Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie na terenie całej Polski zamknięte na dwa tygodnie - poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
W związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się koronawirusa wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o odwołaniu 5 imprez masowych. Przekazał także rekomendację dotyczące innych wydarzeń organizowanych w regionie. – Jeśli nie musicie, odwołajcie – mówił podczas specjalnie zwołanej konferencji. Organizatorzy wydarzeń z Piotrkowa i regionu biorą sobie do serca zalecenia wojewody i odwołują kolejne imprezy.
Od 12 marca zawieszone zostają wszystkie zajęcia w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego! To decyzja ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W tej sprawie ukazało się także zarządzenie rektora określające zasady działania uczelni w najbliższym czasie.
Na głównych przejściach granicznych wprowadzono kontrole sanitarne, by zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zamieszczone zostały wzory tzw. formularzy lokalizacyjnych. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich wirusem.
Zaprzestanie organizacji wycieczek i wyjazdów oraz przyjmowania gości (grup zorganizowanych) – takie wytyczne od wojewody łódzkiego otrzymały wszystkie placówki oświatowe z naszego województwa.
W związku z epidemią koronawirusa działacze Superligi odpowiedzialni za zarządzanie rozgrywkami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, podjęli decyzję o wstrzymaniu rozgrywek aż do odwołania. Decyzja ta podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników biorących udział w rozgrywkach, sztabów szkoleniowych oraz wszystkich pracowników klubów zaangażowanych w organizację meczów. Z kolei działacze Łódzkiego Związku Piłki Nożnej zdecydowali, że zaplanowane na najbliższy weekend pierwsze w rundzie wiosennej mecze IV ligi łódzkiej zostają odwołane. Nie podano nowego terminu rozegrania tych spotkań.
W Piotrkowie Trybunalskim w żadnym ze szpitali od pięciu lat nie funkcjonuje oddział zakaźny. W mieście, ani regionie nie wykryto jeszcze co prawda żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale zdarzały się osoby z podejrzeniem i poddane kwarantannie. Jego pojawienie się u nas jest tylko kwestią czasu - mówią eksperci. Co mają robić piotrkowianie, którzy zauważą u siebie objawy charakterystyczne dla choroby COVID-19?
Pracownicy Kina Piksel, działającego w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia, zapraszają na projekcję filmu "Eter" i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim.
Jeszcze zanim w Polsce potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, kościół zachęcał do zachowania większej ostrożności, apel był skierowany zarówno do księży, jak i do wiernych, a wystosował go arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy w kościołach i pomieszczeniach parafialnych starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreśla w komunikacie abp Gądecki.
Przy Żelaznej w Piotrkowie znów pojawi się wiata przystankowa. Przypomnijmy, że wcześniej została ona zdemontowana z powodu złego stanu technicznego.