachęcani są do korzystania i przechowywania energii, którą wytworzą, aby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. Ma to na celu stabilizację sieci niskiego napięcia i jej ochronę przed przeciążeniami.
Program webinarium
Podczas spotkania zostaną wyjaśnione zasady ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych, a także zaprezentowane źródła wiedzy o programach unijnych. Prowadzący spotkanie przekaże informacje o terminie i sposobie składania wniosków, kosztach kwalifikowanych, intensywności oraz warunkach dofinansowania. Przedstawione zostaną też kryteria oceny przedsięwzięć i najczęściej popełniane błędy. Webinarium zakończy się panelem pytań i odpowiedzi z udziałem pracownika Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Webinarium – jak się zapisać
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie organizuje spotkanie 15 lutego 2023 r. w godzinach 11.00-12.00. Aby zapisać się na webinarium, należy ze strony rpo.lodzkie.pl/szkolenia-pife wybrać odpowiednie szkolenie oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Dane, które należy obowiązkowo podać, to imię i nazwisko oraz adres e-mail. Ponadto konieczne jest zapoznanie się z klauzulą informacyjną art. 13 RODO. Termin przyjmowania zgłoszeń do udziału w webinarium upływa 10 lutego 2023 r.
Odnawialne źródła energii w powiecie piotrkowskim
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalne, ponieważ rosnące koszty energii elektrycznej i ogrzewania mają ogromny wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Projekty te mają na celu zmniejszenie emisyjności gospodarki, poprawę jakości powietrza, a także ogólną poprawę stanu środowiska w regionie. Dzięki przeprowadzonym do tej pory naborom w Polsce nastąpiła redukcja emisji dwutlenku węgla na poziomie 1,90 mln ton w ciągu roku. Przy wsparciu Funduszy Europejskich na terenie gminy Mniszków i gminy Sulejów zainstalowano 335 sztuk paneli fotowoltaicznych na prywatnych posesjach ich mieszkańców. W gminie Wolbórz w miejscowości Studzianki zbudowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy przyłączeniowej 380 KW. Odnawialne źródła energii, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego w postaci 3 sztuk instalacji fotowoltaicznych, zamontowano również na terenie na terenie zakładu chemicznego w gminie Aleksandrów. Koszty zużycia energii spadły też w firmie PV Invest z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie na płaskim dachu hali produkcyjno-magazynowej zaprojektowano i wybudowano 800 sztuk paneli. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają niezależność od dostawców prądu, co przekłada się na realne korzyści w domowym budżecie. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich możemy korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort codziennego życia. Wśród mieszkańców powiatu piotrkowskiego wzrasta również świadomość, że poprzez ekologiczne rozwiązania wspólnie dbamy o środowisko.